Portreefoto tegemisel kaadrit paika sättides mõtle esmalt läbi, mida soovid jäädvustada. Kui eesmärgiks on inimese näo pildistamine, siis nii olgugi – muu ümbritsev ei pruugi enam oluline olla. Seega jälgi inimest. Kui algul napib kindlustunnet hea kadreeringu osas, siis võib jätta inimese ümber veidi rohkem ruumi.

Siinkohal tuleb ära mainida ka üks telefonifotograafia omapära, et oleks teada, mida kindlasti vältida. Nimelt koosneb iga nutitelefoni põhikaamera väikese sensori ning lainurkobjektiivi kombinatsioonist. Mõlemad toovad omad moonutused kaadrisse ning liiga lähedalt, ülevalt või alt pildistades tuuakse sisse tihti soovimatuid moonutusi. Seega, inimest pildistades väldi liiga lähedalt või ülevalt alla pildistamist, eriti mõlemat koos. Kui hilisemalt on vaja kaader täita, siis saad foto alati järeltöötluses ümber kadreerida, optilisi moonutusi aga kaadrist niisama välja ei saa.

Liialt ülevalt alla ning lähedalt pildistades on inimese pea ebaproportsionaalselt suur ja ülejäänud keha väiksem. Kui pildistate liiga alt, siis võimendub liialt kael.

- REKLAAM -

Kas pildistada inimest neutraalsel taustal või hoopiski mingis keskkonnas – see on alati dilemma. Kui on kiire ja pole valikuvõimalust, siis teete  pildi seal, kus seda teha saab.

Püüdke alati jälgida, et valgus langeks inimesele ühtlaselt. Kasutage võimalusel lahtise ava efekti, et inimene nö taustast lahti saada ja et taust ei domineeriks.

Selleks sobib ka telefoni portreerežiim, kuid see toimib ainult siis, kui inimese nägu on kaamerale selgelt arusaadav.

Nii portreerežiim kui ka lahtise ava efekt tuleb käivitada enne pildistamist.

Käivitades pildistamisel kaamera lahtise ava režiimi, saate hiljem telefonis muuta foto teravuse ulatust. Kui hakkate pilti töötlema ning pilt on ekraanil, siis paremal üleval servas on fotoobjektiivi ava kujutis. Selle aktiveerimisel on võimalik muuta pildil ka soovitud teravustamise punkti. Lisaks saate sättida soovitud terava punkti pildil kas esiplaanile või hoopiski tagaplaanil olevale detailile ja muuta lahtise ava suurust.

Efekti on võimalik kasutada vahemikus f/0,95-f/16 ja saategi erineva teravusulatusega pildi.

Teravusulatus on ala, mille ulatuses pilt on terav, ees- ja tagapool olev ala aga udune.

0,95 on suurim ja 16 väikseim ava. Avaga 16 on kogu pilt terav, 0,95 või ka mõne muu vahepealse numbri korral on see teistsugune ja seda saab vastavalt oma soovile muuta. Algne fail säilib ja saate teha lõpmatu hulk katseid. Loomulikult eeldab see uuema telefoni olemasolu, nutikaameral peab olema mitu objektiivi ja igal mudelil ei pruugigi antud funktsiooni üldse olla.

Kui su nutikaameral on olemas ka optiline kahe-või kolmekordne teleobjektiiv, siis kindlasti kasuta seda, see hoiab proportsioonid paigas ning sobib ideaalselt portreefoto tegemiseks ja ühtlasi on portreteeritav ka taustast rohkem lahti. Igaks juhuks tehke ikka alati mitu pilti, sest teleobjektiiviga võetud foto ei pruugi alati esimesel katsel nõelterav olla.

Pilt on tehtud kolmekordse optilise teleobjektiiviga, mis on 35 mm ekvivalendis 81mm ning lahtise ava režiim võimaldas puuriida kenasti uduseks teha. Foto: Jaak Nilson
- REKLAAM -