1. Tee alati telefoni objektiiv enne pildistamist puhtaks.

2. Telefonikaamera eraldusvõime (resolution) olgu maksimumi peale seatud.

3. Säti kaamera seaded nulli. Kui kasutad pro režiimi, siis ISO pane võimalikult madal, samas tekib sellega pildi „ära väristamise“ oht. Ära kasuta filtreid pildistamisel.

- REKLAAM -

4. Kompositsioon. Mõtle läbi, mida soovid pildistada, üleliigseid asju pole pildile tarvis.
Jälgi, et taust oleks pildile sobilik või toetaks esiplaani. Vaata, et olulised asjad oleksid kompositsiooni mõttes kolmandiku peal. Maastikul oleks selleks näiteks horisont, portree puhul näiteks silmad.

5. Kui pildistad telefoni põhiobjektiivi või ülilainurgaga lähedalt, siis tulevad moonutused, mis on just inimeste puhul märgatavad. Portree puhul kasuta portreeržiimi, see teeb tausta pisut udusemaks ning inimene tuleb paremini esile. Inimese pildistamiseks võiks kasutada ka optilist teleobjektiivi, kui see telefonikaameral olemas on.

6. Teravusta inimesele või pildil olevale olulisele objektile. Jäta pildi äärtesse ruumi ehk õhku, pärast saad järeltöötluse käigus pilti lõigata.

7. Jälgi, et valgus langeks objektile sinu tagant või vähemalt külje pealt. Vastu valgust pildistamine nõuab rohkem oskusi. Õhtu-ja hommikuvalgus loob pildile hoopis teise meeleolu kui keskpäevane. Sageli tuleb parim mahe valgus läbi pilvede. Jälgi, et inimestele langev valgus oleks ühtlane ja ei oleks teravaid varjusid. Vajadusel paiguta inimene teise kohta.

8. Pildista erinevate nurkade alt, nii madalalt kui ka kõrgelt. Pildista palju. Kui liigud ka edasi-tagasi, siis muutub esiplaanil olevate inimeste või asjade suhe-proportsioon ka taustal oleva suhtes. Sammuke kõrvale, üles-alla liikumine või tagasi astumine aitab teinekord taustal oleva prügikasti või mõne muu segava detaili esiplaanil oleva objekti taha peita.

9. Tee järeltöötlust. Korrigeeri heledust-tumedust, kontrastust, värviküllastust. Lõika pilt sobivaks.

10. Kõige lõpus kasuta erinevaid äppe, kui soovi on. Osad äpid muudavad pildi heledamaks, näiteks kui lisad valgusefekte või värviküllastust (saturation), osad teevad muid vigureid, erinevaid filtreid on igale maitsele.

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.

Suurepärane ja soodne võimalus distantsõppeks praegusel kodukarantiini ajastul!

Foto: Jaak Nilson
- REKLAAM -