Loodusemees, putukateadlane, fotograaf ja kirjastaja Urmas Tartes kirjutab, miks fotokalendrid siiani au sees on ja kuidas neid eriliseks muuta.

Digimaailma ajastul tundub paberkalender anakronismina. Ka ma ise olen praktilises elukorralduses juba aastakümneid kasutanud digitaalset ajaplaneerijat. Kuid paberist kalendril on endiselt pakkuda midagi, mida digikalender ei suuda. Just digimaailm, täpsemalt digitrükk on andnud meile uued võimalused ka paberkalendri tegemiseks.

- REKLAAM -

Tänapäeval on igaühel võimalik teha täpselt selline paberkalender, mida ta soovib. Digitrükk on paindlik. Asju on võimalik trükkida kasvõi kümnekaupa. Soovi korral saab iga kalendrieksemplari trükkida millegipoolest unikaalse sisuga.

Oma kalendrisse saab märkida tähtpäevasid ja muid sõnumeid, mis teevad selle eriliseks. Fotograafi jaoks on kõige tähtsam see, et kalender on pildigalerii, kus igas kuus saab tuba kaunistama keerata uue foto. Aasta möödudes saab vana kalendri pilte taaskasutada kui lihtsalt kenasid fotosid. Nii saab ka kalendrist mitmeotstarbeline kinketrükis.

Foto: Urmas Tartes

Lihtsama kalendritegemise võimaluse pakuvad praktiliselt kõik digiraamatute koostamise online teenust pakkuvad ettevõtted. Eestis näiteks on selline Omaraamat. Valmis mallidele saab igaüks lisada oma pilte ja tähtpäevasid. Nii saab kalendri teha kasvõi ükshaaval. See on alustajale lihtne võimalus, kuid mõistetavalt on tulemuse kujundusvabadusel piirid. Kuid kui me oma fotode ettevalmistuse teeme kalibreerimata vähevõimekate kuvarite taga, siis võib tulemus kavandatust erineda.

Suurima loominguvabaduse kalendri kujundamisel ja tulemuse parima kvaliteedi annab selle koostamine küljendustarkvaraga – QuarkXpress, Affinity Publisher, InDesign jt. Mõistetavalt nõuab  õigete töövõtete omandamine aega. Kindlustunde saadava tulemuse kvaliteedi osas annab vaid see, kui teeme trükiettevalmistuse kalibreeritud, fototöötluseks sobivate monitoride taga. Kõik see nõuaks muidugi olulisi investeeringuid ja õppimist, kuid on kirjastusi-kujundajaid, kes on kvaliteetses töökeskkonnas valmis rätsepatööd ka tellimusena tegema. Juba paarikümne kalendri tegemise rahaline suhe võib tulla online teenuse vahendusel tehtust odavamgi. Tulemuse saab tavaliselt kätte umbes kahe nädalaga.

Alustasime perekirjastusega möödunud aastal ka oma kalendrite tegemisega. Lisaks enda loodule oleme tänaseks teinud ka tellimustöid. Tänavuselgi aastal on valminud maailma teine putukakalender, kus iga kuu putukas on pildistatud samal kuul. Maailma teine seepärast, et maailma esimese tegime möödunud aastal juba ära. Väga kena sai Tõnu Lingi fotodest tehtud Hea tuju kalender. Ülevaate meie tehtust saab siit:
https://lugujalumm.ee/kategooria/kalendrid/

Igaühel on täna võimalus oma piltidest väiketiraažides trükiseid teha. Kalender on alustamiseks üks lihtsamaid võimalusi.

Foto: Urmas Tartes