Sigma fp on maailma väikseim täiskaadersensoriga hübriidkaamera.
Fp tähistab väljendit “fortissimo pianissimo”, mis annab edasi kogu kontseptsiooni, mida see pisike, aga võimas kaamera endas kandma peaks.
Muusikalises terminoloogias tähistab „fortissimo“ väljendit „väga valju“ ja „pianissimo“ terminit „väga vaikne“. Näilise vastuolu tagant kumab läbi sõnum, et tegemist peaks olema vaikse ja malbe, kuid väga võimeka kaameraga.
Muidugi tekib küsimus, kas püstitatud eesmärk on olnud ehk võimsam, kui tegelikkuses valmis saanud kaamera?
Etteruttavalt ütlen, et sellel kaameral on omad puudused ja “kiiksud” olemas. Oma peamist funktsiooni täidab see siiski eeskujulikult – pilti teeb väga hästi!
OLULISEMAD TEHNILISED NÄITAJAD
Sensor: 24.6 MP 35mm täiskaader BI- CMOS Bayer
ISO: 100-25 600 (laiendatuna ISO 6 kuni 102400)
Mõõdud: 112.6 x 69.9 x 45.3mm
Kaal: 370g (ilma aku ja mälukaardita)
Säriaeg: 1/8000 – 30s, Bulb (kuni 5min)
Sarivõte: kuni 18 kaadrit sekundis
Kere: alumiiniumist, tolmu- ja pritsmekindel
VÄLIMUS
Fp välimus on küllaltki robustne ja kandiline. Ühelt neljakandiliselt klotsilt ei peaks erilist ergonoomikat leidma. Samas ei saa väita, et kaamerat oleks kuidagi ebamugav käes hoida – istub sõrmede vahel päris hästi ja kasutamine on üsna mugav. Erinevate võttenurkade kasutamiseks tunnen puudust küll liigutatavast ekraanist, aga ega „täiskaadritel“ neid ülearu tihti leidugi.
Kõik olulised nupud on toodud kaamera peale ja seetõttu pole vaja pidevalt menüüs surfata ning mõnda lihtsat funktsiooni taga ajada. Kogu pildistamine käib ekraanilt, kuna pildiotsija puudub. Samuti ei ole kaamera peal traditsioonilist välgutalda, see on karbis kaasas adapterina.
LISAVIDINAD
Sigma fp-le on tehtud hulganisti lisatarvikuid, et seda pisikest, aga võimsat kaamerat kasutada veel mugavamalt. Näiteks saab internetist tellida ekraani külge kinnitatava pildiotsija. Lisaks pakutakse käes hoidmist mugavamaks tegevaid käepidemeid ja palju muud.
PILDISTAMINE
Meie kasutuses oli 45mm objektiiviga komplekt ehk siis täiskaadersensor, mille ees Sigma objektiiv maksimaalse avaga f/2,8.
Midagi halba ei saa öelda, pilti teeb vägevalt. Hämaras toas saab ka kõrge ISO-ga puhtad pildid ja seda hämmastavalt hea detailsusega. Samuti on dünaamiline ulatus suurepärane, eriti muidugi, kui pilte kõrvutada mõne keskmise poolkaader-hübriidiga. Kaamera teravustab kiirelt ja täpselt. Üllatas pimedas teravustamise lihtsus. Isegi öösel õues saab autofookusega teravustatud ja pildid tehtud, millega kindlasti kõik „täiskaadrid“ ei hiilga. Heaks näiteks on Canoni 6D seeria, millega võibki hämaras teravustama jääda.
Suur ekraan teeb pildistamise mugavaks ja meeldivaks. Siiski ei saa teravustamise kiirust võrrelda peegelkaamerate lipulaevadega ja spordivõistlust sellega jäädvustama minna ei soovitaks, kuid usutavasti ei ole see ka olnud Sigma eesmärk.
Miinuskohad on kindlasti pildistamise puhul pildiotsija puudumine ning mõne spetsiifilise võtte puhul ka mehaanilise katiku puudumine – Sigma fp kasutab ainult elektroonilist katikut.
Mälukaarte läheb kaamerasse üks ja aku vastupidavus on keskmine. Minul sai see isegi ootamatult kiiresti tühjaks. Samas oli õues miinuskraadidega ilm ja sellistes tingimustes hinnangut anda on keeruline, sest ega ka teised akud külmaga väga hästi vastu ei pea. Seda enam, et surfasin keskmisest rohkem menüüs, mis kulutas akut omakorda rohkem.
VIDEO
Kaamera on sisuliselt jagatud kaheks – fotokaamera ja videokaamera. Keset kaamerat on ka lihtne lüliti, millest saab muuta kaamera funktsiooni – foto või video. Samuti on disaini kenasti peidetud ära ventilatsiooniavad, et video puhul ülekuumenemist vältida.
Videovõimekus on nii tehniliste näitajate kui ka kasutajatelt tulnud esimese tagasiside poolest päris eeskujulik.
OBJEKTIIVID
Kaameral on L-bajonet. Tänu erinevatele adapteritele avaneb suur objektiivide valik, mida kõike saab sellele täiskaadriga pisikesele kerele ette keerata. Sigma objektiivide fännidele on see omakorda väga-väga heaks uudiseks, sest selle kaameraga kaob ära ka vajadus Sigma objektiive kalibreerida. Fp on kindlasti märk uuest ajastust, kus nn third-party objektiivitootjast sai ka tõsiseltvõetav kaameratootja. Erinevatest objektiivide sobivusest oli juttu meie uudises.
Kaasas olnud Sigma 45mm f/2.8 DG DN Contemporary objektiiv on pisike ja kerge. Kasutada on seda mugav ja kaamera on selle objektiiviga kenasti tasakaalus. Samuti ei oska midagi ette heita ka pildikvaliteedile. Ka lahtise avaga on pildid täpsed ja terava joonisega.
KOKKUVÕTE
Tegu on kahtlemata väga omapärase kaameraga. Pisike ja kandiline kere, millel esmapilgul puuduvad klassikalistele kaameratele isikupärased lisad.
Tänu erinevatele lisavidinatele saab aga kasutada kõikvõimalikke esmapilgul puuduvaid funktsioone.
Silma paistab fp peamiselt kahe asjaga. Esiteks on tegu hetkel maailma väiksema kaameraga, millel on täiskaadersensor. Teiseks ongi omapärane disain, mis hallist massist eristub.
Arvestades kaamera välimust ja omadusi, siis on tegemist eelkõige “pühapäevakaameraga”, mitte jõhkra tööloomaga. Samas sobib see hästi ka tagavaraks hoitavaks reisikaameraks, kuna 1999 eurone hind on täiskaadrimaailmas siiski pigem taskukohane.
Mulle sellised omamoodi lähenemisega asjad meeldivad. On hea, kui toode eristub omasuguste hulgast. Lisaks originaalsele välimusele on kaameral tõsine sisu, mis teeb väga-väga hästi pilti. Mida muud me siis ühelt kaameralt rohkem tahta võikski?
*Kõik näidispildid on töötlemata.