August algas fotomaailmas korraliku kihina ja kahinaga, kui sotsiaalmeedias hakkasid ilmuma portreefotograaf Penelope Russaku (38) värske sisuga reklaamid.

Reklaam näeb välja selline:

Kuvatõmmis Penelope Russaku FB autorilehelt

Jätan Penelope fotod arvustamata, täpsemini polegi minusugusel harrastuspiltnikust literaadil midagi polütehnikumi lõpetanud fotograafi tööde kohta öelda. Pilku püüdis aga ärimudel, mis klassikaliselt tõi fotograafide seas nii aplausi kui kadedusepirinat ja käima lükati ka uuesti turusolkimise plaat.

- REKLAAM -

Läbi ja lõhki turundusinimesena ühinen sajaprotsendiliselt aplodeerijatega. „Lõpuks ometi!“, mõtlesin, kui seda nägin. Kui jätta välja pisike seik, et internetiavarustest ma Penelope telefoninumbrit ei suutnudki leida (sellest olen kirjutanud siin: https://fotojutud.ee/topics/varia/hallo-hallo-fotograaf-miks-ma-sind-katte-ei-saa/), siis jah tõesti, lõpuks ometi tuli turule sõõmuke värsket õhku. Õnneks vastas ta Messengeris kiirelt ja saime paarkümmend minutit kampaania teemal ka telefonitsi lobiseda.

Ega me ju täpselt ei tea, kas ja kui palju fotograafe juba varem sellist teenust pakkunud on, kuid meie tiimiliikmed pole seda enne kohanud ja üldiselt kehtib siin maailmas reegel, et kui sind näha ei ole, siis pole ka kellelgi sinu juurde asja, ole nii hea kui tahes.

Penelope tabas aga oma kampaaniaga naelapea pihta. Kohe nii naelapea pihta, et paar fotograafigi on tema juurde sessiooniaja kinni pannud. Ju siis on huvi suur, kuidas asi välja näeb.

Nagu juba vanarahvas ütles, siis tibusid loetakse sügisel, kuid esimesed tulemused on paljutõotavad. Augusti esimene pool broneeriti mühinaga täis, viimastel nädalatel on Penelope sõnul veel vabu aegu saadaval.

„Ega ma ju ka veel ei tea, kui palju pilte tellima hakatakse, aga kui see mudel töötab, siis hakkan seda ka Hispaanias kasutama,“ ütleb suviti Eestis, muul ajal aga perega Lõuna-Hispaania idüllilises 67 000 elanikuga Benalmádena kuurortlinnas resideeruv fotograaf. Ka seal peab ta fotograafiametit, keskendudes eelkõige turistide pildistamisele, kes soovivad saada inglise keelset teenust.

Eelvaate süsteemi on Penelope kasutanud enda sõnul juba mitu aastat, varem oli lihtsalt kindel sessioonitasu kindla arvu piltide eest, mida kunde välja valida sai.

Nüüd aga siis ärimudeli võlude juurde. Jah, fotograaf võtab riski. Äkki klient ei telligi midagi? Selles pole midagi uut, et kui klient rahule ei jää, siis fotograaf raha ei küsi. Seda pakuvad päris mitmed suurekaliibrilised fotograafid. Osaliselt on see ametialane vastutustunne, osaliselt aga mainekaitse, et keegi tänapäevases infoühiskonnas sind avalikult täis pasandada ei saaks. Pole maksnud, pole õigust ka kobiseda (meenutame kasvõi nn Fiona juhtumit, kus üks tuntud ja hinnatud fotograaf avalikult puulehtede roheka nahapeegelduse pärast risti löödi).

Teine risk on see, et see ärimudel võib tuua kohale õnneotsijad, kes tahavadki endast ühte pilti. Fotograaf sõidab kohale, teeb tööd, sõidab tagasi, mitu tundi raisus ja tasu on närused 15 eurot.

Aga!!!

Ehkki Penelope seda otse välja ei öelnud, siis kumas läbi, et ta teab päris täpselt, mida ta teeb. No olgu – saadki paari sessiooniga vastu pükse. Mis siis? Ta tundub olevat tark ja nutikas naine ning pole kahtlustki, et ühest „pisikesest sessioonist“ võib kujuneda korralik perepildistamine koos koduloomade ja kaisukarudega. Ja kui keegi kavalpea lähebki alguses endast ühte fotot tegema, siis kuradi raske on lisaks enda fotole jätta tellimata „pilt abikaasaga“, „pilt abikaasast“, „terve pere pilt“, „pilt ühest lapsest“, „pilt teisest lapsest“, „pilt mõlemas lapsest“, „teine pilt mõlemast lapsest“, „pilt ühest lapsest koos koeraga“, „pilt teisest lapsest koos koeraga“, „pilt mõlemast lapsest koos koeraga“, „pilt ühest lapsest kaisuloomaga“ jnejnejne.

Kindlasti satub sekka ka minusuguseid, kes ainuüksi ühe tütre ühe hooaja lasteaiapiltide eest kokku 70 eurot lendu lasi. Kui sessioon oleks olnud terve perega, siis ilmselt telliksin fotosid kokku 20-30. Seega arvatavasti satub tellimusi nii- ja naasuguseid, kuid mis kõige tähtsam – fotograaf sai ühe kavala nipiga endale üksikute päevadega peaaegu terve kuujagu kliente!

Äkki see oli juhus? Fluke? Ei usu. Kui fotograaf läks kümmekond aastat tagasi kohe peale polütehnikumi lõpetamist grimeerimist õppima, et modellid ilusaks teha, siis lõhnab küll selle järgi, et Penelope talitab kindla plaani järgi ja meie toimetus soovib nii talle kui kõikidele teistele uuemeelsetele fotograafidele edu ja tuult tiibadesse!

Penelope töödega saab tutvuda lähemalt siit: http://www.penelope.ee/ ja https://www.facebook.com/PenelopeRussakPhotography

NB! Tegemist ei ole reklaamartikliga ning loo autoril ja Fotojuttude toimetusel puudub Penelope Russakuga igasugune varasem kokkupuude. Artikkel valmis autori algatusel.

- REKLAAM -