Pole vahet, kas teil on taskus nutitelefon, kompakt- või tavapärane harrastaja peegelkaamera, ikka piilute esimese asjana peale päästikule vajutamist ekraanile, milline pilt nüüd välja tuli. Kas ikka saite kogu loojanguilu peale, kas kompositsioon on paigas, kas fookus on paigas jne.

Seda liigutust kutsutakse inglise keeles „chimping“ – otsetõlkes šimpans/šimpansilaadsete liigutuste tegemine. Ehk oleks meitel mõistlik vaste siis ahvistumine… 🙂

Kaamera ekraani vaatamine tundub meile nii elementaarne ja lihtne, et me sellele üldse eraldi ei mõtle, seda enam et paljudel aparaatidel on see juba automaatse seadistusena paigas.

- REKLAAM -

Järgnevalt toon välja kolm põhjust, miks tasub vahel ekraan välja lülitada.

1. See muudab teid enesekindlamaks.

Kindlasti tekivad kohe uued küsimused – kuidas pilt õnnestus, kas oleks vaja teha uus ja parem. Kuid õnneks kaovad need küsimused suhteliselt kiiresti iseeneslikult ja varsti ei tekigi tahtmist kohe ja nüüd veenduda maksimaalses tulemuses. Seda huvitavam on hiljem piltidega tutvumine arvutis järeltöötlust tehes. Kuid mis on selle juures see iva – usalduse kasvatamine ise enda suhtes, teadmiste lihvimine ja kaamera parameetrite paremini tundma õppimises. Nii saate katsetada erinevaid pildi tehnilisi parameetreid, valides välja parim ISO-AVA-SÄRI suhte ning alles hiljem ennast üllatada. Kui teie pilti ei kuvata kogu aeg kaamera tagaekraanil, siis vaatamata asjaolule, et see alguses tundub hirmutavana, tõstab see kogemuslikku kindlustunnet ja pakub uusi väljakutseid.

2. See aitab teil hetkes paremini sees olla.

Kas olete lõunatanud inimesega, kes veedab pool aega telefonis või käinud koosolekul, kus mõni inimene vahetab tuttavaga hoogsalt sõnumeid? Tuleb ju tuttav ette? On ilmne, et need tegelased ei süvenenud sellesse hetke ja olid mõtetes mujal. Samamoodi röövib liigne tagaekraani vaatamine teilt väärtuslikku aega jälgimaks, mis toimub tegelikult teie ümber. Nii magate sellega seoses kindlasti miskit maha, mida tegelikult võiks hoopis jäädvustada. Väärtuslikud sekundid lähevad kaotsi ja enam neid tagasi ju ei saa – mõni ilmekas hetk inimese pildistamisel või lendav lind loojangu taustal…

Uuringud on näidanud, et pildistav fotograaf mäletab sündmusest oluliselt vähem kui kõrvalseisjad. Seda vahet saab edukalt vähendada ekraani välja lülitades ja aega säästes.

3. Filmile pildistamise maagia

Kas mäletate neid aegu, kus fotode ilmutamine võttis aega mitmeid päevi, enne kui neid reaalselt katsuda sai? Oi kui palju oli seda põnevust ja ootusärevust! Praegusel ajal saab samasuguseid emotsioone tekitada ka digitaalselt. Ehk siis alles hiljem arvutist pilte üle vaadates tõdeda, mis tuli hästi välja ja mis untsu läks.

Igatahes on see väga hea treening asjade läbimõtlemisel ja kuhjaga positiivset ootusärevust on garanteeritud.

Kindlasti ei julgusta me fotokaamera tagaekraani täiesti välja lülitama, vaid soovitame seda aeg-ajalt proovikivina katsetada – hea nipp peletada rutiini ja muutuda julgemaks ning enesekindlamaks!

- REKLAAM -