“On üks salapärane ja pahatahtlik olend, kes ilmub pimedast märjast maailmast päevavalgele vaid selleks, et veevulinana kõlaval võrgutaval häälel kergeusklikke inimesi endaga sügavikku meelitada. See olend on näkk ja mul on olnud õnne teda kohata.

Foto: Vivian Ainsalu

Kurjakuulutav näkk on minu kui fotograafi jaoks kõige paeluvam mütoloogiline tegelane, kes lapsepõlve muinasjuttudest kaasa tulnud. Ning kuna näkk võib ilmuda mistahes olendi või eseme kujul, pakub see meeldivalt palju tõlgendamisvõimalusi. Mulle kui aktifotograafile ilmub ta enamasti kauni rõivastamata naise kujul ning mitte kunagi kivile unustatud seebitüki või kammina.

Foto: Vivian Ainsalu

Näkiteemalised pildistamised teeb minu jaoks veel ülimalt ihaldusväärseks asjaolu, et vesiseid sessioone saab Eestimaa looduses läbi viia aastas vaid loetud nädalate jooksul, kui vesi on kesksuviselt soe ja külmatunne kiirustama ei sunni. Kui kümme kuud aastast on sellest pildistamisest vaid unistatud, kipub motivatsiooni ja ideede keeris pahinal üle keema ning tihtipeale lõppeb sessioon alles siis, kui öö sellele punkti paneb.

- REKLAAM -

Foto: Vivian Ainsalu

Kuigi näkk on loomult pahatahtlik, ei ole mina teda oma loomingus kunagi sellisena kujutanud. Minu kirjutatud muinaslugudes on ta pigem leebe vetehaldjas kesk kaunist loodust, arglik ja õrn nagu metsolendid ikka, valmis kaduma vette pisimagi oksapraksatuse peale. Kas on põhjus ehk selles, et ma ise ei ole julgenud süngema loo sisse minna? Küllap vist, olen rahvajuttudest nii mõndagi kõrva taha pannud.”

Foto: Vivian Ainsalu

Rohkem Viviani pilte leiad siit: https://www.facebook.com/ainsaluvivian

- REKLAAM -