Nii palju kui on inimesi, nii palju on selles küsimuses ka arvamusi. Mõne jaoks on öine taevas must, mõnele sinine, mõnele pruun. Õigus on kõikidel ja õigus pole kellelgi.
Arutasime seda kirglikku teemat ka füüsik Martin Vällikuga, kes hobikorras öist taevast pildistab ning tervet Eesti fotokogukonda oma kuupiltidega elevil hoiab.
Öise taeva näiline värvus sõltub väga paljudest teguritest, alates sellest, kas päikesevalgus kumab silmapiiri tagant atmosfääri sinakaks või maalib kole naatriumlambivalgus õhu hoopis pruuniks kuni selleni, millist kiirgust annavad süvataeva udukogud.
Lisaks sõltub värv sellest, millega taevast vaadata. Inimese silm näeb öösel peamiselt must-valgelt, kaamerad, eriti aga kosmoseteleskoobid püüavad kinni ka kosmosest kiirguvat erinevat elektromagnetlainetust. Suurt rolli mängib ka kaamera valgebalansi seadistus. Lisaks tuleb arvestada, et taeval ja taeval on vahe – kui me vaatame süvakosmost läbi atmosfääri värvifiltri, siis värvid vahelduvad, kuid ega seetõttu kosmoses värvid muutu.
Tegelikult on süvataevas, kui atmosfääri ja ka kosmiline valgusreostus puuduks, siiski must. Kõik ülejäänu on juba kuma, olgu selleks siis eelmainitud tänavavalgustid või mõned taevakehad kasvõi Kuu näol, kuid midagi on erineval kõrgusel alati lisaks olemas.
Aga kui kombinatsioone on lõputult, milline siis on õige valik, kuidas teha pilt selliseks, et see silma ei karjuks ja tunduks loomulik?
Vastus on marulihtne. Kui fotograaf just mustvalget pilti ei tee, siis tehke täpselt nii, nagu endal tuju tuleb. Vaadake kasvõi müstilist Urve Lätte fotot – mõnus ju! Loominguliselt vaba, hea vaadata, esoteerikutel tuleb suisa kananahk ihule.
Üle võlli on muidugi kerge panna, sest kui fotograaf tähistaeva päris punaseks või roheliseks maalib, siis on seda väga võõras vaadata. Kui aga öötaevafotol kumavad läbi toonid, mida oleme harjunud ka päevavalguses nägema, siis jäägu täpne värvitoon igaühe enda otsustada. Nagu kosmos on meie jaoks täis saladusi ja mõistatusi, jäägu need saladused ja mõistatused ka taevast tehtud fotodesse.
Lisan ka ühe enda tehtud foto, mille alumises osas oli inetu Aegviidu valguskuma. Et pilt korda saada, tõmbasin sellel kõigepealt kõik värvikanalid nulli ja siis hakkasin pilti jupphaaval toonima. Mõnele meeldib, mõnele mitte, aga see oli minu toonane nägemus. Kas mul oli õigus? Kindlasti oli ja kindlasti ei olnud 😊