September… äratas suverammestusest

Kuigi sügiskuu püsis lõpuni erakordselt soe, tõid udused hommikud meeldivat jahedust. Kured rändasid, pasknäärid kogusid tammetõrusid, põdrad pidasid pulmi, sügise värvipeol toimus esimene vaatus.

Foto: Ingmar Muusikus

Eriline seenesügis jõudis ka meie sauna taha heinapallidele. Igaks hommikuks oli sinna ilmunud tuhanded pisikesed seened – seltsivad tindikud (Mis tore nimi!) Tihedalt üksteises kõrval, kübarad, nagu väikesed sombreerod peenikeste jalgade otsas, puudutamas lähimate naabrite omi, üheskoos sõbralikes seeneringides. Ööga nad tekkisid, hommikul tervitasid päikest, ennelõunaks juba kuivasid ja hääbusid. Ja järgmisel hommikul olid uued platsis. Kuigi viibisin suure osa septembripäevadest seenekorviga Haanjamaa metsades, olid seltsivad tindikud, nende ilmumine ja kadumine, mu suurim seenemüsteerium.
12. september 2023

- REKLAAM -


Foto: Ingmar Muusikus

Pasknääride lennuliiklus meie kolme suure tamme ja metsa vahel sai alguse augustis, kuid septembris muutus see eriti intensiivseks. Lennati kohale üksi või mitmekesi, alati oli tarvis valjult krääksuda. Siis prooviti tõrude kvaliteeti . Mitte kõik ei sobi pasknäärile talvevarudeks, viletsamad praagiti välja. Mitu tõru kurgukotis võeti viimane noka vahele ja läks lennuks tagasi metsa poole. Näen juba aastatid pasknääride töö tulemusi – suurel hulgal kasvama läinud tammehakatisi – eemal metsa all ja maja juures kuuseheki varjus.
13. september 2023


Foto: Ingmar Muusikus

Kodust minnes ja koju tulles näen mäe all kahte suurt haaba. Nad jäävad silma just sügise algul, sest mingil põhjusel on nad alati esimesed, kes hakkavad värvi muutma. Esialgu värvuvad ladvad lillakates toonides, siis levib värv allapoole ja muutub leegitsevaks punaseks. Õhtuvalguses, vastu vihmapilvedes taevast omandab haabade tulipunane erilise kirkuse.
14. september 2023


Foto: Ingmar Muusikus

Rabamänniku all, sookailude, küüvitsate ja kanarbike vahel olid septembrihommikuti tihedalt kangurlaste kootud võrkusid täis. Nagu matkajate ripptelgid puude vahel. Või nagu tekstiilinäitusele riputatud taiesed. Hommikused kastepiisad panid võrgud toredasti helendama.
22. september 2023


Foto: Ingmar Muusikus

Olin hommikul Ruusmäe taga Haanjamaa vaateid pildistamas. Kell oli pool kaheksa, päike juba kõrgel ja hea hommikuvalgus hajumas. Alt võserikust aga kostus hooti metsseakarja kõva röökimist. Tundus, et kult võis karjas külas olla ja tegi oma kulditempe, kuigi pulmadeni veel aega. Siis tuldi võsast välja ja hakati juhtemise juhtimisel mäge forsseerima. Kuna olin maastikul 70-200mm objektiiviga, ei tasunud portreede peale loota. Küll aga sobis Haanja kuppelmaastik künkast üles rühkivale seakarjale ilusaks taustaks.
29. september 2023


Foto: Ingmar Muusikus

Õhtud jäävad lühemaks, pime aeg tuleb peale. Suure Soojärve kaldal on hea koht üle vett täis vana paadi vaadata, kuidas hämaruse muutub kiiresti pimeduseks. Septembri viimase päeva soojal õhtul lendas vee kohal veel mitu nahkhiirt, ise lõpetasin sügiskuu ujumisega täiskuuvalgel.
30. september 2023


Ingmar Muusikuse 2024 aasta kalender “Kaksteist silmapilku” peegeldab hoolega valitud looduselamuste hetki. Pildivalikul on rõhk graafilisematel motiividel, looduse mustritel, värvidel ja valgustel. Tugeval mattpaberil trükikvaliteet võimaldab kalendris olevad pildid kenasti ka galeriiks raamida ja lasta Eestimaa loodusel enda kodus pikemat aega särada.

Vaata ja telli kalender: https://fotoluks.ee/?op=body&id=1427&cid=20936&cgid=0