Kindlasti oled mõelnud, mida kõik need numbrid ja märgid mälukaardil tähendavad? Osad numbrid ja märgid on tuttavamad, osade kohta aga ei oska arvatagi, mida need tähistavad. Püüan veidi saladuseloori kergitada ja vaatame koos üle, mida mälukaardi etikett fotograafile jutustab.

Kuna erinevaid mälukaarte ja mälukaartide tootjaid on kümnetes, siis võtan vaatluse alla kaks enamlevinud tänapäevastes fotokaamerates kasutatavat kaarditüüpi – SD kaardi ning CF kaardi.

Märgid ja sümbolid

Olgu SD või CF kaart, teie mälukaardil on numbrite ja sümbolite kujul teave, millest võib olla raske aru saada isegi professionaalidel, kes kasutavad neid kogu aeg. Olukord on viimastel aastatel muutunud veelgi keerulisemaks, kuna osadele kaartidele on kirjutatud ka infot, mis osutavad nende jõudluse ja võimaluste teatud aspektidele. Paljudele kaartidele pole aga paljusid numbreid kirja pandudki. Kuidas siis teada, kas kasutate oma kaameras maksimaalse jõudluse tagamiseks õiget kaarti? Teeme asjad selgeks! Uurime läbi kõik enamlevinud kaartidel kasutatavad numbrid ja sümbolid ning selgitame, mida need kõik tähendavad.

- REKLAAM -

SD kaardid

SD (Secure Digital) kaardid tulid kasutusele aastal 2000. Tänapäeval on tegemist ühe enamlevinuma mälukaardiga fotoaparaatides.

SD mälukaart

 

1.      Bränd

See on lihtne info – firma, kes on kaardi tootnud. Levinuimad tootjad on SanDisk, Lexar, Kingston, Transcend, Samsung jne.

2.      Tootepere

Nii nagu kaameratel on erineva tasemega kaamerakered (nt. Canon 1000D, 770D, 70D, 5D Mark IV, 1D Mark II), on ka mälukaardid jaotatud sõltuvalt parameetritest erinevatesse segmentidesse. Seda infot ei pruugi olla küll kõikide firmade kaartidel. Aga nende puhul, kes seda kasutavad, saate kiirelt teada, mis tasemega kaardiga on tegemist. Näiteks SanDiski tootepered on Ultra, Ultra Plus, Extreme, Extreme Plus ja Extreme Pro. Ehk et mida „kangem“, seda kiirem (ja ka kallim) mälukaart on. Kuid lisaks kiirusele võivad olla veel muudki parameetrid, mis paranevad – külmakindlus, veekindlus jne.

3.      Mälukaardi mahutavus

Taas ilmselt üks tuttavam number, mis kindlasti on igal mälukaardil kirjas. See võib olla nii 2GB kui 256GB või lausa 1TB. Kui te just 4K videot ei tee, siis üldiselt on 512GB enam kui piisav mahutavus ühele mälukaardile.

Enamik inimesi kipub kasutama kaarti, mille suurus on umbes 32 GB või 64 GB ja see ongi väga mõistlik  ning ka taskukohane. Turvalisuse seisukohast on samuti hea mõte omada mitut väiksemat kaarti, mitte ühte suurt, kuna see tähendab väiksemat potentsiaalset kaotust, kui kaardiga midagi peaks juhtuma või see kaotsi läheb. Samas mugavus, et mahutada nädalate kaupa pildi- või videomaterjali vaid ühele suure mahutavusega kaardile, muudab need ahvatlevaks.

4.      Kaardi tüüp

Nüüd lähevad numbrid ja sümbolid juba keerulisemateks. Praegu on peamiselt kasutuses kolme eri tüüpi SD kaarti – SD, SDHC ja SDXC.

SD mälukaartide tüübid

Standardse mahtuvusega SD mälukaardid mahutavad kuni 2 GB andmeid, suure mahutavusega SDHC- (High-Capacity) mälukaartide mahtuvus on 4–32 GB ja suurendatud mahutavusega SDXC- (Extended-Capacity) mälukaartidel alates 32 GB kuni 2 TB. Arenduses on ka SDUC standardiga mälukaardid, millede mahutavus algab 2TB ja on teoorias kuni 128TB.

Enamik tänapäevaseid kaameraid, mis kasutavad SD-mälukaarte, toetavad ka SDHC- ja SDXC-kaarte, kuid vanemad kaamerad, mis toetavad ainult SD-kaarte, ei tööta SDHC- ega SDXC-kaartidega. Kaamerad, mis toetavad ainult SD- ja SDHC-tüüpi mälukaarte, ei aktsepteeri SDXC-mälukaarte. Seega enne uue kaardi ostmist vaadake kindlasti kaamera kasutusjuhendit.

5.      Edastuskiirus

Nüüd lähevad asjad veelgi segasemaks 😊

Enamikul kaartidel on üks või mitu edastuskiirust kirjutatud kas MB/s (megabaiti sekundis) või ‘x’ järelliitega, et seda faktorina näidata. See ütleb teile, kui kiiresti mälukaart töötab. Lisaks kasutatakse mälukaardi kiiruse näitamiseks kiirus-klassi süsteemi (Speed Class Rating), aga sellest juba allpool täpsemalt.

On kaarte, millel on mõlemad tähistused – nii MB/s kui ka kordaja. Tähendavad nad tegelikult ühte ja sama, kuid kui kaarte, millel on üks ainult või teine tähis,  omavahel võrrelda tahta, siis läheb asi üsna segaseks. Allpool olev mälukaart on hea näide sellest, kuidas saada aru, mis on mis.

1000x kiirusega mälukaart
Foto: pexels.com

Kiirus 150 MB/s võrdub 1000x, kuna kiirus 150 kb on võrdne 1x. Niisiis, 45 MB/s märgistusega mälukaart on sama kiire kui 300x, 90 MB/s mälukaart on sama kui 600x ja nii edasi.  Allpool ka üks ülevaatlik tabel.Mälukaartide edastuskiirusMõnel mälukaardil on märgitud edastuskiirus nii lugemisel kui kirjutamisel. Aga sageli on kaardile märgitud ainult üks arv ja sel juhul viitab see lugemiskiirusele. Lugemiskiirus on see, kui kiiresti saab kaardilt teavet lugeda. See erineb kirjutamiskiirusest, mis viitab sellele, kui kiiresti on võimalik sellele teavet kirjutada. Kuna mälukaardi lugemiskiirus on tavaliselt natuke suurem kui kirjutamiskiirus, siis juhul, kui kaardile on märgitud vaid üks number, siis näitab see lugemiskiirust – lõppude lõpuks näib suurem number muljetavaldavam.

Kirjutuskiiruse number on oluline, kui teete pilte sarivõttega – näiteks mitmeid või lausa kümneid kaadreid sekundis. Sel juhul, kui mälukaart on aeglane, tekib pilditegemises paus, kuni kaamera pilte kaardile kirjutab. Kui on väga kiire mälukaart, siis seda pausi ei teki, samas aeglase kaardiga võib paus sarivõttes tekkida juba iga 4-5 kaadri järel. Lihtsalt kaamera mälupuhver saab täis ja enne järgmist kaadrit on vaja see info/pildi kaardile kirjutada.

Kokkuvõtvalt on see üks neid kohti, kus võib valusalt vastu näppe saada, kui piisavalt tähelepanelik pole. Kaardi lugemiskiirus pole nii kriitilise tähtsusega, kui kirjutuskiirus. Kui piltide laadimine kaardilt arvutisse võtab paari minuti asemel kolm-neli minutit, ei ole ju hullu miskit. Aga kui mõne ägeda action-situatsiooni pildistamisel peale 5-6 kaadrit kaamera edasi keeldub pildistamast ja kiri ekraanil teatab lakooniliselt „BUSY“, siis võtab ikka vanduma küll. Nii et olge kaardivalikul edastuskiiruse osas eriti tähelepanelikud.

6.      Kiirusklass

Juba mõnda aega on SDHC ja SDXC kaartidel ka ära märgitud nende nö. kiirusklass. See on tähistatud numbriga ringis. Need arvud on kas 2, 4, 6 või 10 ja tähistavad kaardi kiirusklassi, ehk et klassi number näitab minimaalset püsivat kirjutamiskiirust MB/s (megabaiti sekundis).

Mälukaardi kiirusklassid

Ehk et kiirusklassi 2 mälukaart tagab minimaalse püsiva kirjutamiskiiruse 2 MB/s, kiirusklassi 4 mälukaart 4 MB/s jne. Aga pidage meeles, et see on minimaalne garanteeritud kiirus, mitte maksimaalne kiirus. Need arvud ei kõla võrreldes varem mainituga eriti hästi, kuid video salvestatakse tavapiltidega võrreldes erineval viisil ja nõudmised mälukaardi kiirusele pole päris samad. Aga mida siis on video salvestamiseks  vaja? Üldiselt on 4. klassi reitinguga mälukaart 1080p / FullHD video jaoks piisavalt hea, kuid siiski soovitaks valida klassi 6 või klassi 10 tingimustele vastava kaardi. See sõltub ka video kaadrisagedusest, ehk et suurema kaadrisageduse korral on vaja kiiremaid kaarte. See siis käis FullHD video kohta.

7.      UHS kiirusklass

Praegu on mälukaartide jaoks kasutusel kaks UHS-kiirusklassi: UHS-kiirusklass 1 ja UHS-kiirusklass 3. See on kaardile märgitud numbrina 1 või 3 tähe U sees.

UHS kiirusklassid

Selle märgistuse tähendust on lihtne mõista: UHS kiirusklassi 1 kaartide minimaalne kirjutamiskiirus on 10 MB/s, UHS kiirusklassi 3 kaartide kirjutamiskiirus aga 30 MB/s. See on jällegi üks info kaameraga video jäädvustajatele, kes peavad teadma, et nende filmitavad videokaadrid salvestatakse ühtlaselt ja ilma probleemideta.

Need tähistused leiduvad ainult SDHC ja SDXC kaartidel, mitte vanematel SD kaartidel. Samas saate neid kaarte endiselt kasutada vanemates kaamerates, mis ei toeta UHS- standardit, kuid siis ei saa te lihtsalt kasu selle kaardi poolt pakutavast kiiruse eelistest.

8.      UHS Bus põlvkond

Praegu on kasutusel kolm UHS Bus põlvkonda: UHS-I, UHS-II ja UHS-III. Kaardil on need lihtsalt tähistatud rooma numbriga. Ärge ajage seda segi eelpool kirjeldatud UHS kiirusklassiga!

UHS Bus põlvkonnad

UHS Bus on seotud kaardi siini liidesega, millel on otsustav roll edastuskiiruse määramisel. UHS-I kaartide maksimaalne siini kiirus on 104 MB/s, UHS-II kaartide maksimaalne siini kiirus on 312 MB/s. UHS-III kaardid kahekordistavad seda 624 MB/s, kuid need pole veel saadaval.

Kiirem mälukaart aitab teie kaameral pikemat sarivõtet teha ja pildid kiiremini kaardile kirjutada. Sellisena on see tegur eriti oluline spordi-, action– või loodusfotograafide jaoks. See tähendab ka seda, et saate pilte ja videoid kaardilt arvutisse lühema ajaga üle kanda, kui kasutate seda tehnoloogiat toetavat kaardilugejat.

UHS-II kaarti (paremal) saab UHS-I kaardist (vasakul) eristada teise kontaktirea järgi. UHS-I kaartidel on vaid üks kontaktirida.

UHS I vs UHS II

Ainult seetõttu, et teie kaameras on UHS-II (või UHS-III) mälukaart, ei tähenda see, et kaamera seda tegelikult ka toetaks. Kontrollige seda oma kaamera manuaalist. Seal öeldakse tavaliselt, mitut või millist UHS Bus põlvkonna vormingut toetatakse.

Samuti pidage meeles, et kahe kaardipesaga kaamerad ei pruugi UHS-i võrdselt toetada. Üldreeglina on esmane kaardipesa võimekam, ehkki osadel uuematel kaameratel on nad võrdse võimekusega.

Need kaardid ühilduvad ka tagurpidi, mis tähendab, et UHS-III ja UHS-II kaardid sobivad füüsiliselt ja neid saab endiselt kasutada seadmetes, mis toetavad ainult UHS-I (või isegi neid, mis ei toeta üldse UHS-i). Lihtsalt siis pole teil suurema kiirusega seotud eeliseid.

9.      Video kiirusklass

Et ikka asi veel keerulisem ja segasem oleks, on kasutusel veelgi üks kiirusnäitaja – seekord video kiirusklassi nime all.

Video kiirusklassid

Praegu on kasutusel viis erinevat video kiirusklassi: V6, V10, V30, V60 ja V90. Sarnaselt ülalkirjeldatud kiirusklassile vastab iga klass minimaalsele püsivale kirjutamiskiirusele MB/s. Niisiis, V6-kaardi minimaalne püsiv kirjutamiskiirus on 6 MB/s, V10-l on 10 MB/s ja nii edasi.

See suhteliselt hiljuti määratud tähistusklass loodi selleks, et olla valmis tänapäevaste kaamerate videolõikude nõudmistega. Jällegi – see, mida vajate, sõltub täpselt sellest, kuidas videot jäädvustate, kuid soovitus on, et V6-, V10- ja V30-kaarte kasutatakse kuni FullHD video jaoks, V30 ja V60 4K video jaoks ning V60 ja V90 8K video jaoks.

See muidugi ei tähenda, et te ei saaks või ei võiks V90-kaarti FullHD video jaoks kasutada, lihtsalt seda pole vaja teha. Põhimõtteliselt kehtib reegel, et kõrgema tähistusega kaardid on ette nähtud kõrgema eraldusvõimega videomaterjalide jaoks – seega võite parima kaardi ostmisel olla kindel, et saate ka tulevikus kõrgema kvaliteediga videot ilma probleemideta salvestada.

Allpool veel üks ülevaatlik graafik eri kaardiklasside ja kiiruste ning tähiste kohta

Mälukaartide kiirusklassid

Sellega peaks olema SD kaartide märgistused üle vaadatud ja loodetavasti pilt selgem, mis on mis ja millist mälukaarti oma kaameras kasutama peaks.

 

CF kaardid

Aga sellega ei saa veel lugu läbi, sest laialt on kasutusel ka veel CF kaardid. Nende märgistusest järgnevalt. Ütlen küll kohe ära, et paljud asjad kattuvad siin SD kaartide puhul räägituga, kuid on ka mõningaid erinevusi.

Nagu eelnevalt vaadeldud SD kaardid, on ka CF (Compact Flash) kaardid kasutusel digikaamerate mäludena. Reeglina on tänapäeval CF kaardid kasutusel profiseadmetes. Nii Canoni kui Nikoni tipp-kaamerates kasutatakse just CF kaarte.

Üks oluline erinevus teiste mälukaartidega on, et erinevalt paljudest teistest mälukaartidest asub CF kaardi mälukontroller kaardi sees. Seepärast on võimalik ka vanematel seadmetel kasutada uute kaartide suuremaid kiiruseid ja suurusi.

CF-kaartidel pole samad UHS- ja videomärgistused nagu SDHC- ja SDXC-kaartidel, kuid sellised asjad nagu mahutavus ja kiirus on tavaliselt tähistatud samamoodi. Neil on mõnikord aga paar ikooni, mida te SD-tüüpi mälukaartidelt ei leia.

CF mälukaart

UDMA (nr. 6) ja VPG märgistused (nr. 4) on CF kaartidel, kuid mitte SDHC ja SDXC kaartidel.

UDMA tähistab Ultra Direct Memory Access – tehnoloogiat, mida CF kaardid on juba mõnda aega kasutanud. Sellel tähisele järgneb tavaliselt veel number, mis annab pisut lisainfot kaardi kiiruse kohta. Kõige uuemad tüübid pakuvad UDMA-režiimi 7, mille kiirus on 166 MB/s. Vanema UDMA-režiimi 6 kiirus on 133 MB/s. Tihti võib olla ka, et UDMA on märgitud kaardile ilma, et selle kõrval oleks ühtegi numbrit.

Teine ikoon, mida muudelt kaartidelt kui CF ei leia, on video jõudluse garantii (VPG). Lühidalt on see tähistus, mis näitab minimaalse püsiva kirjutamiskiiruse MB/s.

Kõik muu on suhteliselt sama nagu eelpool vaadeldud SD kaartide puhul, nii et pikemalt neil ei peatukski.

Kokkuvõtteks

Loodan, et artiklist saite pisut enam aimu, millised on erinevad mälukaartidel olevate tähiste ja sümbolite tähendused ning seeläbi oskate oma vajadustest lähtuvalt valida sobivaimat kaarti oma kaamera jaoks.

Omalt poolt soovitaksin lisaks, et kuigi hästi suur mälukaart, kuhu palju-palju pilte mahub, tundub väga ahvatlevana, siis mõistlikum on omada parem mitut pisemat mälukaarti. Kui peaks miskit kaardiga juhtuma, siis ehk jäävad mõned pildid siiski teisele kaardile alles ning kaotus pole nii suur. Kuigi mälukaardid on muutunud väga vastupidavateks, siis endiselt on neil komme vahel katki minna.

SD mälukaardid

Samuti kui avastate kaardilt lugemisel või pildistamise ajal mingi veateate, tasuks see kaart kohe uuega asendada. Need on esimesed märgid, et mälukaart lakkab töötamast.

Samuti ärge tellige oma mälukaarti Hiina netipoest, kus on müügil palju ahvatlevate hindadega tundmatute nimedega firmade kaarte. Seal ei pruugi kaardile kirjutatud info ning tegelikkus sugugi kokku minna. Kindlam on siiski eelistada juba eelpoolmainitud tuntud firmade mälukaarte. Jah, hind on kallim, kuid võite ka kindlad olla, et kaardil kirjutatud andmed ja tegelik maht ning kiirus vastab sellele.

Ja päris lõpetuseks. Ära unusta varundamist! Soovitav oleks kohe peale pildistamist mälukaardil olev info esimesel võimalusel paarile eri mäluseadmele varundada. Varundamise kohta loe lähemalt siit: https://fotojutud.ee/topics/tehnika/kuhu-ja-kuidas-varundada-oma-fotofailid

- REKLAAM -