Olgu lihtsalt pikalt valgete õhtutega suvi või puhkuseaeg muul ajal, ikka liigume me ringi ja avastame uusi paiku. Pidevalt satume oma väljasõitudel (polegi vahet, kas kodu- või välismaal) suurematesse linnadesse ja ka väiksematesse enda poolt seni avastamata asulatesse, mille põnevamaid kohti tahaks võimalikult huvitavalt üles pildistada.

Annan mõned näpunäited, kuidas erinevaid linnamaastikke paremini pildistada ja tuua koju huvitavaid fotomälestusi. See ei pruugi olla nii lihtne, kui alguses tundub, aga ometigi õpitav ja tehtav.

- REKLAAM -

1. Jaluta linnas ringi, otsi nurgataguseid

Hotelli rõdult või vaateplatvormilt ühetaoliste jäädvustuste tegemine ammendab end kiirelt ja seega ei jää muud üle, kui mugavad jalanõud jalga, kaart kaasa ja linna avastama. Proovige leida neid vaateid, kus linnaelu oleks oma ehedas väljendusvormis. Selle saate, kui suudate jäädvustada oma piltidele nii vaateid kui ka inimesi koos. Pisike pilt kahe inimese kõnelusest pole just see, mille te tahaksite koju viia, see oleks rohkem tänavafotograafia alaliik, kui linnamaastik.

Foto: Pixabay

2. Katseta erinevaid säriaegasid.

Lühikeste säriaegade kasutamine on küll mugav, aga nagu teada, see „külmutab“ liikumise. Vahel oleks pildi dünaamilisuse esile toomiseks vaja just pikemat säriaega. Hea statiiv tuleb siinkohal appi. Huvitavad liikumise efektid, linnameeleolu ja tormakuse esiletoomine annab paremini pildile sisu ja meeleolu. Udustunud inimesed, triibuna pilveviirud või autotulede jooned… Kõik see loob huvitavama efekti.

Foto: Pixabay

3. Leidke huvitavaid hooneid ja pinnareljeefe

Olgu nendeks inimtekkelised või looduslikult kujundatud linnapildi elemendid, igal juhul tasub neid lähemalt uurida. Üks pool asjast on tutvuda nende ajalooga ja mõista nende väärtust antud kontekstis, teine pool leida huvitavaid nurki nende jäädvustamiseks. Vahel tasub teha tiir mõnele huvipakkuvale objektile peale ja otsida parim ja omanäoliseim pildistamise vaatenurk.

Foto: Pixabay

4. Tulge tagasi erinevatel aastaaegadel

Samadest kohtadest tehtud pildid eri aastaaegadel omavad täiesti omanäolist ja erinevat emotsiooni. Linnapark kevadisel õitseajal vs värviküllaste lehtedega sügisperioodi jäädvustus, suvine sumisev kohvikutänav vs lumine ja karge talvemeeleolu – variante on lõputult. Ka on vahva kõrvutada neid paarilisi pilti omavahel edaspidistel kollaažidel. Valgustus, üldine meeleolu ja värvid võivad ajas nii võimsalt muutuda, et tundub, justkui oleks tegemist totaalselt erinevate riikide ja linnadega.

Foto: Pixabay

5. Öö versus päev

Paljudes linnades (kasvõi suvine Pärnu, rääkimata soojema kliimaga riikidest) hakkab elu keema alles õhtu- ja öötundidel. Päevasel ajal on vaikne „siesta“ ja suurt miskit ei toimugi. Seega õhtul välja minnes võtke fotokas kaasa ja tehke ka pilte ka sumedas õhtuvalguses. Vaatajaid ei paelu ainult päevased turisti-tüüpi pildid, vaid ka huvitavad öömelu kajastavad jäädvustused. Proovige tabada seda ehedat õhtu-öö meeleolu lisaks oma tavapärastele päevastele jäädvustustele.

Foto: Pixabay

Kokkuvõtteks

Paljud väljasõidud ja reisid hõlmavad endas vähemal või rohkemal määral külastusi ja viibimisi erinevates linnades ja asumites, seega eelnevad näpunäited aitavad teil paremini jäädvustada põnevaid hetki ja tuua vaheldust tavalistele ülesvõtetele, mida kõik niikuini on näinud sadu kordi. Olge julgemad ja avastage teile tuttavaid linnu nii päevasel ajal kui ka öösel, samuti erinevatel aastaaegadel. Ja veelkord – tiirutage julgelt ringi!