Aasta alguses lasi „Fotojutud“ koostada fotograafidele põhjalikud teenuselepingud, mis on tänaseks leidnud tee ka Tallinna Polütehnikumi meedia eriala õppekavasse.

Otsustasime neid jooksvalt täiendama hakata, et lepingud oleksid koguaeg värsked ja päevakajalised.

- REKLAAM -

Kuna pühadeaegsed perepildistamised on ukse ees, siis lasime praeguse värskenduskuuri käigus lisada fotosessiooni lepingutesse lehekülje jagu laimukeeldu puudutavaid punkte, et nii tellija kui teenuseosutaja ei saaks oma suva järgi ja karistamatult laia ilma teist osapoolt materdama minna. Lisaks tekitatud kahjude hüvitamisele on võimalik lepingu osapooltel sisse jätta ka konkreetne leppetrahv igakordse rikkumise eest, mis avalikult musta pesu pesijaid usutavasti distsiplineerib.

Kõik fotosessiooni lepingupaketi juba tellinud fotograafid said muudatustega lepingud enda postkasti tasuta ja nii hakkab see olema ka edaspidi. Meenutuseks – eelmise muudatusega lisasime sessioonilepingusse GDPR-iga seotud andmekaitsepunktid.

Allpool on meeldetuletuseks ka lepinguteteemaline artikkel aasta algusest.

Fotograafide ja tellijate vahelistest segadustest kirjutatakse fotogruppides ülepäeva. Kord trikitab tellija, kord jälle fotograaf ning segadust on alati rohkem, kui asi väärt. Enamus kordadel taanduvad möödarääkivused sellele, et üksteise õigused ja kohustused on lihtsalt kirja panemata jäetud.

Et osapooled saaksid enda huvisid korraliku lepinguga paremini kaitsta, tellisime mainekas advokaadibüroos töötavalt autoriõigustega hästi kursis olevalt juristilt kaks lepingupõhja – piltide müümiseks ja fotosessioonide korraldamiseks.

Mõlema lepingupõhjaga tuleb kaasa veel üks lisadokument, kuhu on jurist lisanud omapoolsed kommentaarid, kuidas üks või teine punkt toimib ja miks see üldse lisatud on. Asjale lisab kindlasti väärtust ka see, et kõnealune jurist on ise harrastusfotograaf ning oskab olukorda hinnata nii fotograafi kui tellija seisukohast.

Nagu märgitud, siis tegemist on lepingupõhjadega, mitte valmislepingutega, sest iga tellimus on unikaalne ja fotograaf saab dokumendipõhjast noppida välja endale sobivad valikud, ülejäänu kustutada ning soovi korral ise lisada eriklausleid ilma juristi kaasamata.

Otsustasime, et parim leping on lühike leping. Seadusi kümnetele lehtedele ümber kirjutada oskab iga loll, kes seadusefaili avada suudab. Seetõttu mahuvad mõlemad dokumendid mõnele leheküljele, sisaldades kõike olulisemat, mis fotograafi ja tellija omavahelisi suhteid reguleerivad.

Loodetavasti mõistate, et keegi ei tee sellist tööd tasuta ning sestap on lepingupõhjadel ka hind. Kui soovid osta ühte lepingut, siis on koos kommenteeritud väljaandega selle hinnaks 35 eurot, mõlema lepingupõhja üheaegsel soetamisel on maksumus 50 eurot. Käibemaksu ei lisandu, kuna Fotojutud OÜ ei ole käibemaksukohustuslane.

Tellimuse esitamiseks palume saata päring aadressile [email protected]