Raivo Hein on Eesti ettevõtja ja tunnustatud astrofotograaf, kes on läbi kaamera vaadanud ajas tagasi suisa 600 miljoni valgusaasta kaugusele ning jõudnud enda jaoks päris põhjapanevate järeldusteni. Millisteni, nendest räägib ta Peep Soomanile.

Oled laiemale üldsusele tuntud kui ettevõtja ja visionäär, kes koos äripartneritega on valmis isegi Saaremaa ja mandri vahelise silla valmis ehitama. Vähesed aga teavad, et oled muuhulgas ka üks Eesti paremaid astrofotograafe. Kuidas ja millal Sa fotopisiku said?
Mäletan, et olin umbes 12-13 aastane ja isal oli kapis vana katkine fotoaparaat,
mis ei töötanud. Hakkasin aparaadi vastu huvi tundma ja noore tehnikahuvilisena tegin selle lahti ning avastasin, et üks vedru oli paigast ära. Suutsin selle korda nikerdada ja see oli hea motivatsioon, et hakata filmirullile pilte salvestama. Tõsi, ma ei teinud seda süvendatult, see oli rohkem klõpsimine. Fotograafiaga hakkasin tõsisemalt tegelema veidi üle 10 aasta tagasi, kui proovisin ka loodust pildistada. Paraku selgus, et minust ei saa arvestatavat loodusfotograafi. Teleskoop ja astronoomiahuvi oli mul aga juba varem. Taevas on alati mulle huvi pakkunud. Lugesin suure huviga kõikvõimalikke tähistaevateemalisi ajakirjasid.

Mida astrofotograafia Sulle lisaks imelistele fotodele annab — kas vaatad taevas tähti, unustad maised probleemid ja saad sealt inspiratsiooni oma igapäevategevusteks, kui pilk jälle maa peale tagasi tuleb?
Tegin kunagi oma sünnipäeval sõpradele isegi ühe filmi sellel teemal. Minu jaoks ongi kaks paralleelset universumit. On see universum, millega ma tegelen päevasel ajal ja on teine, millesse sukeldun õhtul tähistaevast vaadeldes. Minu jaoks ei saa üks ilma teiseta eksisteerida. See on hobi, aga annab hea võimaluse maised mured unustada.

- REKLAAM -

Foto: Raivo Hein

Oleks vist ebaviisakas küsida, kui palju Sinu observatooriumid maksma läksid. Küsin hoopis nii — milline on minimaalne vajaminev summa varustusele, et Sinu fotodega võrdväärseid pilte teha?
Tänapäeval on tehnika nii heaks läinud, et paar tuhat eurot maksvate teleskoopidega on võimalik sarnaseid pilte teha, ehkki siis on vaja veidi rohkem vaeva näha. Sarnast tulemust saab teha ka hea peegelkaamera ja korraliku pikema teleobjektiiviga.
Mu vanaema ütles, et pole tähtis, kas on pikk ja suur, vaid tähtis on jämedus. Teleskoopide puhul see kehtibki. Mida jämedam teleskoop, seda rohkem mahub valgust läbi ja seda kergem on häid pilte teha.

Tutvusta palun veidi ka pildistamistehnilist poolt- mitu erineva säritusega pilti Sa pead kokku pakkima, et sellised sõna otseses mõttes tehtud ulmelised tulemused kätte saada?
Iseenesest piisab 4 erinevast fotost. Kolm neist on erinevate RGB-filtritega tehtud ja üks on ilma igasuguste filtriteta. Siis saad juba aimu, mis konkreetses kohas toimub. Aga tracker peab olema täpne, muidu läheb kõik segamini. Lisaks tuleb teha kalibreerimiskaadrid.
Aga kes täpsemalt tahab teada, saab vaadata minu kodulehelt: http://wandyarhol.com/pages/kuidas-pildistada-taevast/

Ehk ka paar sõna erinevate filtrite kasutamisest?
Iga objekti jaoks on erinevad filtrid. Saab ka ilma, aga mina pildistan kõik fotod erinevate RGB-filtritega läbi ja nende kokku panemisel tuleb tegelik tulemus. Muidugi tekib küsimus, miks me palja silmaga neid värve ei näe. Selle pärast ongi kõik kassid öösel hallid, et inimene ju pimedas värve ei näe ja kombineeritud tähistaeva pildistamiseks mõeldud värvifiltrid toovad lõpuks tegeliku tulemuse kätte.

Veel vähesemad teavad, et kuulud ka Fotoluksi omanikeringi, seega oled fotonduses ikka kaelani sees. Palun anna Sina kui fotokaupmees ja tegevfotograaf amatööridest fotohuvilistele veidi nõu — kuidas alustada, millest alustada, kuidas oma teekonda suunata, et ühel päeval tippu saada?
See on väga lihtne, ma räägin koolides lastele sedasama juttu. Kui sa midagi teha tahad ja soovid kusagile välja jõuda, siis sa pead palju keskenduma, süvenema ja palju tööd tegema. Kui sa oled keskendunud rahale, siis ei tule midagi välja. Olgu see astrofotograafia, ettevõtlus või muu — see on alati ühtemoodi. Raha on ainult tulem, kui sa oled oma tööd hästi teinud.

Ja lõpetuseks. Millise foto-komplekti Sa endale täna ostaksid, kui eelarve oleks tuhat eurot, ei sentigi rohkem?
Ma ostaks väikese hübriidkaamera, näiteks Fuji koos 35mm või 50mm fikseeritud fookuskaugusega objektiiviga. Tehnika on nii arenenud, et sellest piisab täiesti. See olekski kogu lugu.