Veel mõned nädalad tagasi „mingiks hiinlaste haiguseks“ narritud koroonaviirus on reaalselt kohal ja ees on ajajärk, mille sarnast mäletavad vähesed. Koolid kinni, suurüritused tühistatud, peod edasi lükatud ja see paistab olevat alles algus.

Kunagine masu võib osutuda tänavuse kõrval naljanumbriks, sest terve maailma inimesed on reaalselt paanikas ja muretsevad oma elude, mitte varanatukese pärast, nagu kümmekond aastat tagasi. Igasugused tilu-lilud on prioriteetide seas lükatud tagaritta ja sinna need jäävad seniks, kuniks pandeemia rahunemise märke ei näita.

- REKLAAM -

Konsulteerisin enne kirjatüki arvutisse toksimist enam kui 10 elukutselise fotograafiga ja palusin nende hinnangut ja prognoosi olukorra tõsidusele.

Olukord on rohkem kui tõsine.

Pooled fotograafidest tõdesid, et neil on juba praegu vähemalt 50% eesolevatest töödest ära öeldud. Valdava enamuse hinnangul ongi oodata tellimuste langust enam kui poole ulatuses, järgneva kuu jooksul isegi vahemikus 75-95%. Vaid üks optimist arvas, et tellimuste hulk kahaneb ehk mitte rohkem kui paarikümne protsendi võrra.

Rahvusvahelise haardega tippfotograaf Kaupo Kikkas ütles otse ja avalikult, et tema järgmise kuue nädala tellimustööd Austrias, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis ja USA-s on kõik tühistatud. Ülikarm!

Aga vaatame suuremate žanrite kaupa, mis fotograafidele leiva üldse lauale toob (nimekiri pole muidugi lõplik).

Firmaüritused/vastuvõtud. 100% tühistatud. Enamus ettevõtteid korraldab hetkel pidude asemel kaugtööd, et kolleegid ninapidi koos olema ei peaks.

Ametiportreed. Arvata on, et uusi töötajaid niipea keegi värbama ei hakka ning ülemaailmse kriisi kartuses tõmmatakse pigem kulusid kokku ja vanad veebilehed vanade fotodega „käivad kah“.

Laste sünnipäevad. Enamuses tühistatud, sest lapsevanematel tõusevad ihukarvad püsti, kui nad ette kujutavad, kuidas „köhivad ja tatistavad“ lapsed üksteise võidu batuudil higisena kargavad.

Beebifotograafia. Kindlasti on emasid, kes lasevad võõra (potentsiaalselt ohtliku) inimese hapra beebi lähedusse, aga kui palju neid on? Ilmselt üksikud. Rääkimata siis sellest, et sünnituste puhul ei taha haiglapersonal hetkel ühestki fotograafist midagi kuulda.

Tootefotograafia. Üks segment, mis võib veidi isegi kasvada, sest kaupmehed on sunnitud minema rohkem üle e-kaubandusele ja korralik e-pood vajab ilupilte.

Kinnisvarafotograafia. Kinnisvarasektor on majanduslanguste osas paranoia ruudus ning tellimuste arv väheneb oluliselt, kuid ei kao täielikult, kuna osade objektide puhul ei tule maaklerite endi poolt tehtud pildid kõne allagi.

Spordiüritused. Kõik tühistatud.

Kontserdid ja muud massiüritused. Kõik tühistatud.  

Fotokoolitused. Tühistatakse kahepoolselt, jääb osaliselt ehk toimima, samas vesi e-koolituste veskile.

Perepildistamine/portreed. Ehkki seda võib saada järgmiste nädalate jooksul üha soodsamalt, ei mahu see lihtsalt momendil inimeste prioriteetide nimekirja, desinfitseerimisvahendid ja kuivained on olulisemad. Langeb, kuid languse suurus on veel teadmata.

Juubelipeod. Sellest, mis võib juhtuda, kui juubelile tuleb nakatanud inimene, saime teada eile. Kui kõike veel pole tühistatud, siis tühistamisi tuleb juurde hooga, kuniks kukub nullilähedaseks.

Pulmad. Sama lugu mis juubelitega. Juba on tühistamisi ja nagu enne viidatud – see on alles algus.

Koolide/lasteaedade lõpetamised. Elame-näeme, sinna on veel aega.

Matused. Hääbuv nähtus, mida fotografeerida ja tõsimeeli loodame, et neid nüüd nii palju ka ei tule, et fotograafide käivet kuidagi mõjutada suudaks.

Kokkuvõtteks on fotograafid küllalt pessimistlikud ja pessimismiks on ka põhjust. Kui varasem käive langeb tõesti keskmiselt 75% ulatuses, nagu küsitluses osalenud fotograafid ennustasid, siis paljud neist peavad pillid kotti panema ja uutele väljakutsetele vastu astuma. Kõik sõltub muidugi sellest, kui kiirelt me august välja ronime. Kui viirus taandub (ja käive taastub osaliseltki) paari kuuga, pole lugu liiga hull, kui see kestab pool aastat või enam, siis ei pea paljud tõesti vastu.

Julgustan aga kõiki, kes tellimustest juba ilma on jäänud. Kõik ei ole veel läbi. Nautige nädalake kevade saabumist ja siis hakake tööle. Mitte pildistama, vaid oma mainekuvandiga tegelema. Loodus ei salli tühja kohta ja ka kõige karmim kriis lõpeb ühel päeval. Võitjana väljuvad sealt need, kes oskavad ja suudavad ennast pildil hoida – olgu selleks pildil hoidmise vahendiks siis pidev sotsiaalmeedias figureerimine, oma kliendibaasiga tegelemine, kampaaniate korraldamine, pressikajastuste saamine vms. Paljudest müügitehnikatest olen kirjutanud juba varasemates artiklites, mis nüüd ehk marjaks ära kuluvad. Need leiad siit: https://fotojutud.ee/topics/varia/.

Siinkohal on paslik rääkida ka üks mõistulugu kahest hiirest, kes piimapütti kukkusid. Esimene siputas veidi ja andis alla ning uppus. Teine sibas ja sibas, kuniks sibas piima võiks ja hiireke ronis pütist välja. Kumb tahad olla sina?

Lõpetuseks loodan, et kõik püsivad terved. Ükski maailma rikkus ei asenda kalleid inimesi, nii et hoidkem oma lähedasi ja ka kõiki teisi, sest kui keegi võõras on teile vaid üks inimene maailmas, on tema kellelegi väärt tervet maailma!

Pidage vastu, sõbrad!