Portreefotograafia ja perepildistamine võib anda tohutus koguses häid emotsioone, kuid tegemist on küllaltki pirtsaka žanriga ja ainuüksi läbimõtlematu riietus võib positiivsuse kergelt lämmatada.
Tavaliselt keskendutakse portreefotograafiat käsitlevates artiklites sobivale valgusele, taustale, silmadele teravustamisele ja muudele rohkem või vähem tehnilistele nüanssidele. Mingil põhjusel aga unustatakse tihti ära koostöö riietuse osas.
Stiilipildistamisel on asi lihtne – kui on piraadipildid, siis on piraadiriietus koos kargu, papagoitopise ja silmaklapiga. Täislaks ühesõnaga. Kui aga kaamera ette astub nägus neidis, kes soovib õunapuu, õite või moonipõllu taustal (võõraid moone ei tohi tallata!) kerges tuuleiilis hõljuda, tasub asjale läheneda veidi teaduslikumalt. Mida rohkem on inimesi korraga pildile planeeritud, seda teaduslikumaks asi ka läheb.
On suurepärane, kui modell (klient) ise oma võimaliku riietuse vastu huvi tunneb. Paraku seda ei juhtu just ülearu tihti ja sellisel juhul pole häbiasi inimesi juba ette veidi suunata.
Õigesti valitud riietuse mõju pildile on võimatu ülehinnata. Isegi kui valgus pole päris õige või moonid on vahepeal ära kuivanud, siis määrab just riietus, kes või mis jääb lõpuks fotol staariks, kas inimene oma imelisuses või hoopis tema uhket värvi triiksärk.
Järgnevalt toon omast kogemusest välja mõned soovitused, mida vältida.
Triibulised ja ruudulised riided võivad tahtmatult tähelepanu inimeselt eemale vedada. Triibud ja ruudud on väga ilusad, kui särk või kleit ripub riidepuul, kuid kaamera ees hakkavad need tihtipeale arusaamatuid, vahel ka inetuid kurve looma, millega pole lõpuks rahul ei fotograaf ega pildistatav.
Sama lugu on liiga kirjude riiete ja üleüldise detailirohkusega – need annavad võimsa tulemuse kunstinäituse pidulikul avamisel, kuid paraku portreepildil on tulemus taaskord vastupidine. Kirju ning detailirohke garderoob on niigi tähelepanu hajutav ja kui see veel kirka sügisese tagaplaaniga kokku sulab, on tulemuseks justkui kehvalt valitud kamuflaaž, millega ei õnnestunud naeratavat inimest täielikult ära peita.
Üks huvitav tähelepanek veel – paksud sallid ja kõrge kaelusega kampsunid toodavad „kubujusse“. Pehmed sallid ja kõrged paksud kaelused on küll mugavad, kodused ja soojad, kuid paraku kaotavad inimeselt kaela ära. On kõrvad ja on õlad, jupp aga jääb vahelt puudu ning see muudab inimesed kohmakaks ja töntsiks.
Neoonsed ja muud liiga erksad riided on samuti kehvad valikud ja seda mitmel põhjusel. Esiteks tõmbavad need ilmselgelt liigset tähelepanu ja teiseks on neid ka keeruline realistlikes toonides pildile saada. Kuid märksa hullem mure on hoopis see, et need peegeldavad oma tooni ka nii kandja enda nahale kui ka kõrvalasuvate inimeste nägudele. Viimast on tihti ka järeltöötlusega võimatu päris korda saada.
Nüüd siis loomulikult ka soovitused, mis oleksid head valikud.
Kindlasti tasub eelistada pastelseid ning omavahel sujuvalt sobivaid toone ja kangaid, mis ei läigi liigselt ning toovad inimese loomuliku sära paremini välja.
Tundub imelik soovitus, kuid paremad on pikemad varrukad ja pikad püksid. Asi nimelt selles, et inimese nahk ei ole üle keha ühte tooni ning triibud nahal võivad just suvisel perioodil suisa naeruväärsed näida.
Mugavad riided on samuti ülioluline. Vähemalt õues aset leidva portreesessiooni ajal tuleb arvestada ringi liikumisega ühest võttekohast teise, seega oleks hea, kui modell ei peaks imepeenikestel tikkkontsadel näiteks rannakivide vahel jalgu murdma. Ja hoidku taevas selle rumaluse eest, et keegi ennast korseti abil peenemaks hakkab pigistama. Fotosessioon võib lõppeda hoopis minestamise ja kiirabi väljakutsega.
Perepiltide puhul tuleb mõelda ka kogu perekonna ühisele väljanägemisele. Kui pereisa tuleb fotosessioonile valges linases riietuses ja ka lapsed on riietatud pehmetesse toonidesse, siis kärtspunase kübara ja kontorikostüümiga pereema jääb paratamatult pildil üleliigselt domineerima.
Ja päris lõpetuseks – laske oma modellidel taskud tühjaks teha. Teksapükste esitaskust välja turritav ja tervet taskut kandiliseks venitav nutitelefon ei anna isikupärale küll mitte midagi juurde.