Makrofotograafia viljelemiseks on palju erinevaid tehnikaid. Kõige lihtsam on osta endale makroobjektiiv ja nii saadki 1:1 suurenduse naksti kätte. Süües aga kasvab isu ja kohe varsti on vaja juurde soetada vaherõngad, mis võimaldavad objektile lähemale saada ning seeläbi näiliselt suurendust üles ajada.

Üheks levinud trikiks on ka ühele objektiivile teise objektiivi tagurpidi ette keeramine, aga see nõuab juba kahte objektiivi ja mitte kõikidel pole sobivaid torusid kuskilt võtta. Pealegi ka sellel tehnikal on omad miinused, kuid tõsi, ka omad plussid.

- REKLAAM -

Vähem teada on, et kõige odavam pilet übermakromaailma on mõni dollar maksvad rõngakesed, mis võimaldavad objektiivi kaamera ees lihtsalt tagurpidi keerata ja teha täiesti ajuvaba suurendusega fotosid. Kes meist poleks lapsena binoklisse vaadanud ja imestanud, kuidas ühtepidi on megasuurendus, teisipidi aga kaovad objektid kaugusesse? Põhimõtteliselt on efekt sarnane.

Annan mõned näpunäited, kuidas neid rõngaid osta ja kasutada.

  • Tipi eBay-sse „macro reverse adapter ring“.
  • Veendu, et valitud rõngas ühildub su kaamera bajonetiga ning selle keere vastab su objektiivi filtrikeerme diameetrile.
  • Kui kaup kohal, keera rõngas objektiivile ette nagu filter ja kinnita bajoneti külge.
  • Objektiivi autofookus lakkab töötamast, sest elektrooniline ühendus kaameraga kaob.
  • Ava jääb lahtisesse asendisse, ka seda ei ole võimalik reguleerida (kui sul pole just mõnda käsitsi reguleeritava avaga objektiivi).
  • Kuna ava on lahti, siis teravussügavus muutub ülimalt õhukeseks, nii et väga vingete piltide tegemiseks pead klõpsima ka pisikesest pipraterast mitukümmend erinevat fotot, nihutades iga kord manuaalse fookusrõngaga fookust veidi edasi. Kui lähed seda teed, siis tuleb hiljem Photoshopis teha focus-stack, aga selle kohta on juhendeid internetis sadu.
  • Kinnita kaamera kuskile väga stabiilsele alusele, statiivist jääb tavaliselt väheks. Mina näiteks ehitasin laste mänguklotsidest millimeetri täpsusega rakised, kuhu kaamera püstise objektiiviga seisma panna. Valgustada saan klotside vahelt taskulambiga. Aga variante on muidugi palju.
  • Mida lühema fookuskaugusega objektiiv, seda võimsam tuleb suurendus. Olen teinud täiskaadriga 16 mm pealt pilte ja selle kõrval on Canoni MP-E65 objektiivi 5:1 suurendus paras poisike! Seega standardsed 18-55mm kitiobjektiivid ajavad asja väga uhkelt ära, ehkki fikseeritud fookuskaugusega objektiividega on tulemus veidi klaarim.

Ongi kõik. Oled säästnud üle tuhande euro ja tegutsemislust on garanteeritud! Ja kui sellest jääb väheks, alles siis hakka objektiive omavahel kokku keerama. Mis sul kaotada on? 3 dollarit 🙂