Ega ilmaasjata ei öelda, et inimene võib vaadata lõputult voolavat vett või põlevat tuld. Tule moodustatud kujundid ei kordu kunagi, iga sekund toob uue leegi ja isepärase kujuga mustrid. Millal siis veel tuld pildistada, kui mitte jaanilaupäeval?

Tee plaan

Jaanitule pildistamist tuleks korralikult ette planeerida. Planeeritud pildistamine tähendab, et alustuseks sa tead, kuhu ja millal pildistatav lõke tehakse ning kui suur saab see olema. Enne pildistamist saad paika sättida võimalikud võttenurgad ja arvestada erinevate ilmastikuoludega. Süütamise aja välja uurimisel saad planeerida ka pildistamise valgust, lisaks tasub hinnata inimeste orienteeruva asukoha järgi taustaplaani. Kellel tahtmine kindlapeale välja minna, saab isegi vajadusel mõne haluga proovilõkke teha.

- REKLAAM -

Ohutuse tagamine

Esimene ja kõige olulisem asi jaanitule pildistamisel on ohutus! Tuli on kuum, kiire ja ettearvamatu. Palun mõtle enne põhjalikult läbi, kas kõik on ohutu. Samuti on vajalik kustutusvahendi olemasolu. Avalikel üritustel on need muidugi olemas.

Kaamera seadistamine

Kui kõik eelnev on korras, siis tuleks arvestada oma kaamera võimalustega ja kasutada maksimaalselt palju manuaalseid seadeid. Sellisel juhul saab pildistaja paremini jõuda oma planeeritud pildini. Kuna tuleleek on salakavala iseloomu ja kujuga, siis ei pruugi kaamera automaatsed särimõõtmised ja fookuspunktid toimida just nii, nagu ollakse harjunud maastiku- või linnafotograafia puhul.

Pildistamise aeg

Tuld oleks kõige parem pildistada vahetult peale loojangut või enne päikesetõusu. Siis on ümbritsev valgus täpselt paras ja loomuliku tule saab paremini kaadrisse. Muidugi ei tähenda see, et muul ajal tule pildistamine kuidagi vale oleks, aga keskkond on pirtsakam ja muudab fotograafi töö raskemaks.

Vali sobiv säriaeg

Nagu viidatud, siis voolava vee ja elava tule mõju on inimeste meeltele sarnased. Tegelikult on ka nende pildistamistehnikad sarnased. Kui soovid pehmet ja voogavat jaanituld pildile, siis tuleb leida statiiv või mõni muu kindel pind, kuhu kaamera toetada ning pildistada mitme sekundilise säriajaga. ISO tuleb kõige madalamaks ja objektiiviava võimalikult väikseks keerata – nii joonistub leek pildile ühtlasemalt. Päevasel ajal tulevad pikema säriaja saamiseks erinevad vidinad appi, säri pikendamiseks on mõistlik kasutada näiteks erinevad hallfiltreid.

Samuti on pika säriajaga hea võimalus pildile tuua omapära sellega, et jaanitule lähedal istuvad inimesed jäävad pildile, kuid kiiresti ümber tule jooksvad lapsed mitte.

Kasulik nipp – tuule suund

Oluline on jälgida tuule suunda. Silmaga vaadates ei pruugi seda märgata, kuid pikema säriga pildistamisel võib hiljem jaanituli päris viltu olla. See ei ole sugugi halb, pigem saab seda väga hästi kasutada kompositsiooni sättimisel, kuid selleks ongi oluline ette teada, kuhu poole leek hoidma hakkab.

Objektiivi valik

Üks väga huvitavaid tule pildistamise viise on pikema fookuskaugusega objektiiviga detailide otsimine. Nagu mainitud, siis iga leek on kordumatu ja neid jahtides võib saada väga huvitavaid kujundeid, igasugustest draakonitest, tontidest kuni ingliteni välja. Selleks ei lähe eriti palju muid oskusi vaja, kui head kiiret kaamerat, mahukat mälukaarti ja kannatust. Tulebki lihtsalt klõpsida seni leekide erinevaid moodustisi ja vorme, kuniks see õige ja kordumatu õnnestub kinni püüda. Selliste piltide puhul on vajalik kindlasti kiire säriaeg. Kadreerimise üle sel juhul liigselt muretsema ei peaks, sest hilisema töötluse ajal on võimalik õige koht välja lõigata ja paika keerata. Kindlasti ei tasu kõiki ebaõnnestunud leegipilte kohe ära kustutada. Tegu on väärt materjaliga tulevikuks. Neid saab kasutada mõne teise pildi juures tausta loomiseks või muudes töötlusvõtetes.

Lainurkobjektiiviga saab aga haarata pildile kogu jaanitule ja seda ümbritseva keskkonna. Siin aga tuletan meelde uuesti ohutust – tihti soovitakse tuld just esiplaanile ja selleks minnakse leekidele liiga lähedale. Liigne kuumus ei ole kasulik fotoaparaadile ja on ohtlik iseendale. Iseäranis ettevaatlik tasub olla, kui pits jaanijulgust on juba hinge all, sest joobes inimene ei hinda riske alati eriti adekvaatselt.

Jaanipäevast pildiloo tegemine

Pildile sisu ja loo andmine on tule pildistamisel kõige põnevam väljakutse. Kindlasti tasuks ära kasutada jaanituld kui valgusallikat. Milliseid varje see jätab ja kuhu suunas valgus peegeldub? Tuli võib olla ka taustaks või hoopis filtriks, sest pildistada saab ka läbi tule. Jaanitule ümber on alati erinevaid inimesi, ka portree saab olla suurepärane lugu, eriti kui jaanituli näiteks inimese prillidelt peegeldusena paistab.

Peagi süüdatakse üle terve maa tuhanded lõkked. Kasutage seda põnevat aega enamaks, kui lihtsalt klõpsuks. Jaanitulest saab teha põnevaid ja läbimõeldud pilte. Kellel on droonid, saavad ka vahel ka mitu lõket korraga kaadrisse püüda. Kellel aga kaamerat pole ning on sunnitud pildistama telefoniga, siis on abiks pildi kompositsioonile suurema rõhu panek. Alati ei ole võimalik erinevaid seadeid muuta, muuta saab aga vaatenurka ja see pole üldse keeruline!

Head pildistamist!

 

- REKLAAM -