Seekord võtame vaatluse alla kiilfiltrid. Ikka need päris filtrid, mitte Photoshopi digitaalsed filtrid.

Ilmselt on kõik maastikufotograafid mingis arengujärgus küsinud – kas osta kallis filtrikomplekt või tellida odavkaubamajast alternatiivne toode ja seda kordades soodsamalt? 

- REKLAAM -

Kiilfiltrid, mis need on?

Esiteks seletan lühidalt lahti, mis imeloom see kiilfilter üldse on, sest mõneti eksitav nimi võib segadust tekitada. Kiilfilter on spetsiaalse hoidikuga objektiivi ette kinnitatav filter, millest üks osa on toonitud ja teine osa läbipaistev. Vahel kasutatakse ka erinevaid värve fotode toonimiseks, kuid hetkel keskendun neutraalhallile kiilfiltrile. Kiilfiltri vajadus tuleneb sellest, et kui pildil on liiga suur dünaamiline ulatus, siis kiilfiltriga on võimalik seda vähendada selliselt, et pildi saaks teha ühe kaadriga.

Kõige tihedamini valmistab pildistajatele muret just mererannas pildistamine. Taevas on võrdlemisi hele ja vajab kiiremat säriaega. Samas meri on tavaliselt palju tumedam ning vajab pikemat säriaega.

Alati saab kasutada ka HDR-tehnikat, kuid tugeva tuule korral võib hilisem kaadrite kokku liitmine osutuda võimatuks, sest lained loksuvad ja pilved liiguvad taevas kiiremini, kui autor seda sooviks. Siin tulebki appi kiilfilter. Filter sätitakse sedasi objektiivi ette, et tumedam osa katab ära taeva ja läbipaistev osa jääb maapinna ette ning tulemuseks saab pildi, kus on õigesti säritatud nii esi- kui tagaplaan.

Loomulikult annavad korralikud kiilfiltrid veel teisi eeliseid ja võimalusi, et muuta oma maastikufoto erilisemaks – näiteks kasutada päevasel ajal pikemat säriaega. Lisaks saab kasutada mitut filtrit koos, et lahendada eriti keerulistes valgustingimustes hea pildi saamise võimalus.

Testime

Et viia katse omal nahal läbi, tellisin esmalt Aliexpressist 12 eurose kiilfiltri ja võtsin toimetuse varudest Cokin Z-pro seeria ning Lee samaväärsete näitajatega filtrid. Statiiv ja kaamera koos lainurgaga kaasa ning pilditesti tegema!

Esiteks kiitused Aliexpressi kiire tarne ja saadud korrektse kauba puhul. Toode oli kenasti turvaliselt pakitud ja kiilfilter ise veel eraldi pehmes kotikeses. Visuaalselt oli kõik viimasepeal. Mõõdud sobivad ja seda saab kasutada nagu lubatud ka Cokini hoidikus. Kahjuks siinkohal aga saavadki odava filtri aadressil kiidusõnad otsa.

“Cokin Z-Pro”  pildi andmed: ISO100, ava F9, säriaeg 1/13s Foto: Janek Laanemäe
“Tellitud odav filter” pildi andmed: ISO100, ava F9, säriaeg 1/13s Foto: Janek Laanemäe
“Lee filter” pildi andmed: ISO100, ava F9, säriaeg 1/13s  Foto: Janek Laanemäe

Kiilfiltri eesmärk, nagu juba mainitud, on keerulisemates valgustingimustes pildistamine ja järeltöötluse vajaduse vähendamine. 

Siiski on palju olukordi, kus töödeldes päris autentset tulemust ei saagi, ehkki liidame kokku erinevatest säriaegadest kaadreid ja kasutame digitaalset kiilfiltrit. 

Odav “Hiina” filter

Odav filter on kõige nõrgem just värvide kohapealt. Läbi filtri pildistades on moonutus väga suur. Usutavasti on selle peamiseks põhjustajaks ebakvaliteetne plastik. Odavad ja keskmise hinnaklassi kiilfiltrid tehakse plastikust, kallimad aga resiinklaasist.

Hilisem järeltöötlus küll võimaldab värve muuta, eraldi kanalite kaudu eemaldada ja asendada valed toonid, kuid see on äärmiselt pikk ja tüütu arvutis nikerdamine. Nagu juba mainisin, siis paljud fotograafid soovivad kiilfiltrit kasutada just seetõttu, et pääseks keerukast järeltöötlusest. Odava filtriga on tulemus aga hoopis vastupidine. Töötluse maht kasvab.

Cokin Z-Pro filter

Cokini Z-pro seeria kiilfilter ei ole samuti ideaalne, kuid siiski palju parem ja täitsa kasutatav. On teatud hetked, kus ka see filter keerab värvid valeks ja hilisem korrigeerimine on keerukas, kuid seda juhtub juba palju harvem. Loomulikult hiilgab oma tippklassi tunnuse vääriliselt Lee filter. Kuid neil on küljes ka kallim hinnasilt ja see ei ole kõikidele sugugi taskukohane. Ülikalleid Nisi filtreid, millel ka vääristused peal, ei hakanud ma isegi võrldlusesse tooma.

Kui viia pildistamine uuele tasemele ja fotografeerida raskemates tingimustes, kus päike paistab osati objektiivi sisse, siis muutub juba tulemus niivõrd palju, et jõuame jah/ei valikuvariantideni. Ehk kas konkreetse kiilfiltriga üldse saab normaalselt pilti teha või mitte? Kuna plastfiltritel on peegeldused ja moonutused valguse murdumisel väga suured, siis tegelikult muutuvad need kasutuskõlbmatuks, sest valguse sillerdused rikuvad terve pildi. Iseäranis käest läheb ära see siis, kui nõudlike valgustingimuste tõttu ei piisa enam ühest filtrist, vaid tuleb kasutada ka polarisatsioonifiltrit või kahte erineva üleminekuga kiilfiltrit. Plastik ei lase valgust puhtalt läbi, vihud murduvad ja tekitavad näiliselt kunstipäraseid, kuid tegelikkuses praagile viitavaid valguslärakaid.    

Tulemus

Kokkuvõtteks saan ma soovitada järgmist – ärme raiska raha ega koorma keskkonda selle odava plastmassi siia tellimisega. Head pilti sellega teha ei saa ja halba pilti pole kellelegi vaja 🙂