Kohe-kohe on aeg käes mõelda sellele, kuidas saada oma pildipanka parimad sügispildid. Ööd on muutunud juba jahedaks ja puudel värvigamma vaikselt muutumas. Nii mõnigi miinuskraad eksib päevasooja vahele ära.

See omamoodi maagiline aeg pakub hulgaliselt võimalusi teha ilusaid pilte, jäädvustada hommikust kargust, dramaatilist valgust ja muutunud looduse värvipaletti. Ühesõnaga käes on paljude fotograafide lemmikhooaeg. Ole ka sina nutikas ja kasuta seda aega ning võimalust nii nautimiseks kui ka jäädvustamiseks.

Foto: Peep Sooman

Leia sobiv objekt. See oleks nii öelda koduseks ülesandeks välja nuputada, mida ja kuidas sooviksid pildistada. On sul ehk jäänud suvest mõni koht käimata või kujunenud oma lemmik „modell“ – nüüd ongi hea juhus seda kohta taaskord külastada. Sügisene ilme on sootuks teine võrreldes varasema sooja suveperioodiga, kus kõik veel nii verivärskelt roheline oli. Sobiv puu, mäeküngas, jõeäärne olustik või põlluvaheline tee, ideid on siin kuhjaga ning avastamisrõõmu lisaks.

- REKLAAM -

Foto: Priit Tammjärv

Sobiv valgus. Isegi kui meil neid päikeselisi ilmasid sügiseses perioodis napib, siis pole ka sellest hullu. Ka pilvise ilmaga tasub ennast kodunt välja ajada ja mõned jäädvustused teha. Mõni sügisene värviline hetk tuleb just paremini esile, kui valgus on pehmem ja hajusam. Jaluta veidi ringi järvekaldal või jõe ääres. Kontrastne dialoog hallika taeva/vee ja värviliste puude vahel on ju täitsa mõnus kombo! 😊

Foto: Priit Tammjärv

Reisimine. Ehk oleks nüüd hea võimalus jälle avastada Eestimaad? Kõik külastused ja siseturism ei pea õitsema vaid piiratud ajal suvekuudel. Broneeri üks nädalavahetus ringi kondamisele või sõitmisele. Uued ja hästi unustatud vanad tuttavad kohad on jätkuvalt sama ahvatlevad kui varemgi. Võta soojad ja vihmakindlad riided kaasa ning fotoreis võib alata! Guugelda natuke kaardirakenduses sobivaid teid ja edasine on vaid mõnus kulgemine. Värvid looduses, karge õhk, vihmasabin ja kuum tee joogiks.

Foto: Peep Sooman

Vaata laiemalt, uus aastaaeg on jälle üks pisike nipp parema pildi saamiseks. Hea viis sügisvärvide jäädvustamiseks on lainurkobjektiiviga jäädvustamine. Nagu näiteks puude pildistamine osana suuremast maastikust või värviliste lehtede kasutamine taustal. Selline lähenemine annab visuaalselt huvitavama pildi kui eraldiseisev pilt hoonest või ühest objektist. Samuti aitab see vaatajal tunnetada seda tõeliselt sügisest atmosfääri.

Sügismustrid. Hoopis teine tehnika on üritada pildistada sügisvärve eraldi ja isoleeritult. Mitmed erinevates varjundites punased, kollased ja oranžid toonid pildil on atraktiivne väljakutse. Värvilised lehed puul või maapinnale langenuna, mustrid puudesalus ning oja serva ääristavalt on vaeva väärt objektid. Erinevatest värvidega seotud teemadest on meil ilmunud ka järgmine artikkel: https://fotojutud.ee/topics/algajale/92-kuidas-pildile-oskuslikult-varve-juurde-valada/

Seega tasub keskenduda vahel mitte ainult erinevatele objektidele kui eesmärgile omaette, vaid ka lihtsalt värvipaleti otsingutele.

Foto: Peep Sooman

Mõnus taustavalgus. Klassikaline motiiv värvilistest puulehtedest ja kuldsest päikesekumast taustal võimaldab omavahel ülimõnusalt suhestuda ning luua pildil lõppkokkuvõttes meeldiva koosluse. Seega tasub hoida ennast maadligi ning märgata seda, mis asub sinu jalge ees. Neid päevi, kus sellised valgusolud on, ei ole sügisel just ülemäära palju. Seega tasub seda hetke ära kasutada ja fotokas käes parki kondama minna. Peegeldunud erksam valgus ning värvilised objektid on just see, mida kaunilt sügiselt oodata. Puuvõra vahelt piiluv päike loob omanäolise atmosfääri. Tuleb lasta vaid silmadel ringi käia ja hetke tabada. Kogu lugu.

Samuti tasuks sarnast analoogiat kasutada ka külgvalguse puhul. Värvilised mustrid ja objektid koos sinise taevalaotusega on hea kooslus nii üksteisele kontrastiks kui ka täiendavaks osaks kombinatsioonis. Lehestiku soojemad toonid tasakaalustavad suurepäraselt sinise taeva jahedust ja toovad välja omavahelise laheda suhestumise.

Vaata alla. Lihtne on unustada enda ette vaadata sellise pilguga, et mida ma võiksin seekord pildistada. Ikka liigub pilk just rohkem atraktiivsemate objektide ja taeva suunas. Pole hullu, kui enamus puid on juba lehtedest tühjaks jäämas ja tundub, et polegi nagu midagi pildistada. Tegelikult asub see ilu just sinu endi jalge ees. Need värvid kestavad seal veel omajagu, kuniks kolletuvad ja kaotavad värskuse. Seega ei ole hilissügis oma heitlike ilmade, tuulte ja vihmadega üldsegi fotograafivaenulik! Tuleb vaid fookus tuua madalamale ja need värvid on täitsa saadaval. Pargis, metsas või mõne üksiku puu alt võib leida päris mitmekesist olustikku ja pildi jaoks huvitavaid lahendusi.

Foto: Peep Sooman

Udu. Hommikune udu, rõskus ning kargus on sellised ilma lisaboonused, mis annavad su pildile väga palju juurde, tekitades samal ajal müstilist atmosfääri ja peites osaliselt tausta. Selline kombinatsioon loob omanäolise ja saladusliku loori ning patt oleks seda võimalust kasutamata jätta. Mis siis, et päikest pole ja ilm tundub uduselt nutune ja hall, värvid on ju alles. Seda kusjuures koos saladusliku uduboonusega!

Nagu jõudsid märgata, siis on tegelikult sügisel päris palju õues teha. Ei ole vaid suvi ja soe kevad see “õige” aeg, millal pilti teha, sama palju tegemist jagub fotograafidel ka sügisesse. Lihtsalt tuleb ehk veidi ümber sättida neid fookuspunkte, millele keskenduda ja saabki imelised pildid tehtud. Kindlasti on need ka huvitavamad, kui tavaline suvehommik, kus värvi külvab küll soe päike, aga puud ja muu loodus on suhteliselt ühetaoliselt roheline.

Foto: Priit Tammjärv
- REKLAAM -