Traditsiooniliste loenguvormis koolituste kõrval on hoogu kogumas erinevad praktikale keskendunud töötoad, koolituste krooniks on aga muidugi personaaltunnid meisterfotograafidega, kes kirglikele huvilistele oma saladusi jagavad.
Kui eelmises fotokoolituste teemalises artiklis keskendusin koos Aivar Pihelgasega koolitusele kui loenguformaadile, siis seekord tutvustavad tunnustatud maastikufotograafid Andrei Reinol ja Arbo Rae, kuidas nad viivad läbi personaalseid õppetunde.
Kuna niikuinii huvitab rahaline pool kõiki, siis pole põnevuse kruttimiseks mõtet seda lõppu jätta. Andrei ütleb otse välja, et temaga koos pildistamine maksab 50-60 €. Arbo hind jääb samasse suurusjärku, aga kõigub veidi rohkem sõltuvalt ajast ja asukohast.
Mõlemad kinnitavad nagu ühest suust, et esimese asjana selgitavad nad välja koolitatava oskused ja ootused, et koolituse ülesehitus vastaks võimalikult täpselt „töövarju“ soovidele ja ootustele.
Valgus ja kompositsoon
„Jälgin ilmamudeleid ja tihti lepime fototunni (Andrei Reinol nimetab koolitust pigem fototunniks – toim.) aja kokku vaid paaripäevase etteteatamisega. Kuna valguse püüdmine on oluline, siis on tulnud ette ka juhuseid, kus asjade pakkimiseks jääb vaid tund aega,“ räägib Andrei.
„Kohapeal olles räägin kompositsiooni valikust ja olulistest nüanssidest parema kadreeringu saamiseks. Kõik selleks, et pilt kõnetaks ja näeks välja veatu. Minu maastikupildid on väga tihti suure rõhuasetusega esiplaanile, seega õpetan ka märkama ja ära kasutama maapinnal olevaid elemente,“ lisab ta.
Kompositsiooni ja valguse olulisust rõhutab ka Arbo.
„Suur osa ajast räägin sellest, kuidas valida pildile sobivat kadreeringut ja kompositsiooni – viimane on minu hinnangul maastikufotograafi kõige olulisem oskus. Valguse nägemisest räägime praktiliste näidete varal – kasutame valgust ja olusid, mis parasjagu on ning räägime, mis võiks olla teiste olude korral teisiti,“ ütleb ta.
Vahetatakse rollid
Andrei ütleb, et ta näitab koolitatavale ära terve oma pildi saamise töövoo. „Selgitan, kuidas toimub filtritega pildistamine. Milliseid filtreid millistes maastikuvormides ja valgusoludes kasutada,“ sõnab Andrei, kelle enda fotokotis on tipptasemel NISI V6-seeria filtrid. Harjutatakse pildistamist nii kiil-, polarisatsiooni- kui neutraalhallide filtritega.
„Seejärel vahetame rollid, annan oma kiilfiltrite komplekti fotograafile kasutamiseks. Tegeleme koos õige võttenurga leidmisega. Püüame valguse kontrolli alla saada,“ seletab Andrei, täpsustades, et harjutamiseks on tal lisaks kallitele NISI filtritele kotis ka lihtsamaid tooteid, mis on kõikidele taskukohased.
„Sean enda rolli tagaplaanile ja lasen õpilasel juhtida õige pildi saamise protsessi,“ võtab Andrei enda koolitustunni kulminatsiooni kokku.
Abi järeltöötluses
Arbo keskendub lisaks kohapeal pildistamisele ka hilisemale järeltöötlusele. „Teel tagasi räägime veel pildi töötlemisest ja ajame niisama fotojuttu,“ sõnab ta.
„Peale tundi saab osaleja kutse minu kinnisesse FB gruppi, kus saame väikeses ringis anda tagasisidet tehtud tööde kohta. Samuti konsulteerin ka eravestluses pilditöötluse nüansside ja valminud piltide osas – mis läks hästi, mida teinekord silmas pidada, et veel paremini teha,” lisab ta.
Lõpetuseks kinnitavad mõlemad, et siiani on osalejad väga rahule jäänud. Arbo nendib otsa, et nii mõnigi koolitatav on hiljem liitunud ka tema kuni 12 inimest mahutavate fototeemaliste töötubadega, mis toimuvad 2-3 korda aastas.
Arbo Rae tegemistega saab tutvuda allolevatel linkidel klõpsates:
Andrei Reinoli tegemiste kohta saab lisainfot:
https://www.facebook.com/AndreiReinolLandscapePhotography/
Samalt lingilt saab infot ka tema maastikufoto individuaaltundide kohta.
Andrei pildiretkede kaadritaguseid hetki näeb tema Instagrami kontol: https://www.instagram.com/andreireinol/
Portfoolio ja galeriidega saab tutvuda aga tema kodulehel: https://www.andreireinol.com/
Loe koolitustest ka: https://fotojutud.ee/topics/varia/milline-peab-olema-uks-korralik-fotokoolitus/