Üks pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna. Mõnikord on infot lihtsam anda edasi visuaalselt ja emotsioone fotojäädvustuse näol, kui nendest asjadest kirjutada. Seega tundub, et kirjutamisel ja fotograafial pole nagu suurt ühist, kuid ometi on need rohkem omavahel seotud, kui arvata võiks.

Sõltumata konkreetsetest tulevikuplaanidest fotograafia vallas võib erinevate harjutuste kirja panemine sinu fotoalast taset parandada.

Siinkohal mõned harjutused praktiseerimiseks.

- REKLAAM -

1. Vabasta oma loovus

Tunne, et oled oma fotoalastes ideedes või stiilis kinni jäänud, on sageli ahistav ja motivatsiooni pärssiv. Seda esineb üsna sageli nii algajate kui ka professionaalide seas. Tihti segab igapäevaelu meie loovust, jättes avatud mõttelaadile vähe ruumi. Siit ka esimene ülesanne – pane kirja hommikul varakult esimesed mõtted, mis pähe tulevad. Olgu neid siis üks või mitu, pole tähtis. Oluline, et need oleksid võimalikult spontaansed. Esmane segadus asendub hilisemalt loovusega, mis kandub edasi ka fotograafiasse.

2. Määratle oma stiil

Olgem ausad, paljudele on fotograafi tiitel päris tore asi isegi siis, kui see on alles hobi tasandil. Sageli on minu käest küsitud, kas ma elan loomaaias, et nii palju loomapilte saan. Põhjus naeratamiseks jälle olemas 🙂

Inimesi huvitab, mis on sinu kui fotograafi stiil. Keda kuulsustest oled pildistanud ja millistes eksootilistes kohtades oled käinud. Ja kas on midagi erakordset juhtunud pilte tehes. Igal suurel fotograafil on oma äratuntav stiil, seetõttu nähke vaeva ja pange oma stiil kirja. See aitab eraldada terad sõkaldest.

Oma stiili tunnetamine on lihtsam, kui oled mõnda aega juba fotograafiaga tegelenud, saanud tunnetada erinevaid žanre ja käsitlusi ning avastanud oma lemmikuid. Pange kirja, mis sind teistest fotograafidest eristab, mis on sinu nägemus oma hobist. Ka lühike kirjalõik aitab tuua selgust, mida tahta ja kuhu suunas liikuda.

3. Millal, kus ja miks

Võta ühel õhtul aeg maha ja kirjuta oma senise fototee seigad üles, nii öelda fotograafia-alane CV. Kus oled käinud ja milliseid pilte teinud? Mida oled nende piltidega peale hakanud, kuhu postitanud või millised pildid füüsiliselt seinale paigutanud? Millised pildid oled edukalt maha müünud ja milliste piltide vastu eriti huvi ei tunta? Kas mõni žanr on eriti edukas olnud ja millega on korduvalt alt mindud?

Kas on sind kutsutud näiteks sõbra pulma pildistama ja kuidas läks? Pane endale hinne. Kirjuta üles mõni spontaanne pildistamine looduses või hoopis, kas klient jäi rahule.
Sarnaseid mõtteid ja seiklusi tasub üles täheldada, et vaadata, mis on hästi läinud ja millega tuleks veel vaeva näha. Kus on puudujäägid ja mille üle uhkust tunda, annab väga selge pildi, kuhu siht viimas on.

Last but not least

Loodan, et need esialgu imelikuna tunduvad kirjutamisharjutused toovad palju kasu, sest seda on harjutanud paljud fotograafid. Enda kohta kirjutada polegi alati nii lihtne, aga pilk oma sisemiste tahtmiste ja tulemuste suunas on alati teretulnud. See värskendab esialgset segadust ja paneb jälle loomingumahlad voolama.

- REKLAAM -