Vahel tekib tunne, et pildistamise ideed said lihtsalt otsa. Kõik on pahasti ja valesti, paljusid asju juba oleks nagu proovinud, korrata neid ei tahaks, aga ometi võiks fotokätt soojas hoida. Ilm ka sakib täiega. Ühesõnaga loomekriis laiutab üle aju ja produtseerib igasugust jama, miks mitte pilti teha.
Paljud fototehnikad on keerulised, nende läbiviimiseks on vaja rohkelt varustust ja aega ning tihtipeale just see bloki ette panebki. Ometigi saab sageli läbi ajada oluliselt lihtsamalt.
Alljärgnevalt toon välja mõned lihtsad nipid, mida ja kuidas pildistada, kui mõõnaaeg on haripunktis ja ideede hulk ümmarguses nullis.
Peegeldused
See on igati loominguline fototehnika, mida on lihtne õppida ja mis omakorda on päris populaarne. Peamine ülesanne on alustuseks leida peegeldav pind – tasane vesi, klaas, marmor või isegi tavaline peegel. Kõik töötavad hästi. Praegusel aastaajal, kus on palju vihma ja lund alla sadamas, leiate üsna kergelt kasvõi mõne veelombi. Suhteliselt madal võttenurk peegeldava pinna kohalt võimaldab püüda huvitavamaid struktuure ja mustreid, kui silmade kõrguselt.
Siluetid
Peamine ülesanne on leida sobiv valgusallikas ja selle taustal pildistada lähemal asuvaid objekte, sobivad nii klassikaline päikeseloojang/tõus kui ka tehislikud valgusallikad, nagu näiteks linna- või autotuled. Piisavalt kiire säriajaga võlute välja tausta värvid ja esiplaanile jäävad mustade kontuuridega objektid.
Kordused
Mida rohkem vaeva näha pildistatava leidmisel, seda huvitavam tulemus tavaliselt on. Korduste leidmise võimalusi on nii looduses kui ka keset tavalist linna. Toon lihtsad näited – telliskivisein oma eripäradega või tänavalaternate jada piki teeserva jne. Sarnaseid mustreid tegelikult leiab päris palju, kui neid teadlikult otsida. Lihtsalt sageli me ei märka neid, sammudes neist suure hooga mööda.
Murdumine/refraktsioon
Sobilik katsetamiseks nii algajatele kui ka juba kogenud piltnikule. Hea oleks soetada endale klaaskuul, mis ei maksa üldse hingehinda. Silmitseda läbi selle maailma on väga põnev ja omanäoline – perspektiivid ja vaated on täitsa teistmoodi. Kui raha ei raatsi kulutada, siis ajab ka tavaline veepiisk asja ilusasti ära. Natuke tuleb vaeva näha sobiliku leidmisega ja ongi teil “tagurpidi lääts” olemas.
Kontrastsus
Erinevate poolte rõhutamine, tume vs hele, looduslik vs tööstuslik jne. Selliste polaarsuste leidmine ja pildile püüdmine võiks olla mõni päev teil peamiseks kandvaks ideeks. Pikemalt juba järgnevas artiklis: 78. Mis imeloom on kontseptuaalne kontrast ja kuidas seda kasutada? – Fotojutud
Raamimine
Maailm on täis raame, alates piltidest seinal kuni aknaraamideni. Neid kasutada oma pildistava sisu ümbritsemisel on tänuväärt idee. Raam tekitab pildile mõnusa sügavuse ja loob huvitava perspektiivi. Hea lihtne tehnika, aga vahel vajab kompositsioon läbimõtlemist.
Kaasavedamine/panning
Tehnika hõlmab endas objekti jälitamist kaameraga selle liikumise ajal ja aeglasema säriaja kasutamisel saate mõnusa hägusa tausta, misläbi tõstate pildi dünaamilisust. Olgu pildistatavaks kihutav auto või rahulikus tempos kulgev jalgrattur, modellideks sobivad nad mõlemad kenasti.
Võttenurga muutmine
Sellest on varasemalt korduvalt kirjutatud, aga ikka tasub meeles pidada, et kõige huvitavamad tegevused, mida jäädvustada, ei toimu alati silmade kõrgusel. Seega tasub vahel pilk allapoole suunata või vastupidiselt üles tõsta. Nii mõnigi huvitav kaader sünnib just tänu võttenurga muutmisele. Kui kuskil seisma jääte, siis ajage korraks pea kuklasse. Äkki jääb seekord miskit lahedat silma ja tasub jäädvustamist?
Kokkuvõtlikult võiks öelda, et erinevaid loomingulisi tehnikavõtteid tasub vahel teadlikult kasutada, sest oleme ju me kõik oma harjumuste ohvrid. Aga vahel mugavustsoonist välja astuda ja püüda midagi tavatut ja teistmoodi märgata on lahe elamus, mis lööb jälle mõtted paika ja paneb loomingu uuesti voolama!