Sigma ametlik maaletooja Fotoluks varustas mind esimest korda juba suvel tehasesooja Sigma uue makroobjektiiviga. Ega alguses ei saanudki eriti aru, mis imelik „toru“ see on. 70 mm ei tundu „makrotamisel“ väga tõsiseltvõetav fookuskaugus, sest makrofotograafias kipuks ju ikka lähemale ja objekte tahaks aina suuremaks, kuni ämblikusilmad terve kaadri katavad ja väikesed lapsed ära hirmutavad. Aga igatahes on see pesuehtne makroobjektiiv koos kohase 1:1 suurendusega. Esimene emotsioon on vahel petlik, nii ka seekord. Kerge, kõigest 515 grammi kaaluv objektiiv lõi jalad alt juba esimeste kaadritega. Olen katsetanud elus igasuguseid erinevaid objektiive, aga järgnevaks ma valmis ei olnud, vähemalt mitte selles hinnaklassis toote puhul.

Esiteks on selle objektiivi teravustamine uskumatult kiire. Nii kiire, et ma ei saanud päästikule vajutamise ja peegliklõpsu ajalisest vahest üldse aru. Seda olen kogenud üksikute „klaasidega“, tihti jäävad ka Canoni L-seeria objektiivid 5D mk IV kiirusele veidi jalgu ja ei suuda fookust silmapilkselt paika sättida.

- REKLAAM -

Teiseks on see jaburalt täpne. Mäletan siiani, kui ostsin aastaid tagasi esimese makrotoru. See paraku venis nagu tatt ning suutis fookuspunkti millimeetri jagu sinna-tänna pidevalt nihutada, kuniks lõpuks sain teada kurva tõsiasja, et makrotoruga polevatki ilma statiivita suurt midagi peale hakata ja ärgu ma üldse vingugu, vaid harjutagu rohkem. Uue Art seeria objektiiviga sellist muret ei olnud ka kõige veidramates poosides pildistades.

Kolmandaks annab objektiiv nõelteravad pildid ja seda ka hämaras valguses. Lõpuks tegin objektiiviga täiesti teadliku algajaliku testi. Noppisin loojanguvalguses võilille ehmespalli, hoidsin taime ühes käes, võtsin kaamera teise kätte ning suunasin selle kuskile toetamata pallikesele. Klõps-klõps ja asi vask. Kõik pildid olid teravad. Vt ka 100% kroppi pisut allpool. Ja milline mõnus bokeh! Tõeline Art seeria kvaliteetjoonis on ka sellel objektiivieksemplaril olemas.

Foto: Peep Sooman
Foto: Peep Sooman

Veendunud, et Sigma Art üllatas taas, jäi veel hinge kriipima see 70 mm fookuskaugust. Tõsi, seda kompenseerib parasjagu lähim teravustamiskaugus, mis on ainult 25,8 sentimeetrit, aga siiski…

Lõpuks tuli ka selgusehetk. Jah, see ei pruugi olla maailma kõige õigem makroobjektiiv lumehelveste pildistamiseks, kuid orhideed ja muud lillekesed saavad siiski kenasti pildistatud. Lisaks on see väga kiire, väga täpne, väga terav ja lahtise ava pealt ka väga hea bokeh’iga. See kõik muudab objektiivi hinnatundlikule fotograafile tõsiseks kaks-ühes tööriistaks, kuna fookuskaugus ja kõik muud parameetrid on sobilikud ka portreede pildistamiseks.
Hetkel on Sigma 70mm f/2.8 DG Macro Art saadaval paraku ainult Canoni ja Sony-E bajonetiga kaameratele (lisaks muidugi Sigma enda suhteliselt tundmatutele kaameratele). Igal juhul on tegemist ülimalt kvaliteetse makro-portree hübriidobjektiiviga, mille sarnast 549 euro eest turult rohkem ei leia.

See objektiiv on igati oma hinda väärt, julgen soovitada!

+ kiire fokusseerimine
+ täpne teravustamine
+ nõelteravad pildid
+ kaunis bokeh
+ kerge
+ sobib portreefotograafiaks
– tõsisema makrofotograafia jaoks lühike fookuskaugus
– puudub pildistabilisaator
– pole ilmastikukindel

NB! Artikkel on valminud ilma sponsorluseta ning autor esitab oma isiklikke seisukohti.