Loodus on juba õites ning kui muidu ei viitsi, siis kasvõi praegu Fotojuttudes aset leidva kevadkonkursi tarvis on ikkagi paras aeg teha kevadlilledest pilte.

Aga kuidas ja mida pildistada, et tulemus poleks järjekordne tavaline igav lilleõiepilt? Soovitan vaadata pisut ajas tagasi. Noh, nii 60-70 aastat, sest tõepoolest, just nii vana objektiiviga on allpool olevad fotod tehtud. Kaamera on küll siiski tänapäevane digiaparaat.

Et pealkirja selgust tuua, läheme veidi ajas tagasi ning selgitan pisut taustalugu. Nimelt umbes 7 aastat tagasi ostsin omale objektiivi, mille nn seebimulli-bokeh on ainulaadne ning mida järeltöötluses saavutada pole võimalik.

- REKLAAM -

Levinum on teadmine, et sellise pildi on suuteline joonistama nüüd juba üsna kalliks (hinnad algavad ca 350-400 USD juurest) läinud Meyer-Optik Görlitz Trioplan 100/f2.8, kuid tegelikult saab sama tulemuse kätte ka kordades odavamalt. Mina soetasin omale ca 80 USD eest Meyer-Optik Görlitz Diaplan 100/f2.8 objektiivi, millele liimisin bajonetiks Canonile sobiva vaherõnga ning oligi mulli-objektiiv valmis. Nimelt Diaplani puhul on tegu üldse mitte fotoaparaadi, vaid dia-/slaidiprojektori objektiiviga, millel puudub ava muutmise võimalus. Aga mullitamiseks ongi lahtine ava sobiv, nii et kõik toimib kenasti.

Allpool on valik selle objektiiviga tehtud pilte. Kui sellised pildid meeldivad ja tahaks ka ise sarnase pildikeelega ning mullitava taustaga pilte teha, siis tasub pisut eBay’s ringi vaadata. Märksõnadeks oleks „Trioplan“, „Diaplan“, „soap-bubble lens“, „soap bubble bokeh“ jms. Sarnase seebimulli-bokeh tekitavad veel ka näiteks Meyer-Optik Görlitz Primotar 135/f3.5, Trioplan 50/f2.8, Pentacon 135/f2.8, Pentacon AV 100/f2.8 ja Pentacon AV 80/f2.8.

Kindlasti tuleb tähele panna, millise bajonetiga objektiividega tegemist ning kuidas ja kas need teie kaamerale üldse sobivad või kas neid on võimalik erinevate adapterite abil kaamerale ette panna. Kuna reeglina on tegemist vanade, isegi väga vanade objektiividega, siis on ka bajonetid hoopis erinevad tänapäeva kaameratel kasutuses olevatest. Seega võimalik, et on vaja ka pisut käsitööd teha, et objektiiv ja kaamera omavahel kokku panna.

Kõige kindlam oleks minna M42 keerme peale, neid on tavaliselt turul kõige rohkem ja sellele keermele on ka kõige rohkem (muuhulgas fookustuvastusega!) erinevatele kaameratele adaptereid tehtud. Aga see pole absoluutne tõde, variante on teisigi. Aga aitab pikast jutust ja nautige parem pilte. Ja kevadet. Ja kindlasti osalege ka meie kevadiselt värskel fotokonkursil! @ https://fotojutud.ee/konkurss/kevad-sydames/ 🙂

Fotod: Jan Lepamaa

Kõik ülalolevad pildi on tehtud objektiiviga Meyer-Optik Görlitz Diaplan 100/f2.8. Kaameraks Canon EOS 6D, EOS 6D mk2 ja EOS R6.

Kevadfoto konkursile “Kevad südames” saad pilte laadida siit.

 

- REKLAAM -