Aeg lendab ja kätte ongi jõudnud südasuvine tippaeg. Sügis pole enam mägede taga ja see tähendab ju ainult üht – veel on veidi aega proovida uusi ideid püüdmaks kinni oma kaameraga see mõnus soe aastaaeg.

Alljärgnevalt viskan õhku mõned mõtted, mida saaksid uusi kohti avastades katsetada.

Vesi. Pole midagi paremat kui palaval suvepäeval jalgupidi vette ronida ja sealt jahutust otsida. Võta kaasa oma kaamera ja võta sellest hetkest maksimum. Olgu voolav jõevesi või rahutu merelaine, igatpidi on vahva. Ka õhku visatud klaasitäiest veest saad värskendust ja vahvaid kaadreid. Seega mine plätserda vees ringi ja hoia tehnikat, et see märjaks ei saaks.

- REKLAAM -

Foto: Pixabay

Värvid. Suvine fotograafia on täis värve ja kontrasti. Kodune olustik, restoran või loodus, igalt poolt tasuks otsida huvitavaid kombinatsioone ja see mõjub pildile pilkupüüdvalt. Kontrastsete värvide leidmine ei tohiks olla ületamatu eesmärk. Piilu ka meil juba varasemalt ilmunud artiklit : https://fotojutud.ee/topics/algajale/92-kuidas-pildile-oskuslikult-varve-juurde-valada/

Suvine toit. Värsked mereannid, grillipidu, värvirohked puuviljad ja kõik see maitsev, mida saab suvisel ajal lauale panna, tasub jäädvustamist. Seega järgmisel suvisel piknikul võta kaamera või telefon välja ja katsu kätte saada see soe „vaib“.

Foto: Pixabay

Puhkus. Õnneks on enamikel inimestel just suvisel ajal võimalus eemalduda igapäevatööst ja keskenduda aktiivsemale puhkusele, sealhulgas ringi sõitmisele. Igal juhul tasub lisaks hambaharjale reisikotti pista ka oma kaamera. Neid hetki, mida elu toob, enam ju uuesti tagasi ei keri, seega parim kaamera on see kaamera, mis sul parasjagu kaasas on. Olgu see võimalikult hea aparaat.

Sport. Oled sa rannas, mägedes turnimas või linnaäärses magalarajoonis oma puhkust veetmas, siis kindlasti toimub läheduses mõni spordivõistlus. Veidi guugeldamist ja see info jookseb sulle otse sülle. Astu raamidest välja ja mine proovi seda hõngu kaadrisse püüda. Nii saad katsetada oma teadmisi kiiretest säriaegadest ja oma kaamera võimekusest.

Foto: Pixabay

Kokteilid. Paljud suvised peod nende saatel ju tegelikult mööduvadki. Seega on sul üks pildistatav element juba olemas. Kokteilid on tavaliselt hästi värvilised ja puuviljadega kaunistatud, seega saad pildil selle selle suvise meeleolu ilusasti kätte.

Loojanguportree. Kui saad sõbra päikesetõusu ajal üles aetud, siis palju õnne. Pool võitu on juba taskus. Muudel juhtudel keskendu aga loojangule. Sooja valguse tõttu on see hea võimalus saada kätte maheda olemusega portreepilte. Tänu sellele on see üks lemmikaeg ööpäevast ka profifotograafide seas. Nii klassikalisest siluett tüüpi staatilistest piltidest kuni aktiivset tegevust kajastavate jäädvustusteni, loojanguaeg on parim aeg selle jäädvustamiseks.

Kuldne tund. Suvine fotograafia pakub häid võimalusi toimetamaks just selle mõnusa valguse ajal. Nagu ka eelmises vihjest portreede osas, siis ka siin tasuks seda aega enda kasuks pöörata. Ülimõnus valgus ja ilmaolud annavad suurepärase võimaluse leida need müstilised vaated ja hetked, mida muul ajal päevast lihtsalt enam ei saa. Kui varahommikul ärgata ei viitsi, siis panusta õhtusele ajale.

Lilled. Lillemeri koduses peenras või õitsev heinamaa naaberküla taga on südasuvisel ajal alati tänuväärt kohad, kuhu sattuda. Muidugi kaamera vahendusel. Meil populaarsed mooniväljad ja viljapõllud meelitavad igal aastal ligi sadu ja sadu huvilisi, kes tahavad jäädvustada end selles ilus. Aga ole hea, uuri enne, kuhu ja millistel tingimustel sa üldse ligi saad. Kõik kohad ei ole avalikud ja teise inimese kasvatamise vaeva ei tasuks maha trampida.

Foto: Pixabay

Matkamine. Seljakott selga, kaamera kaasa ja teele. Tundub ju hea suvine seiklus olevat ja nii tihti ka on. Uued kohad ja uued elamused annavad hea võimaluse jäädvustada kogu seda lahedat teekonda ja emotsioone. Seega, kui kogu fotovarustust kaasas tassida ei jaksa, siis kaamera ja üks põhiobjektiiv ei tohiks olla ületamatu raskus sinu kotis. Küll aga see võit, mida koged nende piltide näol, on edaspidi hindamatu.

Tuli. See maagiline vägi on meie südant soojendanud juba aastatuhandeid. Miks mitte kogeda seda ka suvise aiapeo ajal või mere ääres lõket tehes. Tänuväärt modell tule näol on vahel pirtsakas, aga jäädvustamist igal juhul väärt. Rääkimata melust ja meeleolust, mis tavaliselt tule tegemisega kaasas käib. Säilita ettevaatus pildistamisel. Sa ei taha ju kõrbenud kulmudega ürituselt tagasi sõita.

Kohalikud üritused. Suvi juba on kord erinevate ürituste kõrghooaeg ja seda täiesti kaugele sõitmise vajaduseta. Paljud üritused tuuakse sisuliselt koju kätte. Festivalid, kontserdid, laadad, võistlused jne. Valikut jagub. Jällegi on see hea võimalus panna oma kaamera proovile ja katsetada erinevad žanre. Nii olustik kui inimesed on põnev materjal pildistamiseks.

Tivoli. Taaskord puhtalt suvine ettevõtmine, mida on väga huvitav jäädvustada. Eeskätt tasub teha seda õhtusel ajal, kui tuled süttivad ja muusika ning keerlemise saatel melu käib. Tuledesäras atraktsioonid jäävad oma liikumises väga lahedad pildile, kui kasutad pikemat säriaega ja seadistad kaamera vastavalt oludele. Abimeheks on siin kindlasti statiiv, seega ära seda koju unusta.

Foto: Pixabay

Rand. Lisaks sellele, et saad kena jume, saad sa ka rannas olles vahvad pildid. Kui jätad inimestele nende privaatsuse ja keskendud hoopis anonüümsematele asjadele, siis pole probleemi. Otsi vahvaid kujundeid liivast, keskendu loojangule, otsi peegeldusi jne. Ideid mõnusaks ajaveetmiseks jagub.

Varjud. Tundub igav teemapüstitus, aga tegelikult nii see ei ole. Varjude pildistamine võib olla sama lõbus tegevus kui näiteks siluettide pildistamine. Otsi seintelt mustreid ja kujundeid või lahedat varju lähedalasuvast sõbrast. Siin tasub mängida erinevate ideedega ja proovida neid ellu viia.

Veealune maailm. Oled sa proovinud kunagi pildistada vee all? Nüüd on selleks hea võimalus ju olemas. Vesi soe, ilm ilus ja kõik tingimused nagu olekski olemas. Jääb vaid katsetamise rõõm. Kui sa oled harjunud pilte tegema oma kaameraga, siis tuleb sul soetada korralik ümbris kaamerale, mis vett läbi ei laseks. Või kui pildistad mobiiltelefoniga, siis ka paljud need on tänapäeval juba hea veetaluvusega. Oluline, et pildistamine ei osutuks tehnikale saatuslikuks. Küll aga avardub su ees täiesti teistsugune maailm, mida sa igapäevaselt ei külasta. Kõik see elustik, mis su ümber on, rääkimata juba veealustest inimese jäädvustustest. Väga lahe ja omanäoline žanr, mida kindlasti tasub katsetada.

Foto: Pixabay

Äike. Fotod suvistest tormidest ja äikesest on alati pilkupüüdvad. Kui sa neid kardad, siis parem ole turvaliselt kodus. Kui aga sinus on grammike adrenaliinisõltlast, siis tasub ohutult neid asju püüda jäädvustada. Loomulikult on esimesel kohal sinu turvalisus, rääkimata ka tehnika hoidmisest. Kuid isegi kortermaja aknast on võimalik saada head jäädvustused lähenevast äikesest, ilma et sa oma elu peaksid kuidagi ohtu panema. Ja usu mind, üks hea pilt äikesest on magus saak 🙂

Udu. See hommikune boonus päikesetõusu ajal on paljude fotograafide unistus. Kogu pildi tunnetus ja meeleolu on hoopis teistsugune ja omanäolisem. Jah, veidi keerulisem on seda jäädvustada, aga seda parem pilt tuleb tegelikult. Alt võib vedada automaatne teravustamine ning säritus, seega tasub vahel olla ettenägelik ning paljud seaded kaameral käsitsi paika panna.

Foto: Pixabay

Vihmapiisad. Tänuväärt väiksed modellid. Ka muul ajal täiesti teostatav fotožanr, aga suvel märksa lihtsam ja värvilisem. Sillerdav kastepiisk lehel hommikuses päikeses või vihmajärgselt sätendav ämblikuvõrk, mõlemad sobivad! Igal juhul tasub siinkohal meelde tuletada makrofotograafia algtõdesid ja ennast pildistamiseks vajadusel ka muru peale pikali visata.

Foto: Pixabay

Selline nimekiri on tegelikult lõputu ja ideede puudust ei tohiks tekkida. Küll aga said lühidalt mõned mõtted siia kirja. Kui tunned, et vahepeal ideid nappis, siis leidub kindlasti nende seast mõni, mida sa pole veel katsetanud. Suvi on hea ja mugav selliste väljakutsete proovimiseks. On värve, on vett, on päikest.

Järgmine kord kodust välja astudes ja näiteks grillipeole või matkale minnes pista kaamera kotti ja anna katikule tuld!

- REKLAAM -