Oktoober – värvidest lumeni

Loodetud erksat värvipidu oktoobris ei tulnudki, metsade värvipalett jäi valdavalt kollastesse toonidesse. Hoopis mitu sügistormi käis kuu algul üle maa, tundus, et puud rebitakse päris paljaks. Heledust ja kontrasti aina pimedamaks muutuvasse aega tõid esimesed lumed. Seda ilu ei jagu mitte igasse oktoobrisse. Lumi ja värvid üheskoos on maastikupiltiniku harvad rõõmupäevad.

Foto: Ingmar Muusikus

Haabade punane tuli ruttu maha, kaskede kollane püsis veel kuu lõpuski. 7. oktoobri torm langetas puid ja pillutas lehti. Vihm andis varisenud värvidele metsa all sära ja erksust.
7. oktoober 2023

- REKLAAM -

Foto: Ingmar Muusikus

Lauluiged rännuteel. Kiiret neil minekuga ei ole, peatuvad pikalt orasepõldudel ja tangivad põhjalikult. Mõned jäävad kogu talveks paigale. Pildil on üks väike osa rohkem kui sajapealisest luigeparvest Järvamaal Aravete põllul.
16. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus

Sügisene Tarvasjõgi viib aeglaselt voolates veed läbi Kesk-Kõrvemaa metsade. Kunagised jõeheinamaad on asendunud roostike ja metsadega, koprad on siin-seal vett paisutanud. Kuigi maastik on muutunud, on jõe ilme mõnusalt metsik. Hea koht istuda, vaadata ja mõtteteid mõlgutada Esimesed käigud Tarvasjõe äärde tegin üle 30 aasta tagasi, enamasti olen liikunud siin varakevadeti, mil läheb jää ja väike jõgi kasvab suureks.
17. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus

Haanjamaale tagasi minnes võttis vastu esimene lumi: õhuke lumekord maas, puude okstel ja katustel. Haanja lumetsoon oli varakult tööle hakanud, sest Võrus polnud lumest jälgegi. Hetkeseis tuli kiiresti jäädvustada, sest järgmisel päeval lubati vihma. Kaadrisse jäi kodutalu küünikatuse nurk, ümbritsetuna tamme- ja arooniaokstega, taustal raagus haavad.
21. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus

Pärast esimese lume sulamist püüdsin ühel õhtul Pahijärve ääres pildile saada kaski ja nende peegeldusi. Loojangu ajal tekkis lauspilvesse korraks pragu ja valgus kuldas kaadris olnud puude latvasid. Ei osanud lootagi, et valgustaja sel õhtul nii hästi ja õigel hetkel oma tööd teeb.
24. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus
Järgmised päevad olid miinuskraadidega, madalamate järvede kallastele hakkas tekkima jää, mille kerge lumekirme kenasti valgeks värvis. Jäätuv Kisejärv pakkus huvitavaid vaateid – kalda poolt jääkaane all, kaugemal vaba vesi, mõned tumedamad laigud heledal jääl, taustal luitunud sügisvärvides metsatukad. Valgust sel õhtul ei antud, aga jäämustrid tekitasid järvele uue ilme.
26. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus
Esimesed lumed ja viimased värvid üheskoos. Hämaruse tunnil, kui lumi muutus sinakaks, tekkis ilus värvikontrast kollase ja sinise vahel. Lihtne sügistalvine motiiv, leitud kodukülas kusagilt võsa vahelt.
27. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus

Haanjamaa Mäe-Suhka küla põllul oli talumees sügiskündi teinud. Tekkinud mulla ja lume triibustikku oli ilus vaadada ja tore pildistada. Hea, et osa maast jäi sel päeval traktoriga üle käimata, et jäi see lumekirme helendus savise mulla ja mullaga samas toonis tammede-kaskede vahel.
28. oktoober 2023

Foto: Ingmar Muusikus

Tihane otsis teri ja leidis neid päevalillest. Tõin ära õitsenud päevalillepõllult mõned taimed, milledel seemned veel sees ja torkasin masse, et tihastel oleks hea võtta. Vihmasadu ja õisikutel sulav lumi lisasid ajakohast meeleolu.
30. oktoober 2023


Ingmar Muusikuse 2024 aasta kalender “Kaksteist silmapilku” peegeldab hoolega valitud looduselamuste hetki. Pildivalikul on rõhk graafilisematel motiividel, looduse mustritel, värvidel ja valgustel. Tugeval mattpaberil trükikvaliteet võimaldab kalendris olevad pildid kenasti ka galeriiks raamida ja lasta Eestimaa loodusel enda kodus pikemat aega särada.

Vaata ja telli kalender: https://fotoluks.ee/?op=body&id=1427&cid=20936&cgid=0