Sigma-rahvas on ära pööranud. Sigma Art kvaliteetseerias on jaburalt palju F1.4 avaga objektiive, kõige laiema nurgaga neist on suisa 20 mm fookuskaugusega.

Kaheksast F1.4 Art objektiivist leiab ilmselt igaüks omale sobiva, kuna valikus on 20mm, 24mm, 28mm, 35mm, 40mm, 50mm, 85mm ja 105mm.

- REKLAAM -

Seekord on vaatluse all maastikufotograafia jaoks sobilik 20mm fookuskaugusega isend, mille olin Fotoluksist juba varem soetanud, seega karbist polnud midagi vaja välja võtta.
Ilma liialdamata tunnistan, et koos portreede jaoks sobiliku Sigma Art 85 mm F1.4 objektiivi kõrval on tegemist vaieldamatu superstaariga küllaltki pungil fotokotis.

Kujutage nüüd ette, et lähete oma ülikalli eff-kaks-koma-kaheksase 16-35mm objektiiviga tähistaevast pildistama. ISO sätite 4000 peale, sest ka täiskaader rohkem ei kannata. Täislahtine ava on F2.8 ja säriaeg 20 sekundit, muidu lähevad tähed liiga triibuks. Pilt tuleb aus, sõbrad patsutavad õlale ja ütlevad siiralt: „Hea töö, mees!“ Siis aga võtate peaaegu sama laia F1.4 objektiivi, mis maksab kordi vähem ja panete samad seaded – ISO 4000, täislahtine ava F1.4, säri 20 sekundit. Teate mis juhtub? Tähistaevas läheb ülesäri piirile, sest 2-stopi jagu suurem valgusjõud annab sama tulemuse kui F2.8 pealt 16 000 ISO väärtusega paugutada (4000x2x2=16 000).

Sama lugu on ka suvaliste momentide püüdmisega, kus kiire säriaeg on määrav. F2.8 objektiiviga võrreldes 2-stopiline vahe tähendab, et näiteks 1/10 sekundiline säriaeg tõuseb 1/40 peale. Neljakordne särituse kiirendamine tähendab tihti juba päästetud pilti.
Ühesõnaga, sellise valgusjõuga ülilainurkobjektiiv annab niivõrd ekstreemsed tulemused, et ilma kõnealust objektiivi katsetamata ei oska sellest isegi puudust tunda.
Pildikvaliteet on tasemel. Läätsemoonutus on 94,5 kraadise vaatenurga kohta ülimalt mõistlik, palju annab juurde kumer esilääts, mis pildi paika sätib. Teravus on ka lahtise ava pealt eeskujulik, mida ei saa kindlasti öelda paljude teiste valgusjõuliste lainurkade kohta. Natukenegi kinnisema avaga muutuvad fotod juba nõelteravaks.

Sigma Art seerial on veel üks pisike, aga oluline lisafaktor. Selle joonis on malbe. Mitte pehme, vaid just malbe, muutes kärtsud üleminekud mõnusalt sujuvaks ja nauditavaks. Võib-olla teen nüüd kellelegi liiga, aga kui olete pildistanud Fujifilmi X-Trans sensorit kandva kaameraga, siis on Sigma Art seeria objektiivide joonise erilisus paremini mõistetav. Pilt lihtsalt näeb kihvtim välja ja nõuab vähem järeltöötlust. Kuid nagu ikka eriliste asjadega, neid kas armastatakse või vihatakse ja kindlasti on fotograafe, kes põhimõtteliselt Sigma Art seeriat enda kaamerale ette ei keera.

Muidu on tegemist objektiiviga nagu ikka. Küljel on AF/MF nupp, manuaalrõngas on sujuv ja täpne. Erinevalt paljudest teistest objektiividest ei mängi manuaalne lõpmatusse teravustamine temperatuurikõikumistel fookuseaknakesel millimeetri jagugi, nii et kui õige koht on teada, pole vahet, kas õues on -10 või +30 kraadi. See pole ülearu oluline, sest niikuinii tuleb manuaalteravustamisel 10x suurenduskontroll live-view’s ära teha, aga annab tunnistust Sigma objektiivimeistrite suurest kogemustepagasist.

Nagu igal diival, on ka Sigma 20mm F1.4 DG HSM Art objektiivil omad miinused. Esimene ja väike miinus on kaal. 950 grammi on nii lühikese toru jaoks selgelt päris palju, aga valgusjõulisus kaalub, midagi pole parata. Teiseks ei saa objektiiviga kumera esiläätse tõttu filtreid kasutada, mis on juba suurem miinus, kuna maastikufotode puhul tahaks vahel ikka ringpolarisaatori ette keerata.

Foto: Priit Tammjärv

Tehniline info

Objektiivi sobivus: Canon EF, Nikon F (FX), Sigma SA, Sony FE
Objektiivi tüüp: Ülilainurk fiksobjektiiv
Fookuskaugus: 20 mm
Maksimaalne ava: F1.4
Minimaalne ava: F16
Optiline konstrukstsioon: 15 elementi 11 grupis
Teravustamismootor: HSM
Pildistabilisaator: Puudub
Lähim teravustamiskaugus: 27 cm
Diafragma labade arv: 9
Maksimaalne suurendus: 0,14x
Filtrikeere: Puudub
Ilmastikukindlus: Puudub
Mõõdud: 91 x 130 mm
Kaal: 950 g

Sigma 20mm F1.4 DG HSM Art

+ Ülimalt valgusjõuline
+ Terav
+ Malbe joonisega
+ Soodne hind (799€, Fotoluks)

– Raske
– Ei saa kasutada filtreid
– Ei ole ilmastikukindel