Minimalism on igas kunstižanris väga levinud, see annab jäädvustatavale objektile täiesti uutmoodi vaatenurga ja perspektiivi.

Vahel toob minimalism huvitavalt esile ka suuruste nüansid ja võrdleva efekti, mida nn tavaliste fotodega polegi võimalik näidata.

- REKLAAM -

Annan mõned näpunäited, kus ja kuidas minimalistlike piltide tegemine ennast õigustab.

Nagu nimigi ütleb, seisneb minimalism paljuski asjade lihtsustamises ehk teisisõnu liigse müra ja asjade kaadrist eemaldamist. See ühtlustab foto üldmuljet ja välistab objektide omavahelise konkureerimise.

Minimalismi saab kasutada paljudes žanrites, olgu selleks siis klassikaline maastikufotograafia või suisa portreepiltide korral. Keerulisemaks läheb sellega (aga mitte päris võimatuks) tänavafotograafia korral, kuna seal soovitakse rohkem esile tuua just erinevaid stseene ja kontraste.

Foto: Pixabay

Toon välja mõned pidepunktid ja terminoloogilised meeldetuletused.

Negatiivne ruum – see on tühi ruum teie pildil. Aga ka see peab kompositsiooniliselt töötama koos rõhutamist vajava objektiga. Niisama tühja ruumi tekitamine ei loo veel pildil ühtset tervikut. Heaks näiteks on kasvõi pisikese pipratera valgel paberilehel pildistamine. Ehkki algajad kipuvad tera jätma tsentrisse, siis nurgas või vähemalt kolmandiku peal annaks see kompositsiooniliselt oluliselt huvitavama efekti.

Põhiobjekt peab olema piisavalt väike – ehkki objektil on minimalismis väga kandev roll emotsiooni ja info edastamisel, ei tohi see pildil ometigi domineerida, sest siis kaoks ka kogu minimalismi mõte. Olgu objekt tegelikus elus suur või väike, pildil peaks ta olema piisavalt pisike, et selle ümber oleks „hingamisruumi“.

Vältige segadusi – mida vähem on pildil teisi asju, seda ühtlasema tulemuse saate. Tähelepanu koondub põhiobjektile ning see hakkab omakorda ümbritseva negatiivse ruumiga suhestuma. Igasugused liigsed detailid võivad efekti sootuks rikkuda.

Foto: Pixabay

Minimalistlikku tehnikat saab kasutada praktiliselt kõikides kohtades, kus te tavapäraselt pildistate. Oluline roll on ka pildistamise võttenurgal ning objektiivi fookuskaugusel.

Toon mõned näited, et asja veelgi lihtsustada. Liivane rand ja meri pakub suurel hulgal tühja ruumi, ükskõik kuhu suunas oma kaamera keerate. Samamoodi võib leida ka linnas „tühja“ seina ja selle taustal minimalistlikku objekti jäädvustades saavutategi oma eesmärgi. Rääkimata tootefotode korral kasutatavatest valguskastidest või makrofotograafiast, kus tihtipeale pildistataksegi ainult ühte asja. Oluline on kogu tehnika juures just kadreering ja objekti piisavalt väikeselt kuvamine.

Objektiivi valik sõltub väga palju sellest, kus asub pildistatav. Linnas võib lainurkobjektiiviga minimalismi taga ajades hätta jääda, kui aga viite sama objektiivi mereranda, siis saate suurepäraselt hakkama. Seega sobib lainurkobjektiiv pigem sellistesse oludesse, kus saate kaadri täita ühe kindla taustaga. Tele- või makroobjektiivi kasutamisel on minimalismi siiski lihtsam tekitada, sest nendega saate teid segavad liigsed elemendid pildilt lihtsalt välja jätta. Samas tuleb muidugi jälgida, et suure fookuskaugusega objektiiviga pildistades jääks ikka piisavalt tühja ruumi ümber pildistatava. Taaskord on seda vältida raske just algajatel – ikka tahaks objekti võimalikult suurelt ja detailselt kuvada. Ei ole vaja!

Ka võttenurga valik on tähtsal kohal. Häid tulemusi annab „linnulennult vaade“ – mõne kõrgema torni või mäe otsast alla vaadatuna saab taustana ära kasutada samasid põlde ja aasasid, mida tavaliselt pildistate maapinnalt lainurgaga maastiku pähe. Iseäranis omanäolisi pilte saab drooniga. Aga variant on ka hoopis alt ülespoole pildistada, et taustaks jääb näiteks taevas või ruumi lagi. Ka selle nipiga elimineerid pildilt elemendid, mis horisontaalselt pildistades jääksid tühja ruumi täitma ja kaotaks foto minimalistlikkuse.

Foto: Pixabay

Päris ära unustada ei saa ka järeltöötlust. No alati lihtsalt ei õnnestu kaadrist mõnda taustal olevat lambiposti või poolikut oksa välja saada. Siis tulebki tühja ruumi tekitamisel abivahendina kasutada vastavaid programme. Nii lihtsalt juba on… 🙂  Kui saate ilma hakkama, on hea, aga fototöötlust pole vaja karta, dokumentalistika ja minimalism on kaks erinevat asja ning minimalismis pole ka detailide eemaldamine kuidagi keelatud ega kurjast.