Täna nädala pärast ehk 27. juunil algab uue 102 MP sensoriga Fujifilm GFX 100 keskformaatkaamera müük, millega astub ettevõte väga jõuliselt kandadele eelkõige Hasselbladile ja PhaseOne’ile. Eestisse jõuab kaamera juulis.
Oleme kokku leppinud, et iga uue kaamera peale meie toimetus ei liiguta ja laseme asjahuvilistel ise infot otsida. 102 MP ehk täpsemini 101 756 928 piksliga Fujifilm pole aga „iga uus kaamera“, sest uue aparaadiga võib muutuda terve turusegment.
Hasselblad ja PhaseOne on olnud keskformaatkaamerate sünonüümideks aastakümneid, eelkõige muidugi esimene. Alati on olnud konkurente, aga turuosad on jäänud siiski marginaalseks ja iga endast lugupidav kõrgkunsti ning suurte trükistega tegelev stuudio- ja portreepiltnik on ikka unistanud nendest kahest.
100 MP pole iseenesest mingi eriline uudis. Eelmainitud firmad toodavad neid juba mitu aastat, väidetavalt suudavad Sony ja Canon täna isegi täiskaadersensorile üle 100 MP pakkida.
Eelkõige huvitab meid, kas ikoonilised kaubamärgid nagu Hasselblad ja PhaseOne saavad valitsevas turunišis nii tugeva mataka, et troon kõikuma lööb.
Gigantne ja tugevalt kapitaliseeritud Fujifilmi korporatsioon on viimastel aastatel saanud hakkama näiliselt võimatuga. Kes oleks osanud ennustada, et tuhanded täiskaaderkaamera omanikud müüvad oma kobakad maha ja asendavad need pisikeste Fujifilmi uskumatult võimekate APS-C mõõtu X-Trans sensoriga hübriidkaameratega? Või et aastal 2019 saab osta endale keskformaatkaamera 4000 euro eest? Või et Fujifilm tuleb üldse 100 MP keskformaatkaameraga turule, millele G-bajonetiga objektiivivalik juba ees ootamas? Või et nad üldse keskformaatkaamerate jaeturule sisenevad?
Tehnoloogiamaailmas on troonide mäng sisse kodeeritud. Kunagised maailmavalitsejad Nokia, Netscape, Yahoo!, Myspace, Orkut jms on erineval moel õhtu poole seilanud, mõni neist juba ka täielikult öhe haihtunud. Ka tänased rahvakaamerad Nikon ja Canon saavad Sony ja Fujifilmi poolt üha tugevamaid lakse. Ehk pole ka fotomaailma Rolls-Royce’id ehk Hasselblad ja PhaseOne omas segmendis puutumatud? Eriti muidugi, kui samas kaalukategoorias on hinnavahe enam kui kahekordne ja seda Fujifilmi kasuks, sest suurusjärgud 10 000 € vs 25 000 € panevad ka kõige nõudlikuma fotograafi kukalt kratsima.