Kas sa soovid teha puudest omapäraseid ja huvitavaid pilte? Siit saad mõned nipid enda fotoloomingu mitmekesistamiseks.
Need „puised modellid“ on tänuväärt materjal harjutamaks isemoodi lähenemist ja silmaringi avardamist. Seda eriti nüüd suvel, kus kõik me ümber lokkab rohelusest ning värvidest ja on ülimugav pilte teha. Ei mingit põlveni lund ega vihmasabinat krae vahele.
Aga paneme siis koos ajama… 😉
1. Leia üksik puu
Üksildase puu motiiv on loodusfotograafia klassika ja seda mõjuval põhjusel. Esmajoones saad sa tugeva põhiobjekti, lisandväärtusena kauni tausta ja neid omavahel kenasti kombineerides korraliku kompositsiooni. Ära jäta seda puud oma pildil suvalisse kohta, paiguta see hoolikalt ja läbimõeldult arvestades kõige ümbritsevaga. Kui puu on sümmeetriline, siis võid seda julgelt ka oma pildi keskele jätta, tekitades siis juba uudsemad pildimustrid ja sümmeetriad. Aga seda on need tegelikult ju väga harva, seega tasuks oma puud paigutada pigem kolmandiku reegli alusel: kolmandiku joonele ühes või teises suunas servmiselt. Kui astud lähemale, proovi kasutada lainurkobjektiivi, et näidata kogu puud selles hiilguses. Selles viimasest on meil olnud ka üks artikkel, piilu ka sinna https://fotojutud.ee/topics/nipid/kuidas-lainurkse-objektiiviga-edukalt-magesid-vallutada.
Kui see aga mingil põhjusel on raskendatud, siis kaalu teleobjektiivi kasutamist. Saad tihendatud tulemuse, aga ka see pole ju üldse halb variant. Nii et järgmine kord, kui mööda Eestimaad ringi kihutad, siis hoia silmad lahti. Kas ehk ei jää mõni üksik puu keset heinamaad või põldu silma? Tasuks teha väike peatus.
2. Otsi tunnelit.
Siin on põhikohal see, et leiaksid kaks katkematut sümmeetrilist puude rida. Nende vahele tekib läbiv psühholoogiline jõujoon ehk siis peamine pildi sisu ja element. Loominguliste piltide jaoks saad katsetada erinevaid teravussügavusi. Kas siis sügava/laia teravussügavusega saad esile tuua palju detaile ja luua pildile suuremat visuaalselt sügavust või kitsama teravussügavuse korral on sul mängumaa rohkem kunstilisem. Kui saad, siis lisa pildile üks või kaks inimest. Võta kaasa näiteks sõber koeraga, siis on vaatajal kohe mõnusam oma tähelepanu fokuseerida. Raskem osa on isegi nende puude tunnelite leidmine. Siin aitab muidugi surfamine fotogruppides ja julgelt abi küsimine. Lihtsalt kõiki nurgataguseid kohti sa lihtsalt ei saagi teada… aga kohalikud teavad küll. Ole julge.
Pisike vihje veel… Külasta sama kohta ka sügisel, kui puude värvus on teine ja loob pildile mõnusa sügisese meeleolu. Ning ka talvises meeleolus fotojäädvustus võib olla ülilahe. Käi ruttu nüüd suvel need kohad läbi, kuniks on soe ja kuiv ja mugav…
Üks vihje ka tunnelite otsimiseks. Paljudes mõisaparkides on need olemas.
3. Pildista sama puud terve aasta vältel.
See kuidas üks ja seesama „puine modell“ enda rüüd vahetab ja sellega täiesti uue ilme saab, on ju lausa imetlusväärne. Esmajoones tuleks selline „modell” leida. Aga kui see ülesanne on sul täidetud, siis järgmiseks vali meelepärane koht pildistamiseks. Arvestama pead ju sellega, et samasse kohta peaks olema ka juurdepääs teistel aastaaegadel.
Kasuta statiivi ja saad kvaliteetsemad pildid. Aga enne tasuks sul omakorda telefoniga pildistada statiivi ennast. Kus see täpselt asub ja kui kõrgeks on see venitatud. Siis on järgmine kord juba poole lihtsam. Tee pilt ka oma seadetest – millise avaga, millise ISO-ga jne. Järgmine kord saad nendest parameetritest nitti võtta. Ja kui kasutad suumobjektiivi, siis salvesta endale fookuskaugus.
Lõpuks tee üks lõplik jäädvustus iga järgmise kaheteistkümne kuu jooksul või siis vastavalt aastaaegadele. Mõnus kollaaž tulemustest on juba väärtuslik saak omaette.
4. Proovi mõnda loomingulist tehnikat.
Siin on sinu fantaasiale rohkelt ruumi. Miks mitte proovida näiteks saada kätte puu siluett? See töötab, kui puu on kauni kuju ja ilusate okstega. Astu kodunt välja vahetult enne päikeseloojangut ja leia selline koht pildistamiseks, et puu asetseb heledama taeva taustal. Nüüd särita nii, et taevas oleks normaalne ja mitte ülesäris ja saadki konkreetselt musta kontuuriga objekti ilusa värvilise taeva taustal. Mõnus kontrastide mäng!
Kui aga sul kodus peaks olema klaaskuul, siis võta see ka kaasa ning pildista sedasama puud läbi kuulipeegelduse. Saad omanäolise tulemuse ja hoopis huvitavamast vaatenurgast kui kõigil teistel. Peegelpildis tulemus on samas nii huvitav kui ka vaatajat proovile panev. Sellega pälvid oma pildiga kindlasti suuremat tähelepanu.
Äkki on sul sahtlipõhja jäänud vedelema hoopis infrapunafilter? Ole nüüd hea ja võta see sealt välja, puhu tolm ära ja pista fotokotti. Puude pildistamine on täpselt õige koht selle kasutamiseks. Päikesepaisteline päev on väga hea sellise filtri kasutamiseks, eriti veel, kui taevas on ka pilved. Siis on kõik eeldused hea tulemuse saavutamiseks olemas.
Tasuks katsetada ka pikka säriaega. Kui puu ümber on liikuvaid pilvi või asetseb kuskil voolava vee ääres, siis on trumbid sul juba taskus. Kasuta statiivi, keera ISO maha ja ava kitsamaks ning saadki pikema säriajaga pildi kätte. Varuvariandina saab kasutada ka veel neutraalfiltreid, et omakorda venitada säriaega pikemaks. Tulemuseks on dünaamiline ja voolav ümbrus ning stoiline puu selle sees.
5. Keskendu detailidele.
Kogu puud sisalduv kompositsioon on küll vahva asi, aga vahel tasuks sellest mööda vaadata ja pöörata oma tähelepanu just väiksematele detailidele. Vaata, kas hakkab silma mõni omanäoline leht ja seda koos uduse taustaga pildile püüda on tegelikult harjutamist väärt tegevus. Puu koor on sageli omaette huvitava struktuuri ja värvivarjundiga, mida tasuks samuti tähele panna. Mõnus külgvalgus ja mustrite omapära võiks olla need hea pildi saladused, mida koos kasutada. Puu juures olles viska alati korraks pilk ka üles… Puu okstest saab lahedaid mustreid ja kujundeid üles pildistades, eriti vastu värvilist taevast, mis omakorda lisab pildile vürtsi. Nii et tegemist ja askeldamist puu juures jagub…
6. kasuta puid portree taustana.
See ammu-teada nõks töötab peaaegu alati. Ei pea olema puu see ainus objekt su pildil. Sa võid julgelt kasutada seda hoopis taustana ning see on väärtuslik materjal kompositsioonis. Eelkõige saavad kasu sellisest taustast just portreepildid. Nii puudest tunneli kasutamine kui ka üksiku puu lähedust arvesse võttes viid portreepildid hoopis uuele tasemele.
Ka mõnusa bokeh’i ja udusema tausta võlud töötavad portree korral väga hästi, tuues peamist objekti rohkem esile.
7. Katseta erinevaid vaatenurki.
Tegelikult oleme me sellest juba omajagu kirjutanud ja kõike taaskord dubleerima ei ole mõtet hakata. Piilu siia: https://fotojutud.ee/topics/algajale/98-neli-lihtsat-soovitust-kuidas-fotod-huvitavamaks-muuta.
8. Kui näed lindu/looma, siis pildista.
Ei pea kohe karu taga ajama puu otsast, alustuseks piisab ka väikesest sipelgast või liblikast. Katseta ja proovi. Järgmiseks modelliks võib olla juba orav linnaäärses pargis või mõni vahva suleline.
Rääkimata juba sellest, kui sul on korralik pikk teleobjektiiv, siis mõne raagus puu otsas passivat kotkast või puude okste seest piiluvad kakulist pildile saada oleks ju lausa super.
Mida siis kokkuvõtteks öelda. Puud on imepärased abilised hea pildi saamisel. Me võtame seda kuidagi liiga iseenesest. Tegelikult kõik teavad seda, aga räägitakse sellest vähe. Seetõttu loodan, et sain sulle mõne hea idee siit kaasa anda!