November, november
Hingedekuu ei olnud sugugi üks pikk pime aeg, vaid ootamatult vaheldusrikas. Alguses oli selles veel üksjagu oktoobrile omaseid värve, härmatisi ja valgusi, kuu keskpaik kuni lõpuni välja tõi aga mõnusa ideaaltalve. Mida veel ühest novembrist tahta!
Viimased varisenud värvid ühes hunnikus koos, hommikul kenasti härmakorraga kaetud. Värvilisi lehti jagus natuke novembri algusesse, hilisemad külmad ja lumed värvisid kõik ühtlaselt mustjaspruuniks.
3. november 2023
Kogu päeva oli Võrumaal olnud hall ja tuuline. Kui loojanguajal järsku pilvetekk rebenes ja päike välja pääses, sai kogu maastik täis kuldkollast valgust. Jooksin särgiväel toast välja, heki taha ja heinamaadele. Viimane valgus veel puudutas kõrgemal kasvavate puude latvasid, pilvedes taevas oli värvunud lillakatesse toonidesse. Värvi- ja valgusmäng kestis veerandtunni, kuni päike horisondi taha vajus. Mõned hetked on erilised, kuna tabavad nii ootamatult. Justkui mitte millestki sündis see õhtune etendus.
4. november 2023
Soojematel päevadel tantsisid õhus veel surusääsed. Nagu baleriinid, hõljusid nad vihmamärja põõsa sillerdaval taustal. Ikka üles ja alla, üles ja alla. Tuhandene parv hapraid lendlejaid! Mis sõnumit nad oma tantsuga üksteisele või maailmale edastasid?
9. november 2023
Kui puud – põõsad jäävad raagu ja maastikud muutuvad värvivaeseks, hakkavad silma lodjapuude erkpunased marjad – kõige värvierksamad motiivid novembris. Hilissügisestel metsaskäikudel on hea neid noppida ja marjade haput mahla maitsta. See annab head turgutust. Seemned tuleb välja sülitada, sest need on lodjapuul mürgised.
9. november 2023
Kuu keskel saabus Kagu-Eestisse uuesti lumi, kõik sai jälle talvise ilme. Valgust ja helgust tuli tublisti juurde. Kuna järved olid jäävabad ja valitsesid tuulevaiksed päevad, mõjusid madalpilvise taeva all just järvemaastikud kõige kontrastsemalt. Piirasin pikalt Plaani Külajärve, otsides ilmekamat esiplaani, mis sobiks üle järve kõrguvate küngastega. Hall sompus ilm andis meeleolu.
15. november 2023
Soise Märä järve lumine kaldataimestik moodustas pildile kena esiplaani. Vastaskallas, mis jagunes männikuks ja kuusikuks, joonistus peegelsiledal veepinnal ideaalselt välja. Kolasin mitme Haanjamaa järve kallastel, otsides ja vahel ka leides lumevaikusest meelepäraseid motiive.
16. november 2023
Vanade mahajäetud talumajade ümber valitsev nukrus sobib hilissügisega, kuid lumi peidab osa sellest nukrusest. Kui Kõo külas tukkuvat Rauba talu ümbritses lumine kibuvitsatihnik, millest hoidsid kinni mõned värvilised lehed, siis oli see kahtlemata ilus hetk, mis sealt endaga kaasa võtta.
16. november 2023
Külm kaanetas Järvamaal Korba veskitiigi, allikakohad jäid esialgu lahti. Külma ja vee koostöös tekitab huvitavaid kujundeid, mida läbi fotoaparaadi on põnev vaadata, uurida ja pildiks vormistada. Talve algus, kui looduse lõuend on maalitud nappide pintslitõmmetega, on inspireeriv aeg.
20. november 2023
Enne uue lume saabumist hoidsid metskitsede karjad Järvamaal suurte põldude keskele, justkui peljates võserikke ja metsi. Teades siin mitmel pool ilveseid liikumas, oli kitsede kohavalik mõistetav. Heas toitumuses, talvekasukad seljas, võisid metskitsed rahulikult põõnates mööduvaid masinaid jälgida.
22. november 2023
Käisin Kõrvemaal Tellissaare rabas uurimas, ega rabasaarele ei ole kaljukotka pesa tekkinud. Külmad olid raba tahkeks teinud, hea oli liikuda. Rebane oli laukajääl mõned silmused teinud(pildil), rabasaare kõrgete kuuskede taga oli põdrad jääl liugu lasknud. Ootasin, et enne loojangut ilmuks päike pilve tagant ja valgustaks maastiku, kuid pilvelaam vajus peale ja õhtul hakkas lund sadama. Ja jäigi sadama. Tänavune talv algas novembris.
22.november 2023
Ingmar Muusikuse 2024 aasta kalender “Kaksteist silmapilku” peegeldab hoolega valitud looduselamuste hetki. Pildivalikul on rõhk graafilisematel motiividel, looduse mustritel, värvidel ja valgustel. Tugeval mattpaberil trükikvaliteet võimaldab kalendris olevad pildid kenasti ka galeriiks raamida ja lasta Eestimaa loodusel enda kodus pikemat aega särada.
Vaata ja telli kalender SIIT