Ma ei hakka välja tooma mitte ühtegi konkreetset telefonitootjat. See on lõputu vaidlus, milline kaamera on parim. Parimat sageli ei olegi ja lisaks seab piirid ka rahakott. Väga palju sõltub sellest, mida soovitakse pildistada.

Kindlasti tasub valida mitme objektiiviga telefon, et kasutada oleks nii optiline ülilainurk- kui teleobjektiiv.

Optiline teleobjektiiv on oluline, sest siis tuuakse objekt pildistajale tõesti lähemale. Digisuumi puhul lõigatakse olemasoleval fotol nö servad maha, pilti suurendatakse elektrooniliselt ja jääb mulje, et saite objektile lähemale, kvaliteet aga langeb.

- REKLAAM -

Uuematel telefonidel võib kasutada ka ülilainurga ja teleobjektiivi puhul mõõdukal moel ka digisuumi, kuid sellega ei maksa liialdada. Parima selguse saate ise katsetades.

Mõistlik oleks tõmmata pildid arvutisse ja suurel ekraanil 100% suurenduse all mõnes pilditöötlusprogrammis fotosid võrrelda. Telefoni ekraanil ei saa asjast selget ülevaadet.

Foto: Jaak Nilson
TÜ peahoone, pildistatud öörežiimis. Pilt tehti 5 sekundi jooksul ja sel ajal peab seade väga kindlalt käes olema.

Nutifotograafias on segi aetud üks oluline asi – teleobjektiivi mõiste. Kõikide telefonide põhikaamera on ca 28 mm lainurkobjektiiv, seda siis 35 millimeetrise täiskaaderkaamera ekvivalendina. Kui nüüd telefonil on kahekordne optiline objektiiv, siis on tulemuseks 56 mm, kuid see on sisuliselt normaalobjektiiv. Teleobjektiivi „pikkus“ algab siiski vähemalt 80 mm juurest, seega võiks kaameral olla kolmekordne suurendus, et see oleks tõesti juba teleobjektiiv. Tegelikult on 80-100 mm vahemik portreeobjektiiv ning sellest ülespoole on juba teleobjektiiv. Keeruline eks? Igatahes on ka juba kahekordne optiline objektiiv abiks, sest lainurk ei ole kuigi sobilik inimeste pildistamiseks.

Kuid läheme lihtsamate asjade juurde. Iga uue mudeliga lisanduvad uued fotograafilised võimalused.

Ei tasu osta kohe uusimat mudelit, võib-olla on eelmise põlvkonna tippmudel just pildistajale see õige, kuid hind on aja jooksul juba langenud.
Telefoni aku kestab esimesed 6-12 kuud enam-vähem stabiilselt, siis hakkab jõudlus langema. Ega üle kolme aasta ühte nutitelefoni ei saagi hästi pidada, sest kui isegi aku peab ja kõik töötab, siis fotograafiline võimekus suureneb uustulnukatel kiiresti. Õige oleks üks põlvkond vahele jätta, sest iga aasta tuleb uus mudel ja sageli on uuem variant nagu auto on facelift. Väline kosmeetika, kuid sisus pole suuri muutusi tehtud.

Mudeleid on sarnastel telefonidel tihti mitu. On odavam nö säästuvariant, mis on ka fotograafiliste võimaluste poolest tagasihoidlikum. Siis on keskmine versioon ning kõige kallim „pro“ mudel. Loomulikult nimetab iga ettevõte neid erinevalt.

Ise olen enamasti valinud keskmise mudeli. See on hinna, kvaliteedi ja võimaluste parim kombinatsioon. Kui võrrelda keskmist mudelit kallimaga, siis võib olla vahe ainult ekraani suuruses ja teleobjektiivi fookuskauguses ehk kui lähedale saate pildi tuua. Aga kas on mõtet selle eest maksta, jäägu juba iga pildistaja enda otsustada.

Oluline on, et seade oleks käes mugav. Kui teie käed on väikesed, siis on kobaka telefoni hoidmine ebamugav. Suvel, peamisel pildistamise ajal, liigume lühikeste pükste ja särgiväel ning ülisuur ja raske telefon on püksitaskus paras telliskivi. Naistel on kraami vedamiseks vähemalt käekott alati olemas 😊

Võiks vaadata ka aku mahtu, mida suurem see on seda parem. Kui valite keskmise või kallima otsa telefoni, siis pole tarvis oma pead vaevata muude tehniliste parameetritega nagu protsessor jms. Enamasti on need piisavad, küll aga võivad odavad telefonid olla aeglased ja kinni joosta. Oluline on, et telefonikaameral oleks kas lahtise ava efekt või siis portreerežiim. Need võimaldavad esiplaanil oleva inimese või eseme pildistamisel muuta tausta udusemaks.

Kindlasti võiks tähelepanu pöörata ka mälumahule. Kui olete usin pildistaja ja plaanite näiteks reisile minekut (kunagi tulevikus, mitte 2020. aasta kevadel) siis on see oluline. 128 GB võiks see kindlasti olla. Või siis peaks olema telefonil ka mälukaardipesa, millega saate mälu mahtu laiendada.

Kui telefonil on suurepärane fotograafiline võimekus, siis ei pruugi ta jällegi olla nii hea video jaoks ning mõni teine mudel on hoopis video jaoks parem. Jälgige, et nii video kui ka foto jaoks oleksid olemas stabilisaatorid, mis aitavad pilti paigal hoida. Pikem fookuskauguse ehk teleobjektiivi kasutamise korral tuleb iga väiksemgi värin esile ja rikub pildi. Videot ei saa üldse normaalselt teha, kui telefonis ei ole stabilisaatorit.

Ja veel, kallimal mudelil on sageli suurem ava. See on küll hea pimedas, kuid mida lahtisem ehk suurem on ava, seda pehmem võib olla pilt servadest. Portree puhul pole see tähtis, kuid maastike ning arhitektuuri korral võib see oluliseks osutuda.

Foto: Jaak Nilson
Havanna, sigariga mees. Härra oli seinale väga lähedal, kuid lahtise ava efekt võimaldab tausta uduseks muuta.

Tegin kunagi ostuotsuse keskmise klassi telefoni kasuks just seetõttu, et kallimal mudelil olid suurema ava tõttu pildi servad mitte nii teravad. Aga see oli tõesti elukutselise fotograafi tähenärimine, millel pole keskmise kasutaja jaoks ilmselt erilist tähtsust.

Nüüd on küsimus, kust leida adekvaatset infot telefonide kohta. Ajakirjanduses ilmuv pole alati piisav, sest ajakirjanikud pole fotograafid ning nad keskenduvad protsessoritele, ekraanile jms.

GSM Arena on päris hea koht, kus on põhjalikud tehnilise poole ülevaated ja pildivõrdlused.

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.

Suurepärane ja soodne võimalus distantsõppeks praegusel kodukarantiini ajastul!

 

- REKLAAM -