Kassisõbrad teavad, et lemmiklooma pildistamise ideed ei saa kunagi otsa.

Need vahvad loomad võivad olla korraga nii armsad nunnukad kui ka parajad peavalu tekitajad. See teebki neist põneva fotožanri omanäolised esindajad. Pole vahet, kas oled lihtsalt armastav kassiomanik ning soovid oma lemmikut jäädvustada või soovid saada profimaks tegijaks loomade pildistamisel, alljärgnevad näpunäited võiksid sulle igal juhul abiks tulla.

- REKLAAM -

Hea kompositsioon on võtmetähtsusega mistahes žanris, kasside pildistamine pole erand. Kompositsiooni kaudu saad rõhutada seda, mis on pildil kõige olulisem. Samuti on see hea viis isikliku stiili arendamiseks. Mõned selle teemalised artiklid on meil juba varasemalt ilmunud ka: 47. Läbimõtlematu kompositsioon on kui viltune maja – Fotojutud ja Kompositsioon kui lõputu arengutee – Fotojutud. Tutvu nende kirjutistega, seal on detailsemalt välja toodud peamised ja põhilised tõeterad.

Algajale võib valmistada parajat peavalu sobiliku varustuse valik ja soetamine. Pole ühte ja õiget objektiivi, kuna situatsioonid kassi pildistamisel võivad vahelduda nii äkiliselt, et ka parima tegutsemiskiiruse juures ei õnnestu kaamera ees olevat objektiivi vahetada. Näiteks pildistamine distantsilt teleobjektiiviga võib hetkega osutuda täiesti mõttetuks valikuks, kui karvane tegelane on otsustanud paigalpüsimise asemel ümber sinu paid lunides ringiratast käima hakata.

Katsetada tasuks erinevad võttepaiku kodus ja õues. Lase kassil toimetada omaette ja häiri teda vähem eemalt teleobjektiiviga jälgides. Hoia varuks siiski ka lühema fookuskaugusega objektiiv, et vajadusel saada pildi lähedalt, kui kass peaks otsustama nii.

Foto: Pixabay

Pea meeles, et erinevalt maiuse peale kuuletuvast koerast ei ole kass kinnimakstud modell, kes korraldusi silmapilkselt täidab. Tegemist on ikkagi iseteadliku ja kangekaelse tegelasega. Nad ei hooli sinu tunnitasust ega fotograafilistest ootustest. Sa pead olema paindlik ja kohanema nende tegemistega.

Lootus, et astun sisse, teen mõned pildid ja ongi asi korras, ei kipu eriti täituma. Kassid kipuvad olema sellised natuurid, kes ei taha, et nende sissekujunenud rutiini ja olemist väga häiritaks. No katsu siis oma fotokaga seda tegelast taga ajada, kui ta sellesse umbusklikult suhtub ja eelistab pigem omi asju ajada.

Kannatlikkus on edu pant, mida tuleb ohverdada. Liigne tormamine loob ärevama olustiku ja kass teeb lihtsalt vehkat.

Nagu ikka, siis portreesid pildistamisel keskendu eeskätt silmadele. Neid märkab vaataja reeglina esimesena, sest silmad on hinge peegel.

Foto: Pixabay

Kui sinu lemmik on liikumises, siis soovitan kasutada sarivõtte režiimi. Parem kümnest pildist kaks teravat hetke, kui udused üksikpildid ja tulemust ikka ei ole.

Üks võimalus on lisaks tavapiltide tegemisele keskenduda väiksematele detailidele, olgu selleks siis karvased pehmed käpakesed, haigutav suur suu või hoopis ninaots. Sobiliku kaadri kassi häirimata saab teha neist peaaegu alati. See on ka hea võimalus anda loomale puhkust teda kiusavast fotograafist… 🙂

Kui oled õues või suuremas ruumis, siis järgne kassile vaikselt ja teda segamata. Las ta toimetab omas maailmas. Nii mõnigi distantsilt tehtud kaader on just see, mis pärast paelub. Äkki ajab kass mänguhiirt taga või on pildil hoopis unine tegelane ennast kerra kerides diivanil olukorda nautlemas? Igatsorti meeleoluga pildid on hea saak!

Kassid on oma olemuselt uudishimulikud ja mängulised, nii et kasuta seda trumpi enda jaoks kasulikult ära. Proovi teda jäädvustada mõne eseme tagant piilumas või keset mängulusti hüppamas. Väikesed kavalused on ka siinkohal teretulnud. Mingi omanäoline kostuv helin või krabin, liikumine ja sahin muru sees, kukkuvad ja lendavad asjad on ju talle nii põnevad ning püüavad tähelepanu, rääkimata soovist kõike taga ajama hakata.

Foto: Pixabay

Kui oled saanud korraliku fotosaagi, siis proovi mõni pilt teha hoopis mustvalgeks. See loob oluliselt omanäolisema tulemuse. Too välja huvitavad nüansid valgusest ja varjudest, rõhuta hoopis neid märke, mis siiani tähelepanuta jäänud. Loovus katsetamiseks ei sea piire.

Foto: Pixabay

Kuigi paljud head kaadrid sünnivad just madala võttenurga alt, siis vahel tasub seda soovitust teadlikult eirata. Pildista suunaga ülevalt alla ja kui su lemmik just parasjagu kaadrisse vaatab, siis saadki sellega rõhutada tema silmi. Nagu ennegi öeldud – silmad on ju hinge peeglid ja ongi jälle üks võimalus tabada ehedat kassiemotsiooni.

Nagu ikka, võiks tinglikult jagada valgust fotograafias kaheks – pehme ja kontrastne. Pehme valgus valgustab kogu pilti ühtlasemalt ja teeb varjud vähem intensiivsemaks. Seevastu kontrastsem ja intensiivsem valgus toob pildil rohkem esile dramaatilisust, mis sageli on tugevaks plussiks.

Foto: Pixabay

Lõpetuseks võin öelda, et väga palju sõltub sinu fotosessiooni tulemus just kindla lemmiklooma eripäradest ja harjumustest. Tundes oma karvast sõpra, võid kergemini aimata, mis juhtub järgmiseks. Võõrale fotograafile on see ülesanne kordades keerulisem. Proovi paar sammu oma lemmiku tegemistes ette näha ja nii oskad sättida ennast suurepärase kaadri saamiseks õigesse kohta. Sageli tuleb selleks visata ennast kuskile pikali ja üritada saada pilt just kassi silmade kõrguselt, aga ometigi on see vaev seda väärt, et hiljem naeratus huulil meenutada läbielatud emotsiooni.

Isiklikel põhjustel otsustas autor kasutada vaba pildipanga illustratsioone.