28. juunil algab järjekorras kuues Fotojaht, kus turniirisüsteemis on võimalik võtta teistega mõõtu ja kopsakate auhindade nimel enda piire ületada.
Fotojaht on Eesti suuruselt teine fotokonkurss, kuhu esitatakse kokku umbes poolteist tuhat fotot.
Fotojahi tekkelugu on lihtne. Kõik ülejäänud fotokonkursid on oma olemuselt nn staatilised. Konkurss kuulutatakse välja, fotograafid otsivad kõvakettalt oma parimad palad välja, esitavad need konkursile ja siis jäävad tihtipeale mitmeks kuuks ootele, millal lõpuks žürii otsuse välja kuulutab. Ei mingit mängulisust, ei mingit dünaamikat, ei mingit hasarti.
Konkursi asutajate (allakirjutanu Eestimaa kaunite fotode Facebooki kogukonna loojana ja piltnike lemmikpood Fotoluks) soov oli teha midagi erilist, põnevat, hoogsat. Nii sündiski idee, et sikutada fotograafid, sõltumata vanusest, elukohast ja kasutatavast tehnikast diivanilt püsti ja luua neile võimalus osaleda intensiivsel ja interaktiivsel konkursil, kus iga mõne päeva tagant tuleb uuel etteantud teemal värske foto teha. Tugevamad autorid pääsevad poolfinaali, parimatest parimad aga finaalvooru, kuniks žürii häälte tulemusel võitja välja selgitatakse.
Asja teeb veelgi hasartsemaks uus auhinnasüsteem, mille kohaselt esikoht saab auhinnalaualt valida esimesena, teine koht teisena ja kui nad ei saa või soovi fotoreisile minna, pole võimatu, et 888 eurose reisi saab endale hoopis kolmanda koha saavutanu!
Fotojahi suurimaks võluks on asjaolu, et võita võib põhimõtteliselt igaüks, kes veidikenegi vaeva näeb. Nii pani esimese Fotojahi peaauhinna mitme professionaalse fotograafi ees taskusse 24-aastane harrastuspiltnikust majandustudeng Getriin Tõll.
Väga võimsa etteaste tegi pool aastat hiljem toona vaid 14-aastane Merily Järveots, kes saavutas väga tihedas konkurentsis auväärse III koha ja noppis ka publiku lemmiku tiitli. Taaskord jäi nii mõnigi elukutseline fotograaf noore neiu selja taha.
Kuidas sellised asjad võimalikud on? Kas konkursi tase on siis tõesti nii nõrk?
Julgen väita, et alates poolfinaalidest läheb tase väga kõrgeks, sest edasi pääsevad vaid autorid, kes on žüriid mõne eelvoorus esitatud tööga tõsiselt üllatanud. Küll on aga siin üks konks. Žürii ei aja taga tehnilist täiust, vaid võimet anda pildiga edasi lugu. Mitte tekstilist lugu, sest pealkirjas musta valgeks oskab rääkida igaüks. Žürii ootab kõnekat pildilugu, mida täiendab kvaliteetne pakend, mitte vastupidi, nagu paljudel konkurssidel kombeks on. Just seetõttu olemegi konkursi statuudis eraldi välja toonud, et „žürii ei hinda fototöötlemisoskust ega kalli tehnikaga saadud eeliseid, küll aga arvestame loomingulist lähenemist ja julget pealehakkamist.“
Nüüd aga eriti põnev info. Korraldajad otsustasid, et Suvisele Fotojahile 2019 saavad lisaks otse poolfinaalidesse priipääsme KÕIK varasemate Fotojahtide finalistid, kelleks on Age Tuvi, Alina Altpere, Anne Aaspõllu, Alina Kramarenko, Anu Kaelussoo, Arbo Rae, Argo Nurs, Arvo Silm, Diana Salomon, Egeli Kirk, Ene Plado, Evelin Sammel, Franz Sammel, Getriin Tõll, Helar Heitur, Indrek Pajuste, Janar Aia, Kaarel Hellakivi, Kadri Karon, Katrin Merisalu, Liina Kurvits, Liina Laas, Magnus Heinmets, Marje Metsaots, Marta Tõnisalu, Mati Kuppar, Merily Järveots, Mikk Hein, Päivi Palts, Raigo Tõnisalu, Reigo Reimets, Sander Sirelbu, Silver Köster, Silvi Arold, Tanel Saunanen, Terje Pahk, Tiina Jaeski, Tiina Tasa, Tõnis Tuuder, Vambola Kurm, Villi Hunt ja Yuri Smelov.
Ainsana jäävad välja eelmise Fotojahi võitja Aleksandra Helk, kuna traditsioonide kohaselt on võitja järgmise konkursi žüriis ja Pääro Metsand, kes on konkursi sponsorina samuti žüriis. Ahjaa, lisaks palusime kaks korda võitnud ja kaks korda žüriitöös osalenud Janek Laanemäel võtta sel korral konkursist puhkust 😀
Suvine Fotojaht 2019 ootab Sind ja Sinu loomingut! Konkursi statuudiga saad tutvuda lähemalt siin:
Talvine Fotojaht 2017 võidutöö, autor Getriin Tõll, finaalteema „AEG“
Suvine Fotojaht 2017 võidutöö, autor Janek Laanemäe, finaalteema „ELU“
Talvine Fotojaht 2018 võidutöö, autor Reigo Reimets, finaalteema „ARMASTUS“
Suvine Fotojaht 2018 võidutöö, autor Janek Laanemäe, finaalteema „TASAKAAL“
Talvine Fotojaht 2019 võidutöö, autor Aleksandra Helk, finaalteema „KODU“
Kahekordse konkursi võitja Janek Laanemäe kommentaar:
Olen osalenud mitmel EKF-i poolt korraldataval fotojahil ja kahel korral õnnestus ka võita. Julgen öelda, et see on täna parim fotovõistlus Eestis just oma unikaalse online-süsteemi tõttu. Selliseid võistlusi on palju ja pidevalt, kus kuulutatakse välja erinevad kategooriad või teemad, otsid aga sahtlipõhjast sobivad pildid ja paned teele. Siis aga jääd “näpp suus” ootama, millal keegi kuskil otsustab, milline pilt võitis. Kehvemal juhul osutub võitjaks hoopis autor, kellel on rohkem Facebooki sõpru ja konkursitöö jagajaid.
Minu jaoks on põnev olla pidevas tegevuses. Fotojahil saavad fotograafid jälle uue teema ja tuleb hakata mõtlema, mismoodi ja millist pilti teha, et kõik sobituks ühtsesse võtmesse ja samas oleks hea ning kvaliteetne tulemus. Mulle annab lisaväärtust just asjaolu, et saan kaasata ideede elluviimise protsessi kogu pere ̶ lapsed modellidena ja abikaasa assistendina. Muidugi, ma võin ju ka ilma Fotojahita neid pilte teha, aga siis ei ole tähtaega, ootamatut teemat ja võistlusmomenti, mis tekitab adrenaliini ja ootusärevust.