Peale pildi tegemist on samas nutiseadmes võimalik teha nii elementaarne kui ka põhjalikum fototöötlus. Siinkohal soovitan kasutada Snapseed rakendust, kuna see on üks võimekamaid vabavaralisi programme, mis saadaval nii iOS kui Android operatsioonisüsteemiga seadmetele.

Pea iga foto tahab mingil määral töötlemist – väga harva saab pildi, kus pole tarvis muuta kontrasti, värviküllastust või heledust-tumedust ning kadreerimist.

Järgnevad näited fotode töötlemisest ei ole absoluutne tõde ühestki vaatenurgast vaadates. Pigem on need illustreerimaks seda, kuidas on võimalik fotode järeltöötlusele läheneda.

- REKLAAM -

Tegelikult on olemas fototöötluse järjekord ehk mida on mõistlikum teha eelisjärjekorras, mida hiljem.
Esimese sammuna sea õigeks pildi heledus-tumedus. Peale seda on parim korrigeerida värvitasakaalu ehk valgetasakaalu – vastavalt vajadusele soojemaks või külmemaks. Peale seda reguleeri juba foto kontrastsust.

Viimases fototöötluse sammus saad tegeleda foto kadreerimisega – lõigates näiteks ülearused ääred maha ning vajadusel korrigeeri ka perspektiivimoonutused nagu viltused seinad jms – viimast just eriti hoonete vms puhul. Kõige lõpus, viimase asjana, võid ette võtta eelseadistatud filtrite lisamise või lisada värviküllastust – saturation.

Pea meeles, et nutitelefoni ja tahvelarvuti ekraan on palju kirkam ja särtsakam kui tavaline matt arvutiekraan. Sellega on soovituslik arvestada – kui postitate pildi Facebooki, siis selle süsteemid ja faili kokkupakkimine söövad pildi kvaliteedi ära. Et pilti oleks ka Facebookis ilus vaadata, peab foto olema heledam, suurema kontrasti ning värviküllastusega.

Enamasti vajavad kõik pildid hiljem mingil määral lõikamist, kuna telefoni väikesel ekraanil ei saa alati ideaalselt näha ja momendi tabamisega on kiire. Kuidas siis pilti paremini kadreerida, et ka hiljem oleks mugavam lõigata? Väga lihtne, jäta pildistamisel kaadri servadesse pisut ruumi, siis saad hiljem kompositsiooni ning kadreeringut soovi korral muuta.

Vasakpoolsel pildil on tüüpiline Eesti ilm. Paremal pool on aga Snapseed filtrite alt läbi käinud foto – lisaks retrohõngulisele seepia-toonile on fotos olemas soojus.

Foto: Jaak Nilson
Foto: Jaak Nilson

 

 

 

 

 

 

 

 

Selliste filtrite lisamine ongi eriti mõistlik siis, kui puudub konkreetne ilus valgus – taevas on näiteks valge-hall ning sinine värv puudub täielikult. Pildistada tuleb aga alati nullseadetega ehk mitte ühtegi filtrit lisades. Seega saata originaalfaili, mida on hiljem järeltöötluse käigus võimalik ka filtrite abil tuunida. Kui aga pildistate ikka mõne ekstra filtri abil, siis pole sageli hiljem võimalik klassikalist pilti saada.
Ma ei õpeta, kuidas oleks ainuõige viis pildistada või pildile järeltöötlust teha, vaid püüan pildistaja mõtted liikuma panna.

Samas on hea soovitus see, et kui pildistada halli ja värvitu ilmaga, siis tehke värvilisest pildist must-valge pilt. See annab fotole sügavust juurde.

Snapseed pole ainuke hea rakendus, kuid enamus on siiski üksmeelel, et see on üks parimaid.

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.

Suurepärane ja soodne võimalus distantsõppeks praegusel kodukarantiini ajastul!

- REKLAAM -