Põnevate fotode tegemisest on välja antud suisa raamatuid. Algajale piisab aga tihtipeale mõnest üksikust kasulikust nipist, millega oma taiesed kohe huvitavamaks muuta.

Selles väikeses kirjatükis vaatamegi nelja peamist punkti ainulaadsete kompositsioonide loomisel, mida tasuks meeles pidada. Muidugi on nendest asjadest ka varem erinevate teemade raames kirjutatud, aga kordamine pidavat olema see, mis edule põhja loob ja tarkuse ema takkatraavi.

- REKLAAM -

Fotograafidena on meil sageli mugav komme pildistada kõike, mida näeme, silmade kõrguselt. Kui me jalutame ringi ja miski köidab tähelepanu, teeme kohe pildi ära otse sealt, kus me seisame. Ei mingit erilist asendit sisse võtmata või ringi liikumata. Kõlab tuttavalt eks?

Kui aga soovid luua omapäraseid ja pilkupüüdvaid jäädvustusi, siis tuleb oma silmade kõrguselt pildistamise harjumusest lahti saada. Piisab, kui muudad vaatenurka ja ongi täiesti uus ning tihtipeale unikaalne foto olemas.

Lasku madalale

See “trikk” on paljude edasijõudnud fotograafide lemmik. Madal nurk esitab maailma täiesti teistsugusest vaatenurgast. See tekitab illusiooni, et oled ise pisike ja maailm su ümber on suur. Eks igaüks otsustab, kas ta on valmis porisele maapinnale kõhuli viskama, aga lohutus on see, et küll need riided ka puhtaks saavad. Kui sul on aga pöördekraaniga kaamera, piisab täiesti kükitamisest ja kaamera maapinna lähedale viimisest.

Madal võte aitab rõhutada ka esiplaani. Eriti hästi tuleb see välja lainurkobjektiividega, mis võimaldavad haarata kaadrisse ka palju nii kesk- kui tagaplaanilt. Nii tekib pildile huvitav sügavus. Madalam vaatenurk võimaldab muuta esiplaanil olevat objekti ka suuremaks ja ilmekamaks.

Foto: Peep Sooman

Tõuse kõrgele ja vaata alla

Vastupidiselt eelmisele soovitusele on selle tehnika puhul põhirõhk just kõrgustel. Selle asemel, et panna ennast putuka silmadesse, on nüüd eesmärk just rõhutada suursugusust ja avarust.

“Hiiglase” rolli ja silmade läbi saab tunnetada ümbritsevat maailma hoopis teistmoodi, lisaks annab see suurepärase võimaluse rõhutada pildil geomeetriat – moodustada jooni, ringe, ruute ja erinevaid huvipunkte. Fantaasiat jagub kuhjaga!

Paratamatult kaasneb sellega üks väike, aga tähtis probleem. See ülesanne pole nimelt nii lihtne, kui esmapilgul näib. Kõikidel ei ole ju kohe kapinurgast drooni võtta, et sellega mõned tiirud teha. Seega tuleb välja nuputada alternatiivsed valikud – kasutage treppe, ronige katusele, pildistage kõrge maja aknast, hoidke oma kaamerat nii kõrgel kui võimalik, avastage vaatetorne, kasutage kõrgeid statiive jne.

Foto: Peep Sooman

Pildista alt üles

See perspektiiv sarnaneb esimesele, aga on ometigi oma eripäradega. Pildistamise suund on nüüd mitteparalleelne maapinnaga ja tihti peaaegu otse üles. Klassikaliselt oleme harjunud seda vaadet kohtama puude pildistamisel, aga see ei tähenda, et sellega loetelu lõppeks. Proovi pildistada näiteks lennukeid, lindusid, arhitektuuri, pilvi, lilli või hoopiski elektriliine. Valikut jagub!

Taaskord – kui kaameral on tagaekraan kallutatav, siis kasuta seda, nii säästad oma kaela korralikust kõverdamisest ja riided jäävad ka puhtamaks.

Foto: Peep Sooman

Astu kõrvale

Klassikaliselt otsevaates tehtud ülesvõtted on küll toredad, aga suure tõenäosusega on samasugust pilti teinud enne sind juba tuhanded inimesed. Teisisõnu, enne päästikule vajutamist kõnni paar sammu vasakule ja paremale. See ei tundu küll suur asi olevat, aga ometigi võib muuta olulisel määral tunnetust, milline on tulevane hea kaader. Esiteks saad veidi erineva vaate, mis on kindlasti huvitavam, kui lugematud varasemad pildid. Teiseks võib omapärasem esiplaan anda hoopiski huvitavama kompositsiooni. Kolmandaks on näiteks arhitektuuri küljelt pildistamisel võimalik vaatenurga muutmisega tugevdada ka oluliselt perspektiivi ehk luua kolmemõõtmelise foto efekt.

Laiskus koheses pildi tegemises võib tuua küll ilusa, aga igavama foto. Tee objektile tiir peale, nii saad näha omanäolisemaid vaatenurki ja teha sellevõrra huvitavamaid kaadreid.

Foto: Peep Sooman

Kokkuvõtlikult soovitan, et ära pildista kõike kohe silmade kõrguselt ja esimesest kohast, kus peatud. Võta kasvõi ette plaan teha üks päev kõik pildid erinevatelt kõrgustel ja omanäolistest vaatenurkadest. Uskuge, positiivseid üllatusi tuleb küllaga!