Erinevate peegelduvate mustrite ja kujundite märkamise ning jäädvustamise vajadus pole kuhugi kadunud, pigem võimaldab see tehnika omapäraseid vaateid eriti esile tuua ja teha muidu lihtsalt korraliku pildi veelgi paremaks. Peegelduste leidmine ei hõlma endas vaid loodussüžeede kajastamist, vaid on rakendatav igas fotožanris, olgu selleks arhitektuur või äärmuslikumad kunstivaldkonnad.
Erinevate elementide rõhutamine peegeldustega võimaldab neid uues perspektiivis esile tuua, andmaks pildile värske ja mitmekülgse tähenduse. Kuna jutt läheks liiga pikaks ja valguks laiali, keskendume artiklis looduslike peegelduste otsimisele, olgu selleks siis järve või mõne muu analoogse veekogu peegelpind.
Peegeldusfotograafiat nimetatakse sageli abstraktseks kunstiks, mida paljud vaatajad väga väärtustavad. Ometigi on head tulemust tihti raske saavutada. Korrektse peegelduse jäädvustamine eeldab üldjuhul kaamera manuaalseadete tundmist ja kasutamist.
Toon välja mõned näpunäited harjutamiseks ja parema pildi püüdmiseks.
Kompositsioon — mis tahes teema raames te pilte teete, tuleb alati arvestada pildi kompositsiooniga. Lihtsamalt öeldes pidage silmas, mis konkreetselt teile veepinnalt vastu peegeldub. Loominguline vabadus võimaldab head peegeldust leida nii linnapanoraamiga jõe kaldalt kui ka madala lombi ääres metsateel pildistades. Vaatenurk muutub väga oluliseks. Vahel tasub laskuda veepinna lähedale, et saada kätte teid huvitav peegeldus koos esiplaani detailidega. Vahel aga risti vastupidi, kõrgem vaatenurk laseb segavad detailid pildilt välja jätta.
Tuulevaikne ilm — peegelsile veepind on teie trump. Nii saate parima peegelduse taamal olevatest struktuuridest, olgu neiks pilvemassiivid või horisondil olev omapärane maastik. Mõnikord on tuulisema ilmaga ka hägusam veepind pikast säriajast tingituna huvitav tulemus ning võib anda pildile omapoolse erilisema nüansi juurde. Peegelduste pildistamist tasub harjutada nii tuulevaikse ilmaga kui ka kerge tuulega.
Vali õige aeg — varajane hommikutund või loojangueelne aeg — peaasi, et päike võimalikult madalal oleks. Keskpäevasel pildil on sageli liiga kontrastsed alad ja neid on märksa keerulisem hallata. Pehmem valgus annab mõnusa tulemuse nii maastike kui ka taeva kadreerimisel. Sageli tasub värve oodata ka peale loojangut. Samuti on tuulevaiksem hommikul vara ja hilisemal õhtutunnil. Päevasel ajal on lisaks eredale valgusele ka rohkem tuult, mis peegelduste tekkele vastu töötab.
Kasuta statiivi — kindel tugi kaamerale on tänuväärt abimees. Nii saate rahulikult kadreerida endale sobiva vaate. Katsetades erinevaid seadistusi parima tulemuse saavutamiseks, tasub proovida ka pikemat säriaega.
Kasuta õigeid kaamerasätteid — detailide paremaks esile toomiseks soovitan kasutada kinnisemat ava (F11-F22). Parima peegelduse saamiseks on hea kasutada suhteliselt kiiret säriaega, mis omakorda eeldab piisavalt häid valgusolusid või võimekust kompenseerida neid puudujääke kõrgema ISO väärtusega. Piisav ISO võiks jääda kuni suurusjärguni vahemikus 400-800, et vältida liigse müra teket pildile. Õnneks tulevad tänapäevased kaamerad rahuldavalt toime ka suuremate ISO väärtustega.
Käsitsi fookuspunkti seadmine — mugavam on küll kasutada automaatset teravustamist, aga vahel võib automaatika alt vedada. Kaamera enda poolt valitud teravuspunktide valik on sageli küll suhteliselt hea, aga paraku mitte ideaalne. Seetõttu tuleb rõhutatud objekti teravustamine ette võtta käsitsi, eriti hämarates valgusoludes. Ainult nii saab olla kindel, et vajalikud asjad pildil on ikka teravad.
Kasuta vajadusel filtreid — ereda päevavalguse korral tulevad appi ND (neutraalhallid) filtrid, mis vähendavad ühtlaselt läbi objektiivi tuleva valguse hulka ja võimaldavad soovi korral säriaega pikendada. Seevastu polariseerivad filtrid aitavad tõrjuda ebasoodsaid valguspeegeldusi ja tõstavad märkimisväärselt pildi kvaliteeti – taimede rohelus muutub sügavamaks ja värvid kirkamaks.
Peegelduste valikul tasub alati kaks sammu ette mõelda. Mitte kõik peegeldused ei tööta tingimusteta ja kõikjal. Pigem tasub peegeldada mäetippu kui tuumaelektrijaama. Tuleb meeles pidada, et olenemata sellest, millise objektiga tegemist on, kahekordistub see peegelduse tõttu. Võimenduvad värvid, kujundid ja jooned. Dramaatilisema pildi saamiseks otsige võimalust esile tuua huvitavaid pilvemustreid.
Kokkuvõtlikult saab öelda, et peegelduste otsimine soodsate ilmastikutingimuste korral on igati tänuväärt ettevõtmine. Huvitavate mustrite ja peegelduste leidmine on huvitav ja hariv. Tuulise ilmaga kunsti teha on ka vahva. Loomulikult pole kohaliku järve ääres passimine ainus variant peegelduse harjutamiseks, aga see on hea võimalus viibida värskes õhus ja märgata looduse ilu.