Kui esimesed objektiivid ammenduma hakkavad, isutab enamustel fotograafidel uue järgi. Ikka tahetakse ju proovida uusi ning huvitavaid asju ja esimene fototehnika up-grade ongi tavaliselt just uue toru soetamine.

Uue fotovarustuse ostmisel on alati kõige raskem leida selgust, millised objektiivid sellega koos hankida. Tihti minnakse lihtsama vastupanu teed ja soetatakse suhteliselt nirud saab-teha-kõike-aga-ei-kõlba-mitte-millekski objektiivid, mis väga kiirelt moraalses mõttes ära kuluvad. Küll ei saa nendega nirudes valgusoludes pilti teha, küll on fookuskaugus vale, küll puudub stabilisaator jnejne, kuni sinnamaale välja, et tee või tina, objektiiv on lihtsalt pehme joonisega ja ilusad nõelteravad fotod jäävad kaugeks unistuseks.

Hakkame aga otsast pihta.

- REKLAAM -

Eesmärk.

Kui plaan pole lihtsalt olemasolevat objektiivi välja vahetada teravama ja valgusjõulisema vastu, siis loomulikult tuleb endale eesmärk lahti mõtestada. Kui soovid linde-loomi pildistada, tuleb otsida teleobjektiive, mutukate-putukate jahtimisel on vajalik makroobjektiiv, maastikufotograafia jaoks on vaja lainurkobjektiivi jne. Enne kui raha hakkad kulutama, tee endale väga täpselt selgeks, milleks sul uut objektiivi vaja on ja kas hakkad ka seda reaalselt kasutama. Niisama erinevate torude kokku kuhjamine on väga kulukas ja otse öeldes mõttetu tegevus.

Foto: Pixabay

Enne rendi, siis osta.

Nii lihtne ongi. Objektiivid on kallid. Kui oled meelepärase välja valinud, rendi see endale päevaks-paariks ja veendu, et see vastab sinu ootustele. Kui ei vasta, oled just hunniku raha kokku hoidnud!

Eelarve.

Inimestel on väga erinevad võimalused raha kulutamiseks. Kogemustega fotograafidel on sellele probleemile omanäoline, aga väga praktiline lähenemisviis – omada võimalikult vähe, aga võimalikult kvaliteetseid objektiive. Teisisõnu – ärge ostke liiga palju, ärge ostke üle oma võimete, aga kui ostate, ostke hea asi. Silmas peaks pidama ka suuremat pilti. Mis on lähituleviku perspektiiv ja kas ka sinu potentsiaalne järgmine ost mahub eelarvesse?

Kaamera sensori suurus.

Enamik tootjaid pakuvad oma toodangut nii pool- kui täiskaader versioonidena. See teeb sobiliku objektiivi ostmise veidi keerulisemaks. Oletagem, et teil on poolkaader kaamera, aga kuskil ajusopis terendab mõte, et kunagi võiks üle kolida täiskaadrile. Kas siis praegu investeeriks pigem sellisesse klaasi, mis sobib ideaalselt käigusoleva kaameraga või leiaks lisaraha ja mõtleks tuleviku peale? Aga äkki paari aasta pärast enam nii väga see hobi ei huvitagi? Kaaluge kõiki plusse ja miinuseid, tehke otsus tänaste vajaduste järgi, kuid arvestage ka tulevikus terendavate võimalustega.

Foto: Pixabay

Ärge sattuge fookuskauguse lõksu.

See on sage veendumus, et vajad just sellist suumobjektiivi, mis kataks kõik vajaminevad fookuskaugused. Sageli on kaameraga kaasas tavaline kit-objektiiv tüüpilise vahemikuga 18-55mm või sinna lähedale. Mingil ajal tahaks osta juurde mõnda teist objektiivi. Süües kasvab isu, nagu vanarahvas teadis rääkida. Kahju oleks loobuda hunnikutest millimeetritest fookuskaugustest, kui järgmine objektiiv algab näiteks 150 mm-st. Tegelikult pole mõtet nutta taga neid millimeetreid, mida sa ei saa kasutad, vaid kasuta neid mida sul on. Ehk siis suundumus lemmikžanri suunas on see, millised millimeetrid su igapäevast hobi toidavad. Ütlen omast kogemusest – olen teinud 150-600 mm objektiiviga piisavalt palju panoraampilte ja ka ilusti hakkama saanud, sest lainurka pole alati kaasas olnud või varasematel aegadel puudus üldse.

Suure suumivahemikuga objektiivi eeliseks on muidugi mugavus. Kui pildistad tuttava sünnipäeval ning sul pole võimalust ja aega vahetada kogu aega objektiive teleobjektiivist lainurgani, siis saad sellega asjad ilusasti aetud. Kui aga suumivahemik on väiksem, on ka pilt tavaliselt kvaliteetsem. Fiksobjektiivi puhul on kvaliteedivahe eriti tugevalt tuntav ja selle arvelt ei saa sageli lõivu maksta. Seda enam, et need viimased on sageli lahtisema avaga, mis teeb hämaras pildistamise tuntavalt kergemaks. F1.4 versus F5.6 vahe on ju kordades, täpsemini neljakordne… Seega, kui su kaamera jääb kõrgete ISO väärtustega jänni, siis tasub arvestada, et lahtine ava on sageli päästerõngas.

Kaal ja suurus.

Ei tasu sukelduda ainult ava ja fookuskauguste numbritesse. Ausalt. Viska pilk peale ka tegelikule objektiivi kaalule ja suurusele. Sa pead seda ka kaasas kandma, mitte riiulile tolmu koguma ostma.

Korralikud objektiivid kaaluvaid mitmeid kilosid ja kui su seljakotis on neid juba 2-3, siis oledki ringi rännates tegelikult oma seljakoti ohver. Hea tunne on küll korralikku rauda käes hoida ja pilte teha, aga päeva lõpuks annavad kael ja selg tunda.

Kvaliteet, ilmastikukindlus, stabilisaator ja autofookus.

Enamikel tootjatel on müügil odava, keskmise ja kalli/väga kalli hinnaga objektiive. Soodsama hinnaga objektiivid võivad tunduda alguses igati mõistlik valik, kuid neid ei valmistata nii kvaliteetselt, kui kallima otsa valikus – need on aeglasemad, mürarikkama mootoriga, kehvema joonisega, stabilisaatorita jne. Skaala teises otsas on seevastu on need näidud hoopis teisel tasemel. Kiiremad, vaiksemad, ilmastikukindlad, hea stabikas annab võimaluse saada terav pilt kätte ka käest aeglasema säriajaga pildistades.

Foto: Pixabay

Tootja.

Kui varasemalt tasus soovitada pigem kaameratootja marki kandva objektiivi, siis tänapäeval võib julgelt osta ka kolmandate tootjate toodangut. Eelkõige Sigma ja Tamron teevad nii mõnelegi kaameratootja loomingule sama raha eest silmad ette, aga häid näiteid on veelgi. Kvaliteet on neil väga hea ja sageli jäävad erinevusteks kõigest pisikesed ja tihti ebaolulised detailid. Suures pildis on kallima otsa objektiivid üksteisega vägagi konkurentsivõimeliseks.

Kokkuvõte.

Kokkuvõtlikult tasub öelda, et esmajoones tasub endale selgeks teha, milleks sul uut objektiivi ikkagi vaja läheb. Kapi peale seisma ei ole mõtet sadu ja tuhandeid eurosid ära raisata. Võimalusel eelista fiksobjektiivi suumobjektiivile. Aga kui su elukorraldus eeldab ringi rändamist ja tahad seda teha võimalikult mugavalt, siis ajab suumobjektiiv samuti asja kenasti ära. Mis aga kõige olulisem – soeta üks korralik “klaas” ja su pildid lähevad paremaks, selle asemel, et osta 3-4 odavat jurakat. Arvesta, et hea objektiiv hoiab hinda ka aastate pärast ning kui tutikale hammas peale ei hakka, tasubki järelturult osta kasutatud tippklassi objektiiv ja nautida teadmist, et saad selle mitme aasta möödudes sama summa eest uuesti maha müüa. Kulu polegi, jääb ainult pildistamise rõõm 🙂

Foto: Pixabay
- REKLAAM -