Päikesetõusude- ja loojangute kohta öeldakse, et tegemist on vaid ajutise etapiga fotograafi arenguteel. Ehk ongi see õige. Ometigi meeldivad need loojangu- ja tõusupildid tuhandetele inimestele jätkuvalt väga. Neid pilte ostetakse hea meelega ja pannakse kodukaunistuseks seinale. Sellised jäädvustused ei jõua enamikel kordadel fotokonkursside auhinnatud kohtadele, küll aga rõõmustavad paljusid inimese koduses interjööris. Samal ajal vihatud ja ka armastatud žanr – ilmselt sõltuvalt sellest, kummal pool fotoaparaati inimene on.

Kuna see žanr ei kao mitte kuskile, siis toome välja mõned lihtsamad nipid, kuidas päikesele osavamalt läheneda.

- REKLAAM -

Planeeri tegevus ja tee kodutöö

Päikesetõusud ega loojangud ei juhtu suvalises kohas ega suvalisel ajal. Need on minutilise täpsusega teada sõltuvalt asukohast ja aastaajast. Guugelda veidi ja kõik kellaajad on sul ilusasti olemas. Saad planeerida teekonda, et olla õigel ajal ja õiges kohas. Kindlasti varu aega, et piisavalt varakult kohal olla. Vahel muutuvad pildistamiskohas valgusolud minutitega ja oleks kahju, kui fotograaf saab neid nautida alles teel olles. Mitmed netilehed aitavad sul leida kaardilt suunad, kust päike tõuseb ja kuhu loojub. See aitab planeerida koha valikul, et päike tõuseks või loojuks just sulle sobivast suunas. Üks väga heatööriist on https://app.photoephemeris.com

Uuri ilmateadet

Pilved on loojangu ja päikesetõusu ajal alati boonuseks, sest värviküllane tulemus luuakse tihti taeva abil. Erinevad värvitoonid ja mustrid annavad pildile palju juurde. Pilvitu taevaga on raske saada põnevat tulemust. Seetõttu on otstarbekas uurida ilmateadet, kas ikka on mõtet ärgata juba enne päikesetõusu või tasub rahumeeli edasi magada.

Päikesekiired

Päikesele saab teadlikult kiired tekitada ja luua sellega huvitavam valgusefekt, kui jätta päike otse kaadrisse ja objektiivi ava väga kitsaks keerata (F20-F22). Olgu päike piilumas mõne objekti servalt või otse taevast, aga vahel tasub seda trikki proovida. Eeskätt tuleb see esile just lainurkobjektiiviga. Kindlasti on oluline, et objektiivi esiklaas on korralikult puhas. Ei mingeid tolmukübemeid, mis võivad kogu ilu ära rikkuda!

„Päikesejänkud“

Vastu päikest pildistades võib sageli kohata tulemust, kus pildile tekivad nn päikeselaigud. Tegemist on ebasoodsa objektiivisisese valguse peegeldumisega elementidelt. Sestap tasub katsetada kadreerimist nii, et neid võimalikult vähe oleks. Nende tekkele aitavad sageli kaasa objektiivi ees kasutatavad filtrid, kuna need võimendavad peegeldumist. Kindlasti kasuta päikesevarjukeid, mis teil on objektiiviga alati kaasas! Muide, vahel on „päikesejänkud“ hoopis lahedad, aga see on juba kõrgem pilotaaž.

Nihuta horisonti

Kui jätad horisondi pildi keskele, siis saad üpris igava tulemuse. Tavaliselt on nii, et kas taevas või maapind on teisest huvitavama struktuuriga ja toogi see pildil rohkem välja. Seega nihuta horisont vastavalt üles või alla ja jäta pildile rohkem silmaköitvaid asju, kui eesmärk pole muidugi spetsiaalselt tekitada võrdset peegeldust. Seega katseta erineva kõrgusega horisondiga pilte ja vali parim.

Kolmandiku reeglid

Päikese asetamine pildil keskpunkti on põrgulikult igav. Pigem säti päike kolmandike ristumispunktidesse. Nii saad fotole mõnusa dünaamilisuse ja pilt hakkab rohkem elama. See ei kaota fotolt kuidagi ära päikeseloojangu hõngu, kuid nii saad ruumi juurde, et lisada muid huvitavaid struktuure.