Soe suvi hakkab läbi saama ja tubased pildistamised muutuvad taaskord aina aktuaalsemaks. Toas pildistamise kõige suuremaks väljakutseks on tavaliselt keskkonna loomine, kus oleks neutraalne ja/või steriilne taust, korralik valgustus ja väheoluline pole ka see, et keskkonna loomise käigus tervet tuba pahupidi ei pööraks.

Teatud fotode puhul pole suurest stuudiost muidugi pääsu – kui mängus on tuli, vesi, suits jms, siis on taustakangad, eriklambrid, statiivile kinnitatud välgud jms hädavajalikud. Kuid üllatavalt palju saab ära teha kokku volditava Foldio valguskastiga, mida müüakse kolmes erinevas mõõdus – väikseim neist on 26x26x26 cm hinnaga 45,90 € (Fotoluks) ja suurim 62,5x64x55 cm hinnaga 179 € (ikka Fotoluks).

Minu versioon on neist suurim – Orangemonkie Foldio 3 ja sellest nüüd edasi kirjutangi.

- REKLAAM -

Foto: www.fotoluks.ee

Õhukesest mapist valguskastiks ja tagasi mapiks voltimine on naeruväärselt lihtne – mõõtsin stopperiga aega ja ilma liigse rabistamiseta kulus stuudio püsti panekuks 25 sekundit ja uuesti kokku pakkimiseks 35 sekundit. Kõik, mida vaja, on alla ruutmeetri suurust siledat pinda (sobib ka põrand) ning pistikupesa lähedust, et sisse ehitatud 5700 K valgustemperatuuriga dimmeriga LED-valgustitele voolu anda. Mõnekümne sekundiline lisakulu kaasneb siiski veel – plastikust korpusesse on vaja kinnitada krõpsudega kaasasolev valge või must taustapaber. Ühesõnaga – stuudio on töövalmis ühe minutiga ja tagasi karbis ning voodi all või seinakapi taga teise minutiga!

Tegin kõnealuse artikli jaoks pildid spetsiaalselt mobiiltelefoniga, et kahtlejaid veenda – see valguskast sobib tõesti kõikidele.

Foto: Peep Sooman

Või noh, päris elukutselised tootefotograafid jäävad tegelikult siiski standardkomplektiga jänni ja sellest alustangi.

Nimelt jätavad stuudio lakke kinnitatud LED-valgustid läikivamatele toodetele valguspeegeldused peale ja ka varjude sättimine on paras ora p…s, aga hobikorras pilti tegevaid fotosõpru need mured ülearu ei puuduta. Lahendus probleemile on ka olemas, kuna Orangemonkie Foldio 2 ja 3 (keskmine ja suurim) valguskastidele on lisavarustusena võimalik osta hajusa valgusega Halo Bar’id ehk valguspostid (2 tk= 49 €), mida saab magnetiga sobivasse kohta sättida. Loomulikult on ka nende valgustemperatuur 5700 K, seega toonivahesid ei teki. Nõnda on võimalik dimmeriga ühilduvate Halo Bar’idega peegeldusi ja varjusid sättida ka nii, et intensiivsemad LED-valgustid on täiesti maha keeratud. Ise tellisin just valguspostide komplekti ära ja ootan põnevusega, kui palju lisavõimalusi see tegelikult loob. Sellega kusjuures lisavarustuse nimekiri ei piirdu – saadaval on ka tootealused ja veel ühtteist.

Läikivate toodete pildistamisel on alati veel üks väljakutse, aga see ei ole otseselt kõnealuse valguskastiga seotud. Nimelt kipuvad ehete ja muude väga läikivate toodete fotografeerimisel fotograaf, kaamera ja muud fotograafi seljatagused asjad tootelt tagasi peegelduma. Selle vastu aitavad standardnõksud – fotograafi ümbritsev ruum võimalikult pimedaks teha, kasutada pikema fookuskaugusega objektiivi, et „modellist“ võimalikult kaugel olla, kanda tootega sarnase tooniga riideid jne. Oskajad ehitavad aga valguskasti esimese avause kinnisemaks, et peegeldusi tootele vähem jääks ja veel suuremad oskajad teevad üldse täpselt iseenda vajadustele vastava stuudio, kuid lihtsurelikel fotograafidel see vajadus Orangemonkie’t kasutades tõesti puudub.

Annan valguskasti kasutamiseks lisaks näpunäited.

Kui sa ei soovi lisavalgustust osta, siis saad varjude asukohti ja suurusi muuta, paigutades pildistatavat toodet ette- või tahapoole.

Puhasta taustapaber enne pildistamist alati ilusti ära, kuna iga karvake või puru hakkab fotol karjuma ja siis ei saa fototöötluseta ehk sodi eemaldamiseta kuidagi hakkama.

Kui tunned, et pilt jääb siiski veidi tuhmiks, ära häbene iga telefoni ja arvutiga kaasas olevas tasuta fotoredaktoris natuke heledust või kontrasti juurde keerata – las toode särab!

Foto: Peep Sooman

Nagu eelpool viidatud, on kodustuudioga kaasas valge ja must taustapaber. Valge on hea – sile, matt, kergelt puhastatav. Mingil arusaamatul põhjusel on aga must paber veidi teistsugusest materjalist ja pealt sametine – selle puhtaks saamine on põhimõtteliselt võimatu ja kui töötlusprogrammis tausta puhastamine üle jõu käib, tuleb osta asemele must matt paber. Tõsi, veidi päästab pilti valguse nõrgemaks keeramine, aga alloleval näidisel on siiski suurepäraselt näha, kui sodine see on. Teine foto on Photoshopis puhastatud.

Foto: Peep Sooman
Foto: Peep Sooman

Igal geniaalsel tootel on alati omad miinused, aga nagu öeldakse – kui miski sobib kõigeks, siis ei sobi ta mitte millekski. Seega tasub ainult rõõmustada, et valguskastil ka omad nõrgad kohad on, eriti, kui need on kõik elimineeritavad.

Tegemist ei ole sponsoreeritud artikliga ning autor väljendab selles oma isiklikke seisukohti.

- REKLAAM -