Igal fotosõbral on arvuti kõvakettal tuhandeid pildifaile, mille hulgas on tavaliselt ka väga erilisi teoseid. Pole tähtis, mis tasemega fotograaf on, õnnestunud võtteid on kõikidel, mõnel lihtsalt tsipa rohkem. Paraku kipuvad ka ilusad pildid kergelt ununema – uhkeldad oma fotoga paar korda sotsiaalmeedias ja sellega asi piirdubki. Tegelikult on võimalik oma pildid väga väikese vaevaga mitte just päris surematuks, aga siiski väga nähtavaks muuta.

Annan mõned ideed, mida digitaalsesse sahtlisse kogunenud piltidega peale saab hakata.

- REKLAAM -

1) Loo füüsilised fotoalbumid. Kuidas keegi oma albumeid kategoriseerida tahab, jäägu ikka igaühe enda otsustada. Ent albumid vahvast reisist, olulisest sündmusest või niisama meeleolukast fotomatkal käimisest on hoopis paremini kasutatavad – neid saab heldimusega lapata ise ja sõpradelegi katsuda anda, sest kuidas sa ikka külalistele arvutist pilte näitad. Meie koostööpartner Fotoluks on turul üks suuremaid piltide ilmutajatest ja digifailide fotopaberile trükkijatest – mine aga veebiaadressile https://www.fotoluks.ee/digilabor, lae fotofailid üles ja trahh, ongi varsti paberfotod käes.

2) Tee oma fotodest meeneid. Oled sa kunagi üldse tulnud selle peale, et enda tehtud loojangufotoga kruusist joodud hommikukohv maitseb palju paremini? Natuke guugeldamist ja leiad hulga reklaamtooteid valmistavaid ettevõtteid, kes muuhulgas ka sublimatsioonitehnika abil fotosid kruusidele trükivad. Selline vahva meene sobib kindlasti ka mõnele lähedasele kinkida! Kruus koos trükiga maksab umbes-täpselt kümmekond eurot. Pole ju suur väljaminek.

3) Kui kruus kingituseks ei sobi, siis äkki hoopis T-särgid? Jälle veidi guugeldamist on ongi olemas, sest igas suuremas linnas on mõni firma, kus särkidele pilte peale pannakse. Ilmselt oleks veidi kohatu tuttavale sünnipäevaks kinkida omatehtud põdrapildiga särki (või äkki on ka see kiiksuga lahe?), aga… Pane inimesed särgile! Kui mõnel olengul pildistad näiteks tuttavate lapsi, siis saad neid tulevikus üllatada särgiga, kus peal on tema enda kõige kallimad inimesed. Oi kui tänulik ta fotograafile on! Rääkimata siis sellest, et emade- ja isadepäeva kingiks sobivad isetehtud laste ja lastelaste fotodega särgid nagu rusikas silmaauku!

4) Kui oled juba edasijõudnud fotograaf ja ei häbene oma fotosid ka öökapile või kontorilauale panna, siis tasub parimatest paladest teha veidi suuremaid väljatrükke. Need sobivad nii enda tarbeks kui taaskord kingituseks. Näiteks https://minuprint.com/ trükib 30×20 cm kapale pildi 6 euro eest! Pudel veini või tarhunilimpsi pildile lisaks ja 10-15 euro eest on kingitus missugune! Kusjuures just eile rääkisin Minuprindi omaniku Timo Kannistoga samal teemal ja üllataval kombel oli ta mõned tunnid varem täpselt sellise tellimuse täitnud – pildile pandi peale ka pühendus ja see muutis kingi veelgi personaalsemaks.

5) Sünnipäevakaardid, külmikumagnetid, termosed ja muu kilakola. Surfake natuke reklaamitootjate kodulehtedel ringi ja näete uskumatu valiku tooteid, kuhu saab lasta oma foto peale trükkida. Mõned asjad sobivad kinkimiseks, mõni passib ka oma koju – kes on öelnud, et külmikul tohivad olla ainult reisimagnetid? Mitte keegi! Külmkapile endale kallite piltide kinnitamine on ju vähemalt sama äge!

6) Edasijõudnutele, kes tunnevad ennast juba väga kindlalt, soovitan aga mõne eriti kihvti pildi suurelt koju välja printida. 90 x 60 cm premium fotolõuendile paneb Minuprint foto 55 euro eest. Kulu on juba suurem, aga kui võte on võimas, siis võrreldes muu koduinterjööri hinnaga on see siiski kommiraha. Ka sellised tooted sobivad väärikaks kingituseks!

7) Tee kodune näitus! Kutsu sõbrad külla ja kleebi selleks ajaks oma korter või hoov fotopaberile trükitud (kulu jälle minimaalne) pilte täis. Mis sellest, et sa pole Ansel Adams või Andreas Gursky ega isegi Kaupo Kikkas – ikka on ju tore eputada ja sõbrapoolne õlapatsutus on väärtuslikum igasugustest võõraste inimeste Facebookis pandud laikidest!

8) Fotokalendrid on popid tooted ja nende tootjate nimekiri on väga pikk. Põhjad on tootjatel olemas, sinu asi on valida formaat, fotod ja maksta selle eest, kõik muu tehakse ette ja taha ära. Miks mitte luua oma kenamatest fotodest järgmise aasta kalender ja poetada mõned neist ka jõuluvana kingikotti? Kui tahate väga kõrgtasemelist toodet, siis kalendrite tellimiseks soovitan esimese valikuna hinnatud makrofotograaf Urmas Tartest, kes ka kirjastamisega tegeleb (https://lugujalumm.ee/).

Aitab selleks korraks küll. Muidugi on fotodele rakendusi veel ja veel, aga loodetavasti andsid need 8 soovitust mõtte edasi ja nüüd saab iga fotograaf juba ise edasi leiutada, kuidas tehtud piltidele uus hingamine anda ja seeläbi ka oma fotokirge säilitada!