Nutitelefoniga pildistamine on väga mugav, kuid sellel on ka oma varjuküljed.
Näiteks väljas ereda päikese käes ei saa alati hästi aru, kas ekaanil olev pilt on õige heleduse- tumedusega, kas horisont on otse või jääb kaadrisse midagi ebavajalikku.
Valisin välja ühe oma suvalises soojamaa rannas tehtud pildi. Sisuliselt täiesti mõttetu pilt, kindlasti on paljudel sarnaseid ülesvõtteid oma telefonis või arhiivis üksjagu.
Mida siis teha? Üks võimalus on hakata mängima erinevate formaatidega ja lõigata pilti. Ega ma pole ise ka lõpuni kindel, kui palju tulemus parem sai, kuid ehk annab see pisut mõtteainet ja innustust foto töötlemiseks.
Selliste piltide puhul on esmane asi, et horisont peab olema absoluutselt otse – kui paned kasvõi pisut viltuse horisondiga merepildi üles, siis saad foorumis kohe noomida ja seda ka asja eest, sest inimene on harjunud silmapiiri nägema täpselt horisontaalsena.
Vasakule serva on jäänud ka inimene, keda ma pildistades lihtsalt ei märganud ning paar peanuppu on veel vees, aga nemad enam niipalju ei häiri.
Nagu näete, siis lõikasin mitu pilti 16:9 külgsuhtele, mis on parim formaat blogi avapildiks, sest sellisena kuvatakse ka lingitud foto Facebookis üks-ühele. Kui oma blogipostitus ja avapilt üles panna mõnes muus formaadis, siis see lõigatakse FB poolt ära ning oluline osa pildist võib kaduma minna.
Lõigatud fotodel on horisont mitmes eri kohas ja alati võiks jälgida, et see ei oleks päris pildi keskel, sest siis poolitab see justkui foto kaheks ning tulemus ei pruugi olla kõige parem.
Milline neist kolmest parim on, jääb igaühe enda otsustada, kuid mina valiksin vist selle, kus liivariba, meri ja taevas on kõik enam-vähem võrdse suurusega.
Ruudukujulisel formaadil on palju taevast, sinna saab näiteks paigutada mõne teksti või logo, mis ei peagi olema väga tugeva ja rasvase suurusega. Kui kiri on segasel sigrimigri taustal, siis see ei eristu ning peab olema suur ja tugeva tekstiga.
Samas saab ruudukujulisest pildist lõigata hiljem kas portree- või panoraamformaati. Nutitelefoniga võetud pildile on Snapseedis väga lihtne lisada ka teksti. Tööriistades on olemas „T-tähe“ ikoon, millega saab kirjutada erinevate suuruste ja värvidega tekste pildile. Väga mugav on teha sedasi näiteks oma sünnipäevakutset, lisades pildile vajalikku infot.
Snapseed on tasuta töötlemisäpp, mis sobib nii Andoidile kui iPhonele ning on üks paremaid, mis on nutifotograafidele saadaval.
Nutifotograafid on sotsialmeedias aktiivsed fotode jagajad ning Instagramis mõjub püstine või ruudukujuline foto paremini, sest nad kuvatakse palju suuremalt kui horisontaalne pilt. Seega saab suurem pilt enamasti ka rohkem tähelepanu, iseasi, kas püstine pilt alati jälle sobib kõige paremini soovitud vaate edastamiseks. Soovitan pildistada nii maastiku- kui portreeformaadis ja hiljem saate teha õige valiku vastavalt sellele, kus ja kuidas pilti või postitust üldse kasutatakse.
Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.