Kuigi fototehnika hinnad muutuvad aastatega rohkem kasutajasõbralikuks, siis on uue kaamera või objektiivi ostmine ikkagi seotud sadade ja tuhandete eurode kulutamisega.

Lohutuseks võib öelda, et hästi hoitud kvaliteetne fototehnika säilitab oma algsest väärtusest küllaltki suure osa, siiski on hinnavahe piisav, et aktiivselt ringi vaadata ka järelturul ning proovida leida hoopis sealt endale sobilik isend. Võimalusi on palju, alates kohalikest ostu-müügikeskkondadest (nagu ka meil on siin: https://fotojutud.ee/koik-kuulutused/kasutatud-fototehnika-ost-muuk/) kuni välismaiste veebipoodideni välja.

Kui igapäevaselt sellega ei tegele, siis ega kasutatud kraamist arusaamine väga lihtne ei olegi. Aga mõnele momendile tahaks täna küll tähelepanu juhtida – ehk see teeb elu veidi kergemaks.

- REKLAAM -

Hinnakontroll usaldusväärsetes veebiallikatest

Alustuseks tasub selgeks teha, kui palju maksab toode uuena ning kui vana või kui uueväärse asjaga on tegemist. See annab juba aimu, mida oodata. Kui müügikeskkond võimaldab, siis tasub hinnata müüja reitinguid ja kommentaare. Jah, ka neid on võimalik tänapäeval võltsida ja osta, aga jätaks selle pahupoole siiski teiseks korraks. Sageli on liiga madala hinna taga nähtavad, tihti ka nähtamatud defektid või mehaanilised vead. Nii et kui tundub, et asi on liiga hea, et olla tõsi, siis seda ta ka ei ole. Jäta parem vahele.

Garantii/tagastamisvõimalus

Äkki on tegemist nn „halli turu“ tootega? Vanema toote puhul pole sellel mingit vahet, aga uuema puhul küll – nii võib garantii üldse puududa või on seda kohalikul tasandil keeruline saada, raskesti leitavad ametlikud hooldused ja/või kauba tagasisaatmine tekitavad omakorda paraja peavalu. Vahel kulgeb tagastamine viperusteta, kuid samas on ka vastupidiseid näiteid isegi suurte kaubandusvõrkude puhul. Kindlusta tagamaid ja uuri enne ostmist nii palju, kui võimalik. Kuldreegliks on see, et kui müüja muutub küsimustele vastamisel tõrksaks, siis on midagi nihu. Üheks pisikeseks abimeheks on osade tootjate puhul ka margiesinduse abil seerianumbri järgi toote kontrollimine, et ega see varastatud toodete nimekirjas pole.

Foto: Pixabay

Kontrolli müüja tausta

Igasugune müüja taustauuring on alati teretulnud. Guugeldage ja nuhkige internetis selle inimese/firma lugusid ja juhtumeid. Nii mõnigi pätipoiss või pätitüdruk on niimoodi välja tulnud ja säästate hulga raha petukaupa mitte ostma minnes. Kui aga kõik tundub olevat usaldusväärne, siis näost-näkku kohtumisel valige kindlasti mõni avalik koht – kui isegi sel juhul peaks ilmnema mingi jama, on võimalik inimest tuvastada kohalike kaamerate ja muude jäädvustuste abil.

Kui kogu info- ja kaubavahetus käib posti teel, siis kehtivad loomulikult teised reeglid ja ettevaatusabinõud. Aga ka sellisel juhul saab netis surfata ja uurida, kuidas ja mismoodi on tagatud kauba saatmine ja kättesaamine. Parem karta, kui kahetseda ja sadadest või suisa tuhandetest eurodest ilma jääda!

Kontrolli kaupa

Näiteks objektiivi ostes tuleks hinnata eriti suure tähelepanuga klaaside seisukorda. Uuri põhjalikult, kas klaasidel on kriimustusi, tolmu ja muid ebameeldivaid „lisandväärtusi“. Vaata vastu valgust läbi objektiivi ja saadki aimu klaaside seisukorrast. Väiksemad tolmukübemed ja kriimustused on suure tõenäosusega lihtsalt kosmeetilised kahjustused ega tohiks mõjutada üldist pildikvaliteeti, suuremate täkete puhul pigem loobu tehingust. Seda on kusjuures võimalik kenasti korraldada ka välismaiste müüjate puhul – nad saavad teha vastu valgust läbi objektiivi foto ja ostuhuvilisele saata. Füüsilisel kohtumisel tee ka kindlasti fototehnika mehaaniline test, et veenduda selle sujuvas toimimises.

Foto: Pixabay

Kuidas kaamerat kontrollida?

Kasutatud kaamerakeredega on asi märksa keerulisem. Ehkki on igati normaalne, et sellel on kulumisjälgi, siis nende ulatuse hindamine ei ole väga lihtne. Võimalusel käi läbi kõik nurgad ja vahed. Vaata üle nuppude seisukord ja ekraanide toimimine. Üldjuhul kehtib sama loogika – mida kulunum asi väljast, seda kulunum ka seest. Sa ometi ju ei soovi, et paarisaja pildi järel su kaamera lihtsalt erroreid loopima asub.

Kaamerakere eluea kõige kõnekam osa on katik, mille asendamine on väga kallis. Mõnikord müüvad inimesed oma kaameraid just seetõttu, et katik hakkab vaikselt „otsi andma“. See omakorda tähendab, et uus omanik peab hakkama varsti kaamerat remontima. Kindlasti tasuks küsida müüja käest “shutter count” näitu, sest nagu auto puhulgi, loeb läbisõit.

Foto: Pixabay

Kes ostab kasutatud kaupa?

Kiire vastus – peaaegu kõik, nii amatöörid kui ka professionaalid. Seda tehakse nii piiritagustest müügikeskkondadest kui ka kohapeal käest kätte. Üks saab kasutust kaubast raha eest lahti, teine aga soodsalt endale uue mänguasja või tööriista – õnnelikud on mõlemad.

- REKLAAM -