Jaga sõpradega


Üldlevinud arusaama kohaselt tuleb hooneid ikka korraliku profikaameraga pildistada, kuid lükkan selle väite ümber. Oskusliku käsitsemise korral on võimalik seda edukalt teha ka telefoniga.

- REKLAAM -

Tõsi, teatud nippe on raskem kasutada, sest telefoni ava ei ole reguleeritav, aga üldjoontes on soovitused samad, nagu peegel- või hübriidkaameraga fotografeerimisel. Edasi annangi mõned nipid, kuidas nutiseadmega teha korralikud kinnisvarafotod nii seest kui väljast.

 Arhitektuuri pildistades – näiteks hooned, interjöör jms – on eriti oluline, et vertikaalsed jooned oleks ka fotodel vertikaalsed. Selle jaoks tuleb pildistamise käigus jätta äärtesse vaba ruumi, et hilisemal järeltöötlusel oleks ruumi vajalikke korrektuure teha.

Arhitektuuri pildistamine on portree- ja maastikufotograafia kõrval kolmas väga populaarne fotograafiažanr. Kes meist poleks siis toast või majast või tänavavaatest pilti teinud? Nojah, tänapäeva nutitelefoni ajastul pildistatakse tegelikult kõike muud rohkem, kuid tihti ei saa hetkeemotsioonide piltideks klõpsimist nimetada ka päriselt fotograafiaks – pigem piirdutaksegi hetke talletamisega.

Kunstilise lähenemisega fotode tellimiseks on peamiselt ehitusfirmad ja arhitektuuribürood, kes soovivad oma loomingu talletamiseks häid pilte, mida saab „tehtud tööde“ all näidata ning uutele potentsiaalsetele klientidele pakkuda. Kinnisvarakuulutuste tarvis pildistamine on sageli pisut teise iseloomuga – kui pildistada uut, äsjavalminud maja või korterit, siis kinnisvara ja arhitektuuri pildistamine täiesti kattuvad. Puhtalt kinnisvara fotograafia on jällegi hoone või ruumide seisukorra realistlik edasiandmine fotode abil võimalikele klientidele/ostjatele.

Kui hoonel on palju aknaid, siis välipiltide puhul katseta õhtul sinise tunniga, mil taevas on veel sinine, kuid tänaval on välisvalgus põlema süttinud. Hoone valgustatud aknad annavad sellisel juhul pildile hoopis teise, mõnusalt sumedama üldmulje.

Siirdume siinkohal kinnisvara pildistamise juurde. Kõige oluline aspekt on näidata potentsiaalsele ostjale, milline objekt välja näeb. Fotod omavad müügikuulutuse juures väga olulist rolli – siinkohal kehtib ka reegel, et üks foto on väärt tuhat sõna. On teada tõsiasi, et inimesed tulevad vaatama just neid objekte, mis on korralikult pildistatud. Seega, pildid peaksid potentsiaalset ostjat ka kohale meelitama.

Samas ei tohi need olla liialt töödeldud ning need peaksid edasi kandma reaalset sisu. Ehk müügikuulutuse jaoks tehtavad pildid peavad edasi andma objekti hetkeolukorda – veeplekid laes ning krohvipraod seinas peavad omale kohale jääma. Vastasel juhul võib tekkida olukord, kus müüja on võimaliku ostja ees väga halvas seisus, kuna pilt ja reaalsus ei lähe omavahel kokku. Teisisõnu, pildistades püüdke end asetada just ostja rolli – mida te ise sooviksite kinnisvara ostmisel kõigepealt fotolt näha. Üks võimalikke vastuseid võiks siin olla kodusoojus.

Siin on ideaalne näide korras kööginurgast koos kaminaga. Sisustus on näha, hetkeolukorrast saab aru, kuid kõik muu ülearune on kaadrist välja tõstetud.

Pilt enne ja pärast mõõdukat järeltöötlust.
Foto: Jaak Nilson
See pilt on võetud pisut kõrgemalt ja liikusin ka sammukese kõrvale. Vastavalt võttenurgale on ees olev laud pisut rohkem esiplaanil.
Foto: Jaak Nilson

Vannituba pildistades eemalda kõik kopsikud, tuubid, hügieenivahendid ning ka koristusvahendid. Samas, käterätid võivad kaadrisse nähtavale jääda, kuid need peavad olema korrektselt üles pandud ning värsked ja kenad ka välja nägema. Samuti, valamu ja WC-pott peavad olema puhtad, nagu ka klaaspinnad ning peegel – just läikivatelt pindadelt paistab mustus kohe eriti välja.

Mustade nõude virn, määrdunud rätikud, alkoholivaru kapi otsas – need on asjad, mida klient kindlasti näha ei taha. Köök löö eelnevalt kenasti läikima, potid-pannid ja muud liigsed asjad tee kohe eos puhtaks. Esikust tasub pildistamise ajaks ära tõsta ka jalanõud ning üleriided.

Realistliku tulemuse saavutamiseks pildista enda silmade kõrguselt või heal juhul natuke madalamalt. Jälgi kuldreeglit, et ei lagi ega põrand ei domineeriks kaadris. Üldjuhul võiksid need moodustada kumbki umbes kolmandiku pildist. Samuti pööra tähelepanu lainurkobjektiivi kasutamisel tekkivatele perspektiivimoonutustele – kui esiplaanile jääb mõni objekt, siis see saab fotol tugevamalt esile toodud. Vajadusel pildista teisest kohast või asendist. Seega katseta erinevaid võttekõrguseid, et saada parim tulemus.

Jälgi, et telefon oleks pildistamisel otse. Jah, alati saab järeltöötluses pildi otseks lõigata, kuid niimoodi kaotad jällegi külgedelt pinda. Selleks, et rohkem korraga kaadrisse mahutada, pildista kas seina äärest või lausa nurgast. Võimalus on ka ukseavalt pildistada – sedasi saad ise pool sammu toast välja astuda ning veel rohkem ruumi ühte kaadrisse suruda.

Siseruume pildistades jäta ka teistesse ruumidesse minevad uksed fotode peale. Sa võid katsetada nii avatud kui suletud ustega pildistamist. Avatud uks või aknast nähtav annab juurde avarust. Foto eesmärgiks on ju objektist võimalikult hea ülevaade anda. Siseruumi pildistades kasutage vaatenurka, kust ühest toast avanevad vaated teistesse ruumidesse. Tee mõni pilt nii, et kõrvalruumi uks on avatud ja mõni foto nii, et uks on suletud.

Püüdke vältida aknast langevat teravat päikesevalgust. Parim aeg siseruumide pildistamiseks on sombune ilm, seda eriti telefoniga pildistamise korral, kuna väikese sensori dünaamilise ulatus pole võrreldav profikaamerate omaga.

Kuidas pilte töödelda, seda saad teada juba siis, kui soetad mu e-raamatu, millega tuleb kaasa tasuta konsultatisoon ja videoõpetus fotode töötlemisest.

Korterit pildistades, eriti just suuremate kortermajade puhul, tee kindlasti pilte ka trepikojast. Jah, need on sageli väga väga ilmetud, kuid mõnikord ka väga inspireerivad.

Ruumi pildistades võib lisada sinna ka natuke hubasust – panna lauale näiteks puuviljavaagen või lõikelilled. Või hoopis kaminas tuli süüdata. Samas kaminat või ahju eksponeerides ära too seda liigselt esiplaanile, vaid kasuta seda osana ruumist. Sedasi saad tuua välja ruumi tugevamad küljed. Lisaks võib näiteks magamistoas voodile sättida nö kogemata sinna visatud hommikumantli – just, et oleks mulje, et see on sinna kogemata jäänud. Samas voodikatted peavad korralikult silutud olema.

Siseruumis vastu valgust pildistamisega tehakse alatihti suuri vigu – kes kasutab selle kompenseerimiseks telefoni mitte kõige kirkamat HDR režiimi ja rikub pildi ära, kes jälle laseb akna ülesärisse, kes jälle… Tegelikult saab ka paremini, selleks on paar väga lihtsat nippi.

Esimene variant on oodata, mil väljas hämardub – niimoodi saad loomulikul viisil ühtlustada kaht erinevat valgust. Teine variant oleks tõmmata kardinad kasvõi osaliselt ette. See ühtlustab valguse hulka ning teeb pildistamise lihtsamaks.

Soovitan võimalusel pildistada loomuliku valgusega. Väljast pildistades kehtivad samuti juurdunud mõned tõed, mida järgida. Näiteks, kui aias on mõni suur puu, siis tasuks seda ka fotodel näidata. See annab pildi vaatajale palju infot edasi.

Kokkuvõtteks annan telefoniga kinnisvara pildistajatele edasi järgmised soovitused.

* Jooned sirgeks. Arhitektuuri, interjööre jms pildistades on väga oluline, et horisontaalsed jooned oleks ikka horisontaalsed ning vertikaalsed jooned vertikaalsed. See on elementaarne.

* Veendu, et kõik olulised detailid oleks näha. Olgu selleks siis tagasihoidliku HDR kasutamine või Snapseed rakenduses dodge ja burn tööriistaga järele aitamine – vahet pole kuidas, oluline on lõpptulemus.

* Kinnisvarapildid peavad edasi andma realistlikku olukorda. Kui majaseinal on krohv maha tulnud või pragu sees, siis nii ongi. Seda muutes seisad väga kiirelt pahase kliendiga silmitsi.

* Jälgi, et ümbruses poleks segavaid faktoreid, nagu liigsed autod, prügikastid, jms.

* Pane foto särama. Kui on vaja värviküllasusega pilt atraktiivsemaks teha, siis natuke värvide peale keeramine pole suur patt. Justnimelt natuke!

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.

Jaga sõpradega


- REKLAAM -