Aastavahetus ja ilutulestik käivad ikka käsikäes. Anname omalt poolt veel viimased nipid, kuidas ilutulestikku paremini pildile püüda. Algaja fotohuviline peaks nende abil oma esimesed saluudifotod kenasti kätte saama ja ehk leiab ka edasijõudnu midagi meeldetuletuseks.

1. Vali õige koht

Kuna ilutulestiku aeg on üldiselt teada – kesköö paiku – siis käi ja vaata juba päeval omale hea pildikoht valmis. Kindlasti pole sa ainus, kes ilutulestikku vaatama läheb. Seega ole kohal varakult, et oma valmisvaadatud pildikohale saada. Jälgi ka, et koht oleks ohutu.

ISO100, ava f8, säriaeg 13 sekundit.
Foto: Jan Lepamaa

2. Kasuta statiivi

Kuna pimedas pildistades on säriajad pikad, siis statiiv on hea ilutulestikupildi saamiseks hädavajalik. Kui sul statiivi pole, siis kasuta kaamera toestamiseks näiteks mõnda posti või kivi vms käepärast. Oluline on, et kaamera püsiks kogu särituse aja liikumatu.

- REKLAAM -

3. Kaamera seaded paika

Üks olulisemaid asju ilutulestiku pildistamise juures.

Kui sul on selline kaamera, millel on spetsiaalne ilutulestiku pildistamise programm, siis võid seda kasutada. Kui sellist programmi pole, siis kasuta manuaalset programmi (M).

Kui kaameral on välk, siis vaata, et see oleks välja lülitatud.

ISO keera võimalikult väikeseks (näiteks 100). Ava võiks olla vahemikus f/4 – f/11.

Säriaeg võib olla paarist sekundist mõnekümne sekundini. Kõik oleneb, kas soovid vaid ühte raketti pildile saada või püüda kaadrisse tervet saluudisadu. Seega pead pisut ise katsetama.

Kindlasti pildista võimalusel RAW-formaadis. Nii saad hilisemal järeltöötlusel pilti „tuunida“ rohkem, sest üle- ja alasärialasid kipub suure kontrastsuse tõttu palju tulema.

4. Objektiivi seaded paika

Kuna pildistad statiivilt, siis objektiivi värinastabilisaator lülita välja. Samuti lülita välja automaatfookus. Teravus säti paika käsitsi.

Et pimedas teravus täpselt paika saada, on vaja pisut tunda oma objektiivi eripärasid. Kuna üldjuhul on ilutulestik kaugemal, siis peaks objektiivi teravustama lõpmatusse. Paljudel objektiividel on see skaalal eraldi tähistatud. Sättige selle järgi teravus paika ja tehke testpilt ning vaadake, kas on kõik nii nagu soovisite. Kui ei, siis korrigeerige kuni kõik paigas.

Kui fookus pole paigas, on tulemuseks selline pilt. Kui see ongi taotluslik, siis pole hullu, kui aga soovisite saada teravat pilti, siis peate fookuse uuesti üle vaatama.
Foto: Janek Laanemäe

Teine – ja ilmselt paljude jaoks lihtsam moodus – on teravustamisel kasutada kaamera “Live view”- režiimi. Lülitage ekraan sisse, sättige kaader paika ja suumige 10-kordsele suurendusele. Nii on juba lihtsam mõne eemal oleva valgustatud objekti abil objektiivi teravus paika sättida.

5. Kasuta distantspäästikut

Et kaamera pildistamise hetkel ei liiguks, kasuta kas juhtmega või juhtmevaba päästikut. Võid sättida ka kaamera iseavaja näiteks 2-sekundilise viivituse peale. Nii võib aga juhtuda, et foto algusaja maha magad. Seega kindlam on siiski distantspäästikut kasutada.

6. Tee palju pilte

Katseta erinevaid seadeid ja tulista! Kui raketid lendama hakkavad, siis ole kiire ja vaata, milline tulemus kõige parem on. Jälgi ka kompositsiooni ja esi- ning tagaplaani.

7.      Ära unusta oma turvalisust

Suures pildistamistuhinas ära unusta ennast ja kaota taju ümbritseva suhtes. Jälgi, et keegi su fotokraami pihta ei pane või et sa ise liiga uljaks ei muutu ning rakettidele liiga lähedale ei satu.

Head uut aastata ja palju ilusaid ilutulestikupilte!

- REKLAAM -