Kahjuks ei oska ma joonistada – vastasel juhul ei oleks mul fotoaparaati vajagi ja ma lihtsalt joonistaksin need pildid ise valmis.

Seda, mida teen oma töödes, ei saa nimetada puhtaks fotograafiaks ja ma ei pea ennast ka fotograafiks. Kaamera on minu jaoks ainult üks töövahend, et saada kohapeal kätte vajalikud toorfailid ning järeltöötluses anda neile oma nägemus.

- REKLAAM -

Foto: Imre Aunapuu

90% mu fotodest on HDR-tehnikas fototöötlused. Kuna mu esimese kaamera (Nikon D3200) dünaamiline ulatus oli väga halb ja paljud alad jäid kas mustaks või liiga heledaks ning failid ei võimaldanud väga töötlust, siis oli vaja leida lahendus, kuidas võimalikult puhast ja detailset pilti saada. Lahenduseks oli särikahveldamine. Võib öelda, et kukkusin kohe oma esimeste piltidega “HDR-auku“.

Foto: Imre Aunapuu

Vaikselt õppisin edasi ning minu jaoks toimus järeltöötluses suur hüpe, kui avastasin „luminance maskide“ olemasolu. Lihtsustades tähendab see, et erinevate säriaegadega kaadrite blend’imisel (kokku sulatamisel) ei kasutanud ma enam automaatset programmi, vaid tegin ise kõik käsitsi Photoshopis, mis andis kogu loomingulise protsessi mu enda kontrolli alla. See võimaldab mul võtta igalt erineva säritusega kaadrilt just selle osa, mida soovin pildil näha ja mis parasjagu vajalik on. Minu jaoks muutis see blend’i ehk kokku sulatamise palju sujuvamaks ja loomulikumaks.

Lihtsamate tööde puhul kulub aega töötluseks 40 minutit kuni 2 tundi, aga on olnud ka fotosid, mille töötlus on kestnud päevi.

Foto: Imre Aunapuu

Lisaks HDR’ile kasutan ka tehnikat nimega time-blending, mis tähendab, et samas kohas on kaadrid tehtud näiteks kuldsest tunnist kuni sinise tunni lõpuni – nii saan kombineerida erinevad ajahetked, et koostada enda jaoks üks täiuslik pilt. Tihtipeale on õhtusel kuldsel tunnil kõige ilusam valgus, kuid taevas puuduvad veel loojanguvärvid ning linnatuled ei ole jõudnud veel põlema süttida.

Kõik failid, mida piltides kasutan, on ikka ühest ja samast kohast pildistatud, lihtsalt ajahetk on natukene muutunud. Päris nii ma ei tee, et võtan suvalises kohas üles pildistatud taeva ja siis kleebin selle fotole peale.

Foto: Imre Aunapuu

Tehtu on kõik eneseväljendus ja töötluskunst ning teen seda puhtalt enda rõõmuks, kuna Photoshop ja järeltöötlus on asi, mida naudin. Kui see meeldib ka kellelegi teisele, siis on hästi, kui mitte, siis maailm seisma ei jää 🙂

Imre töödega saab tutvuda järgmistel lehtedel:

https://www.facebook.com/imreaunapuu

https://www.instagram.com/imreaunapuu

https://www.imreaunapuu.com

Imre fototöötluse õpetusega saab tutvuda siin: https://www.imreaunapuu.com/tutorial