Kaitse silmi ja sensorit

Otsene terav valgus silmadesse võib neid kahjustada. Raske on hinnata selle toimet aparaadi sensorile, aga eriti pikema fookuskaugusega objektiivide puhul on sensori rikkumise risk olemas. Seetõttu tasub hoiduda päikesesse suumimisest ning ereda valguse korral kanda päikeseprille. Ühegi pildi valmimine ei tohiks tulla tervise hinnaga.

- REKLAAM -

Foto: Priit Tammjärv

Naudi pildistamist

Pildistamise ja pildi tegemise vahe on tegelikult suur. Tundub olevat küll sõnamäng, aga sisult on tegemist ikkagi erinevate asjadega. Pildistamise protsessi tuleb nautida. Jõuga ja ainult reegleid järgides võivad jääda loojangupildid üksluiseks. Riku vahel teadlikult reegleid, et saada omapäraseid ja huvitavaid kaadreid. Pildistamine ei pea olema „kannatuste rada“, vaid hinge kosutav loominguline protsess, eriti romantilisel päikeseloojangul või -tõusul.

Vaata tagasi

Enamus meist on loojangut ja päikesetõusu pildistades ikka näoga päikese suunas. Vahel tasub ennast keerata 180 kraadi ringi ja vaadata, mis toimub selja taga. Ka sealt võib leida huvitavaid valguslahendusi ja värve. Kullatud puud, roosa taevas, erksad detailid jms on sageli huvitavamad, kui ikka ja jälle seesama pildistatud päike. Jäädvusta rohkem ja vajadusel jõuad alati üleliigsed pildid ära kustutada. Aga taasluua samasugust emotsiooni on ilmselgelt võimatu.

Foto: Priit Tammjärv

Pildista RAW-formaadis

Kui su fotoaparaat, teadmised ja pilditöötlusprogramm võimaldavad, siis pildista kindlasti RAW-formaadis pilte. Eriti puudutab see loojangu- ja päikesetõusupilte. Värvigamma, valge tasakaal jne on hiljem paremini sätitavad kui tavalises JPG-formaadis tehtud piltidel. Ei ole ka vale pildistada JPG-formaadis, aga pead arvestama suurema hulga infokaoga ning ka üle- ja alasäri vähendamine on JPG-s põhimõtteliselt välistatud.

Muutuvad olud

Kui päike jõuab tõusu ja loojangu ajal horisondini, siis muutuvad valgusolud sekunditega. Ole valmis fotoaparaadi parameetreid kiirelt ümber seadistama. Säriaja muutmine tuleb kindlasti kasuks, et tagada normaalsäritusega pilt. Selles osas aitab sind histogramm – kui see nihkub drastiliselt ühele või teisele poole, siis tuleks säriajaga kiiremas korras midagi ette võtta, muidu on tulemuseks lumivalge või süsimust pilt. Jällegi tuleb kasuks statiivi kasutamine, et tagada ka pikema säriajaga pildil terav joonis. See soovitus kehtib eelkõige manuaalrežiimi korral, sest näiteks avaprioriteedi korral reguleerib kaamera ise särituse õigeks.

Riietu vastavalt

Päikesetõuse ja -loojanguid saab nautida ja pildistada aastaringselt. Kui päike on madalal ja enam õhku ei soojenda, siis tasub ennast soojalt riidesse panna, lisaks tõuseb tihti peale loojangut tuul. Halvim, mida seda punkti eirates saate, on kopsupõletik ja kehvapoolne pilt. Pildistamisprotsessi nautides saad kindlasti paremad tulemused kui külmast kangete näppudega kiirustades.

Foto: Priit Tammjärv