Käes on aeg, kus külmakraadid näpistavad nina ja jala all krudiseb mõnusalt lumevaip. Sellega seoses annan mõned näpunäited, kuidas seda ka mõnusalt jäädvustada.

Kaamera seaded – võimalusel kasutage RAW-formaadis pildistamist. See aitab hiljem lumiste piltidega järeltöötluses paremini hakkama saada. Kasutades automaatikat, siis tuleb meeles pidada, et kaamera üritab muuta lund hallimaks. Seega tasub vahel muuta särikompensatsiooni suuremaks (nt +1 või +2). See hoiab lume valgemana. Teine variant on ise sättida manuaalrežiimis, aga algajale läheb see keerulisemaks. RAW-formaat on vajalik ka seetõttu, et kui pildistate lumest tumedamat asja, siis võite kergelt lume üle säritada ja just toorfailis on võimalik see taastada, jpg-vormingus aga mitte. Lisaks kipub automaatse valgebalansiga lume toon sinakaks kiskuma, ka selle vastu aitab hilisem RAW-faili töötlus.

Keskendu kontrastidele – kui su ümber on kõik ere ja valge, siis võib juhtuda selline asi, et su kaamera autofookus ei suuda oma tööga toime tulla. Sellega seoses on hea, kui kaadrisse mahub kontrastseid alasid ja objekte, millele saab kaamera fokusseerida. Nii see süsteem juba toimib, et pildi teravustamiseks vajab aparaat kontrastseid asju. Seega kui ei ole vajadust kasutada teadlikult käsitsi teravustamist, siis tasub leida pildilt tumedamaid pidepunkte, aga mitte väga tumedaid (vt ka eelmine soovitus).

- REKLAAM -

Foto: Pixabay

Värskus loeb – loodusesse tasub kiirustada kohe peale lumesadu. Värske lume pildistamine annab pildile värske ja talvise meeleolu. Ka juba pool päeva hilinemist toob endaga kaasa selle, et puudelt on tuul lume maha raputanud või sula korral on puudel lumeklombid, mitte kohev valge kate. Tulemuseks võib olla küll meeldivalt lumise maapinnaga pilt, aga vahvas lumerüüs mets puudub. Rääkimata juba pildile jäänud jalajälgedest või traktorite poolt lahti lükatud teedest.

Hoia kaamera/aku soojas – teada-tuntud on fakt, et külmaga ei pea su kaamera aku nii kaua vastu, kui seda mõnusa sooja ilmaga. Seega tasub metsade vahele silgata ikkagi täisakuga või siis taskusse haarata kaasa tagavaraaku. Oleks ju tobe küll, kui keset metsa su kaamera aku lihtsalt otsad annab…

Foto: Pixabay

Hoia kaamera kotis – kui tood kaamera külmast tuppa sooja, siis tekib selle seina külge kondensaat, mis ei ole just hea asi kaamera jaoks. Seega kui olete väljas pildistamas, siis tuleks kasutada kindlasti kaamera hoidmiseks korralikult suletavat kotti. Tagasi tuppa jõudnuna hoidke kaamera veel mõnda aega suletud kotis ning laske sel vaikselt soojeneda. Kui kaamera enda temperatuur jõuab toatemperatuurini, siis on seda ohutum kotist välja võtta ja kasutada.

Pole halba ilma – no ei ole meil seda päikest iga päev ju võtta. Tuleb leppida sellega, mida pakutakse. Seega ära heida meelt, mine ikka välja jalutama. Ka pilves ilmaga võib leida vahvaid lumiseid hetki, tuleb lihtsalt veidi rohkem vaeva näha.

Foto: Pixabay

Ole kannatlik – valgusolud võivad su fototripil muutuda minutitega, seega tasub külmale ilmale vaatamata oodata seda õigemat hetke. Tuleb näiteks päike pilve tagant välja ja kohe on pildil teine jume, varjud ja kontrastid tulevad paremini esile. Soe riietus tagab inimväärse olemise – seda ka siis, kui temperatuur loojangu järgselt allapoole kukub.

Otsusta kodus – külmast kanged näpud, vesine nina ja õhetavad põsed ei saa olla argument kiireks otsustamiseks, milline pilt kaameras õnnestus ja milline mitte. Ära kustuta esmapilgul ebaõnnestunud faile „jooksu pealt“, koju jõudes saad rahulikult oma saagi üle vaadata. Võta kuum teekruus ligi ja naudi oma hetki 🙂

Foto: Pixabay

Mängi perspektiiviga – pildista erinevatest vaatenurkadest. Proovi näidata, kuidas lumi katab maad ja asju, kuidas lumi seob omavahel erinevaid detaile ühtseks tervikuks ning milliseid erilisi kujundeid see loob. Neid fantaasiarikkaid mustreid tasub jäädvustada nii lähemalt lumehangest kui ka kõrgemalt vaadates.

Kasulik bokeh – päikeselises talvepäevas on head tingimused bokeh‘i loomiseks. Seda sära ja värvide mängu tasub enda jaoks ära kasutada. Lahtisema avaga lähemal asuvat objekti pildistades saate taamal taustale ehk peegelduse jäält või lumelt särava värvibuketi.

- REKLAAM -