Seekord räägime üle mõned elementaarsed põhitõed, mida küsivad minult ka inimesed, kes on aastaid fotograafiaga tegelenud, kuid lihtsalt ei ole varem öise pildistamisega kokku puutunud. Või kui ka on, siis on pilt erinevatel põhjustel üsna untsu läinud.


Esiteks tuleb selgeks teha oma kaamera võimalused ja neist natuke aru saada. Soovitavalt tasub sellega tegeleda muidugi valges, enne pildistama minekut veel korra üle kontrollida ja osad asjad tuleb vahel isegi kinni teipida. Just täpselt, teipida, aga sellest juba allpool ?
Kirjeldan nö klassikalist tähistaeva pilti, kus soov ja rõhk on palju ilusaid tähti korraga kaadrisse saada ja paremal juhul ka Linnutee nähtavaks pildistada. Jätame igasugused kompositsioonilised nõuanded ja esiplaanide sättimised tulevikuks ja keskendume teravatele tähtedele.

Kuna öösel on pime, siis tuleks kasutusele võtta oma fotoaparaadi poolt pakutav maksimum. Alusta sellest, et leiad üles manuaalse pildirežiimi (M tähega tavaliselt tähistatud) ja talita järgnevalt:
AVA näit keera nii lahti, kui seda teha saab (KIT objektiivi puhul siis näiteks f/3,5);
ISO võiks olla 1600 ja 6400 vahel sõltuvalt sellest, kui uus või vana on kaamera – osadel mudelitel ei saagi seda nii kõrgeks keerata, osadel tuleb aga kole digimüra pilti rikkuma;
SÄRI peaks üldjuhul olema vahemikus 15-30 sekundit, kuid arvesse tuleb võtta, et mida suurem on objektiivi fookuskaugus, seda kiiremini salvestub liikuv tähistaevas „triibuks“. Igal juhul soovitan proovida erinevaid säriaegu, et leida parim tulemus. Järgmiseks vali pildistamise aegvõtteks 2 sekundit (kui kasutad eraldi distantspäästikut, siis loomulikult ei ole see vajalik). Aegvõtte mõte on selles, et päästikule vajutamine ei liigutaks kaamerat ning ei keeraks tulemust kihva.

- REKLAAM -

Edasi liigume objektiivi kallale. Parim on tähtede pildistamiseks valgusjõuline lainurkobjektiiv, selle puudumisel aga kasuta nii avara vaatega objektiivi, mis parasjagu kotis olemas on. Kui võtame näiteks klassikalise ja levinud „fotoaparaat + KIT objektiiv“ komplekti, siis keera zoom 18mm peale. Lülita objektiiv manuaalsele teravustamisele ja lülita kindlasti välja stabilisaator.

Oled õnnelik, kui objektiivil on väike nö aknake, kust näeb teravustamise kaugust (distance scale). Sellisel juhul on asi lihtne – õues olles keerad lihtsalt lõpmatuse märgile ∞. Siiski-siiski, paljudel objektiividel on lõpmatus märgitud skaala peal temperatuurimuutuste tõttu vahemikuna. Sellisel juhul kontrolli enne pimedasse metsa minekut mõne kaugel asuva objekti peal autofookuse abil ära, kuhu objektiiv lõpmatuse täpselt ekraanil sätib ja jäta see koht mikromeetri täpsusega meelde.

Ekraanita STM-tüüpi jms objektiividega tasub võimalusel manuaalrõnga lõpmatuse asend vildikaga ära markeerida, teine suhteliselt kindel moodus on kaamera live-view režiimis teha 10x suurendus ning käsitsi tähed „teravaks keerata“.
Teatud tüüpi kaamerate – objektiividega aga ei aita muu, kui fikseerida päeval autofookusega lõpmatus ära ja teipida lihtsalt teravustamisrõngas öiseks manuaalrežiimis pildistamiseks kinni. Tundub koomiline ja tüütu, aga võib juhtuda, et ilma ei saagi öösel teravat pilti, sest kaamera ei suuda pimedas kuhugi teravustada ja foto jääbki tegemata või tuleb udune.


Lisaks on pika säriajaga soovitatav pildistada statiivilt, kui aga seda ei ole, siis ole loov ja aseta kaamera kuhugi suurele kivile või kännule. Kasutada saab ka autokatust ja muid kuivi ning stabiilseid kohti, millele kaamera sedasi asetada, et see maha ei kukuks, kuid samas saaks pildi ära teha nii, et midagi ebavajalikku objektiivile ette ei jääks.
Natuke ka võttekohast. Kuldreegel on, et mida kaugemal linnadest ja muust valgusreostusest, seda parema tulemuse saab. Selleks on internetiavarustes olemas ka erinevad kaardid ja äpid. Kahjuks ei ole meil kõigil aga autot ja aega, et väga kaugele südaöösel kondama minna, teinekord jääb ka julgusest puudu, et kottpimedas üksi uidata.
Sel juhul proovi leida selline koht, et otseselt ükski lamp sulle kaadrisse ei paistaks ja katseta erinevate eelnimetatud võtetega, et asi oleks lõpuks „käpas“. Kui hiljem saabub võimalus juba kuhugi öisesse metsa, rabasse või mujale pimedusse pildistama minna, siis ei jää vähemalt oskuste puuduse tõttu pilt tegemata. Kui aga plaanidki linnalähedasi tähistaeva pilte teha, keera ennast seljaga linna poole, et vältida
linnakuma.

Lõpetuseks. Muretse endale kindlasti korralik taskulamp. Jah, uutel telefonidel on lambid, aga nendega saab ainult oma fotokaamera sätteid vaadata, mitte pimeduses liikuda. Eriti mugavad on pealambid. Kui otsustad kuskile kaugemale minna ja koht ei ole tuttav, siis ole ettevaatlik, mõtle hoolega kuhu astud ja lähed, sest pimedas on kõik teisiti ja õnnetused on kerged juhtuma. Eriti rabas, kus mätta all võib pesitseda hukutav laugas.
Head alustamist või edasist pusimist tähtede pildistamisel. Pime aeg on ees, saad rahus katsetada. Kui sul on küsimusi konkreetse artikli kohta, siis võid julgelt meile kirjutada aadressil [email protected].

- REKLAAM -