Mitte kõikidel pole võimalust, aega või tahtmist varjes istuda, et karusid, kotkaid ja jäälinde pildile püüda. Kirglik vabas looduses loomade pildistamine on elustiil, mis paljudele lihtsalt ei sobi. Loomapilte tahavad aga teha paljud – ega ilmaasjata kevadeti ja suviti loomaaeda minnes fotokat taskusse ei pisteta.
Antud kirjatükis räägin loomaaedades fotografeerimisest läbi isiklike kogemuste. Teema on rangelt fotograafiaalane, loomade vangistamise teemal ma sõna võtta ei taha.
On vähe fotovaldkondi, kus ma tunnen ennast enam-vähem mugavalt. Loomaaedades pildistamine on üks neist. Asi nimelt selles, et kuni koroonajamani olin ma üpriski aktiivne reisija – oli täiesti tavaline, et käisin erinevates välisriikides 5-6 korda aastas ja mingil põhjusel on mul välja kujunenud traditsioon, et kui reisisihtpunktis on loomaaed, siis sinna ma ka kaameraga lähen. Aastate jooksul olen läbi katse-eksituse meetodi õppinud loomaaedades pildistamise kohta üsna palju ja jagan neid avastusi hea meelega ka lugejatega.
Niisiis, kui oled otsustanud, et tahad loomaaias pildistada, siis on selleks kasulik mõned kindla peale nipid meelde jätta. Kui aga loomaaiad sinus tülgastust tekitavad, pane rahulikult artikkel kinni.
Kohanege üksteisega
See soovitus kõlab peaaegu totakalt, sest loomaaedades käib iga päev tuhandeid inimesi ja loomal on suvalisest kaameraga turistist üpriski ükskõik. Tegelikult on aga nii, et kui tegemist pole just flegmaatilise kilpkonnaga, kelle liikumiskiirus on niikuinii meeter tunnis, siis kümmekond minutit tulevase modelli juures rahulikult seistes võtab loomal-linnul pinged maha ja ta hakkab rahulikult omi asju ajama. Kui loom sinuga ära harjub, siis on aeg hakata jälgima tema tavapäraseid liikumistrajektoore. Tavaliselt on need piiratud ruumis väga üheülbalised, tänu millele saad rahulikult valida parima võttenurga.
Vali hoolikalt kellaaega
Kui puuri ees on pidevalt kümmekond kilkavat last ja hulk lollpäid, kes kaasa võetud kartulikrõpsudega loomi toidavad, siis on igasuguse sideme loomine lihtsalt võimatu. Seega, kui otsustad loomaaeda pildistama minna, tee seda vahetult peale loomaaia avamist või vastupidi, tunnike enne sulgemist, sest mida vähem rahvast, seda kergem on looma jälgida ja pildistamise tarvis infot koguda.
Väldi lauspäikest
Paraku pean kummutama müüdi, et päikeselisel perepäeval saab loomaaias normaalselt pildistada. Ei saa. Kui satud perega loomaaeda suvekuu keskpäeval, mil päike on kõrgel, siis naudi parem endale kallite inimestega ilusa ilmaga koos veedetud aega, osta neile jäätist, suhkruvatti ja limonaadi. Mingid varjutriibulised pildid saad ju kiiruga tehtud, aga elu on näidanud, et keegi ei viitsi oodata, millal sina lõpuks tiigri või hüääni marsruudid selgeks saad. Pigem saad kaaslastelt sugeda ja ongi päev mokas. Loomade pildistamiseks on parimad tingimused, kui taevas on muhedalt pilves – siis on ka loomad veidi aktiivsemad ning pildid tulevad mahedamate toonidega, rääkimata sellest, et pilves ilmaga ei teki inetuid varjualasid.
Vali õige võttenurk
Loomaaias pildistamine on piiratud ala tõttu teoorias lihtne, kuid praktikas päris keeruline. Kui sa tahad teha korralikku pilti, siis võttenurga valimisega läheb aega üksjagu – loomade kuudid, laes rippuvad autorehvid ja muu selline mudru võiks ju kaadrist välja jääda. Arvestades veel, et enamus loomad on trellide, klaaside või plankude taga, siis õige nurga valimisele võib kuluda päris palju aega ja just sellepärast ongi vaja enne looma liikumisharjumised endale selgeks teha, vastasel juhul võidki pilti tegema jääda.
Polarisatsioonifilter
Mõnel on see olemas, mõnel mitte. Loomaaias on see aga äärmiselt tänuväärne abivahend. Alati ei ole ilm pilves ja loomade karvkate hakkab päikese käes üpriski inetult peegelduma, sama lugu on turvaklaaside ja veesilmadega. Üks lihtne klaasitükk objektiivi ees võib päästa pildi. Nii et kui sul filter olemas on, võta see loomaaeda alati kaasa.
Lahtine ava ja kiire säriaeg
Loomad ja linnud on kiired. Kasuta ära kõik tehnilised trikid, et säriaeg võimalikult lühike oleks. Kui pead ISO väärtust tõstma, siis tee seda südamerahuga, väike müra ei tee pildile midagi, udune loom aga ei kõlba vaadata. Lahtisel aval on lisaks säriaja lühendamisele ka teine oluline funktsioon – mida õhem on teravussügavus (DOF), seda suurema tõenäosusega saad läbi trellide pildistada nii, et need peale ei jää ning lisaks jääb tagaplaan uduseks. Viimane annab võimaluse rohkemaid võttenurki kasutada, sest piisavalt pehme tausta korral pole tehiselemendid enam pildil ära tuntavad. Kui hakkad vilumust omandama, võid tasapisi ava väiksemaks keerama hakata, et terve loom ilusti teravaks saada.
Läbi trellide pildistamisel kasuta teletoru
Kui trellide jäädvustamine pole teadlik soov (vt näidist), siis pildista looma läbi trellide hetkel, kui ta on neist võimalikult kaugel. Kasuta pigem pikema fookuskaugusega teleobjektiivi, mine ka ise puurist eemale ja fokusseeri loomale. Nagu ikka elusloodusega, sihi silmi, kui sa just meelega näiteks alligaatori hambaid pildistada ei kavatse (vt näidist). Kui ava on piisavalt lahtine, siis läheb teravussügavus nii õhukeseks, et peale jääb küll loom, aga mitte trellid ega tihtipeale inetuvõitu taust, lisaks on vaatenurk märksa kitsam ja kõrval asuv risu jääb erinevalt lainurgaga pildistades kaadrist välja.
Võta alati kaasa päikesevarjuk
Tavaliselt pole seda vaja mitte päikese, vaid peegelduste jaoks. Kui pildistad läbi klaasi, kusjuures polegi vahet, kas keskkond asub sise- või välisruumides, siis keera varjuk ette ning suru vastu klaasi. Selle nipiga kaotad kõik klaasi peegeldused ära ja kui tegu pole just lainurgaga, siis polegi enam suurt vahet, millist ava kasutad – kadunud on nii peegeldused kui klaasil koletsevad sõrmejäljed. Kui varjuki ääred on kaarjad, siis teibi eelistatult musta värvi isoleerpaelaga kaared nn siledaks, et varjuki kaarte kaudu valgus turvaklaasi ja objektiivi vahele sillerdama ei pääseks. Eriti tõhus on see akvaariumite ja terraariumite puhul.
Austa ja täna loomi
Ära unusta, et sa oled ostnud pileti vanglasse. Mitte ükski loom pole sinna vabatahtlikult läinud ja nende närvikava pole alati just päris korras. Parema pildi saamiseks loomade õrritamine ja ärritamine jätab hiljem hinge augu, ära tee seda endale ega loomale. Mina näiteks tänan alati looma, kui olen temast hea kaadri saanud. Muidugi ei saa ta sellest aru, aga mina saan – tänu on vähim, mida saad välja näidata, kui oled teise elusolendi vabaduse hinnaga enda albumisse kena kaadri juurde saanud.